Vojna na Ukrajine nás ovplyvnila. Niektorí naši kolegovia tam majú rodiny, iní bývajú hneď v pohraničí a na projekte Crossuite priamo spolupracujeme s tímom 7 vývojárov a testerov z juhozápadného Ukrajinského mesta Dnipro (Дніпро).
Keď sa to celé začalo, chceli sme pomôcť. Nielen materiálne a personálne, ale aj ako programátori, lebo vieme, že táto vojna sa bojuje aj v online priestore. A tak vznikla na našom blogu nová rubrika – Bezpečnosť na internete.
Najlepšia obrana nie je vždy útok
V tejto vojne sme v online prostredí ako prvé spozorovali pretlak falošných informácií, zahmlievanie či dokonca číre klamstvá. Jeden z našich blogov sa preto zameral práve na ne a ponúka rýchly návod, ako si ich relevantnosť overiť. Postačí vám CRAP test.
Ďalšie internetové bombardovania predstavovali útoky na servery dezinformačných stránok s cieľom znemožniť ich fungovanie. Aj o nich sme preto napísali a predstavili ich fungovanie, delenie či konkrétne body, ako voči nim svoj projekt ubrániť.
Iné správy zas hlásili, že súčasťou vojnových operácií bolo aj kradnutie hesiel a ďalších osobných informácií rôznych poslancov s vplyvom na vojnové dianie. Tému Phishingu sme teda podrobne rozobrali a pridali aj tipy na ochranu vášho hesla. Vedeli ste, že by malo mať aspoň 12 znakov?
Zašli sme aj hlbšie – podľa TouchIT vojna na Ukrajine praje kryptomenam a tým pádom sa zvyšuje aj riziko kybernetických útokov zameraných na ich ťažbu. Jedným z nich je XSS útok, o ktorom sme napísali hneď 2 blogy. V tom druhom nájdu programátori konkrétne odporúčania, čo a ako ošetriť, aby im web nepodľahol.
Ide nám o vašu bezpečnosť
Téma online bezpečnosti je rozsiahla a chceli by sme sa jej venovať aj naďalej, a to nielen prostredníctvom blogov, ale aj na našom najbližšom evente Frontend Masters vol.21, ktorý sa uskutoční 7. júna o 18:00 naživo v Aston Building v Košiciach a zároveň bude aj streamovaný na Facebooku. Tešíme sa na vás a dovtedy – think before you click 🙂
Pridajte komentár