EAST MAG

Sólo pre saxofón v košickej filharmónii

Ďalší zo symfonických koncertov v Štátnej filharmónii Košice bude mať netradičného  sólistu – saxofonistu. Slovinec Lev Pupis sa predstaví dielom od Alexandra Glazunova, o ktorom hovorí, že je v ňom ukrytý celý život skladateľa. Koncert RIMSKIJ-KORSAKOV – GLAZUNOV – MOZART povedie mladý český dirigent Robert Kružík vo štvrtok 10. februára o 19:00 v koncertnej sále Domu umenia. Podujatiu budú predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s Petrom Katinom a umelcami o 18:00 v Malej sále Domu umenia.

Autobiografický opus

Na koncertoch klasickej hudby sa saxofón ako sólový nástroj objavuje veľmi zriedka. Bude zaujímavé sledovať, ako si tento „jazzový nástroj“ nájde miesto na symfonickom koncerte. Saxofonista Lev Pupis má ku dielu od Alexandra Glazunova osobný vzťah:Koncert pre saxofón a sláčikový orchester Es dur je pre mňa veľmi emotívnou záležitosťou. Bola to prvá čisto klasická skladba, ktorú som hral na záverečnej skúške na strednej škole. Aj keď som si vtedy neuvedomoval celý význam tohto skvostného diela, vzrástla vo mne vďaka nemu veľká láska ku klasickej hudbe. Neskôr, keď som skladbu opakovane naštudoval pre svoje koncerty, alebo keď sme ju pripravovali s mojimi študentmi, uvedomil som si, že to bola posledná skladba, čo Glazunov napísal. Po prečítaní jeho životopisu sa mi dielo zdá čoraz autobiografickejšie. Som si celkom istý, že je v ňom ukrytý celý život Alexandra Glazunova.“

Folklór v symfónii

Aj pre dirigenta večera Roberta Kružíka má program podujatia zvláštny význam: „Mohu opět uvést díla, která jsem shodou okolností dirigoval v naprostých začátcích své dirigentské kariéry. To je u mladého dirigenta, za kterého se ještě stále považuji, zvláštní situace. Dirigent mého věku totiž diriguje na koncertech většinu děl úplně poprvé. Nejvíce momentů, které mě osobně velmi oslovují, je obsaženo hned v první skladbě. Španělské capriccio Rimského – Korsakova je nabité folklórem. Mám toto propojení klasické hudby a národního koloritu ve skladbách velmi rád.“

Koncert RIMSKIJ-KORSAKOV – GLAZUNOV – MOZART, ako aj sprievodné podujatia sa uskutočnia v režime OP.

ŠFK dáva do pozornosti, že sa od 1. 2. 2022 skrátila platnosť očkovania na 9 mesiacov od poslednej dávky vakcíny. Presné info o režime OP sú zverejnené aj na www.sfk.sk.

Info o koncerte: https://www.sfk.sk/podujatie/rimskij-korsakov—glazunov—mozart-
Vstupenky online: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1034699

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár