EAST MAG
Zdroj foto: Pexels/ Oleksandr Pidvalnyi

Koľko dnes stojí prváčik?

Mať v rodine prváčika je veľká radosť, hrdosť a zároveň aj zodpovednosť a s ňou spojené obavy. Okrem rozhovorov s malým budúcim žiačikom to však rodičov bude stáť nemalý balík. Pripravte sa na to, že do vrecka nesiahnete pre desiatky, ale žiaľ až pre stovky eur. A to aj v prípade, že budete sledovať akcie a zľavy. Ceny išli hore a školy totiž už vyžadujú napríklad i kúpu švihadla, tenisovej loptičky, špeciálnych zakladačov a pod., čo bolo niekedy na ich pleciach. Dokopy tak určite miniete minimálne 300 eur.

Každá základná škola dáva rodičom vopred presný zoznam produktov, ktoré bude ich prváčik reálne potrebovať. My sme sa snažili nájsť papiernictvo s čo najväčšími zľavami a prváčik nám nastupuje na ZŠ Laca Novomeského v Košiciach. Odporúčame nakupovať cez internet – ušetríte si množstvo nervov a času. Aj tak nám to zabralo vyše 45 minút.

Foto: A. Bercik

Čo teda vlastne prváčik potrebuje?

ZOŠITY:

č. 511 – s pomocnou linajkou – 3 ks – diktáty, odpis textov, cvičenia

č. 513 – 5 ks – matematika, päťminútovky

č. 440 – 2 ks – písanie, prípravné cviky, prvouka

č. 420 – 2 ks – hudobná výchova, etická/náboženská výchova

č. 440 – 1 ks – angličtina

č. 644 – 1 ks – slovníček na oznamy

DOPLNKY:

Malá zapínacia plastová obálka na kartičky čísel od 0 do 10

Veľká plastová zapínacia obálka A4 na potreby anglického jazyka

Zakladač na žiacke portfólio

Obaly na zošity

TELESNÁ VÝCHOVA:

Tričko, tepláčiky, tenisky so svetlou nešmykľavou podrážkou, švihadlo, tenisová loptička, vrecúško

VÝTVARNÁ VÝCHOVA:

Anilínové farby

Temperové farby

Štetce – plochý č. 6 a 12, okrúhly č. 6 a 12

Voskové farbičky

Plastelína

Lepidlo WURSTOL

Čierny tuš

Farebné papiere

Gumový obrus na lavicu

Plastová paleta

20 ks výkresov A4

30 ks výkresov A3

PERAČNÍK

Farbičky Progresso

Mäkká ceruzka č. 2

Zatváracie strúhadlo

Nožnice

Lepidlo v tyčinke

Mäkká guma

Pravítko

Trojuholník s ryskou

Atramentové pero – to zatiaľ vopred nekupovať, vždy to odporučí až po začiatku roka konkrétna pani učiteľka

Foto: A. Bercik

EŠTE BUDETE POTREBOVAŤ:

Školskú tašku

Desiatový box

Plastovú fľašu

Prezuvky bez čiernej podrážky – ideálne ortopedické sandále

My sme sa to všetko pokúsili objednať čo najvýhodnejšie. Za vyslovene papierenský tovar sme zaplatili 81,55 eur (oproti zoznamu sme navyše kúpili pre istotu len dve ceruzky a 2 zošity).

Tašku a peračník sme dostali na Vianoce ako darček, no vyhradiť si na nich musíte cca 75 eur/taška – vyberali sme zo strednej cenovej kategórie, aby spĺňala požiadavky ortopédov + 8 eur/peračník. Desiatový box + fľaša na vodu nás vyšli na 16 eur.

Ďalej sme ešte kupovali prezuvky – 26 eur, biele tričko – 4 eurá, tenisky 19,95 eur, švihadlo – 3,90 eur, tenisovú loptičku – 3 ks – 2,95 eur.

Spolu to teda komplet vychádza na 237,55 eur.

Foto: A. Bercik

Tepláky a pracovný plášť sme nekupovali, mali sme ich doma. Rovnako aj plastovú nádobku na štetce – vyrobili sme z bežnej plastovej fľaše.

Náklady  na prváčika však týmto nekončia. Pripočítať k nim budete musieť príspevok Rade rodičov – na akcie organizované školou a zveľaďovanie školy – minimálne 15 eur ročne, poplatok za družinu – cca 20 eur mesačne, triedny fond – cca 20 eur ročne – používa sa napr. na hyg. potreby či návštevu múzeí a bábkového divadla, obedy v školskej jedálni – cca 23 mesačne.

Pred začiatkom roka vás tak prvák vyjde dokopy na cca 315,35 eur – príspevok Rade rodičov a triedny fond však už máte uhradený na celý rok. K tomu potom ešte nezabudnite prirátať napríklad náklady na časopisy, ktoré pani učiteľka odporučí objednať si či cvičebné zošity a učebnice na  cudzie jazyky…

Pridajte komentár