EAST MAG
Jakabov palác
Foto: A. Bercik

Jakabov palác je skvost uprostred mesta. Dnu sa dostanete ešte do nedele

Košičania okolo neho chodia v podstate takmer bez povšimnutia. Poobdivujú jeho vonkajšiu nádheru, no keďže sa už dlhšie nevyužíva, netušia, čo za nádhera sa ukrýva v jeho vnútri. Jakabov palác môžete aktuálne – ešte do nedele – navštíviť v rámci obľúbených Potuliek. Rozprávková stavba disponuje nádherným kazetovým stropom, skvostnými barokovými pecami, veľkoplošnými intarziami Košíc i unikátnym dizajnovým nábytkom a umeleckými dielami známych umelcov. Vidieť tú nádheru sa naozaj oplatí.

Možno ste netušili, že v Jakabovom paláci istý čas žil a pracoval i prezident Edvard Beneš. Že sa tu tiež bývalo, bola tu študovňa marxizmu-leninizmu a istý čas fungoval od roku 1980 ako Dom socialistických obradov, takže sa v ňom sobášilo a vítali sa novorodenci do života. Dokonca tu mal sídlo British Council.

REKLAMA
Foto: A. Bercik

Prehral palác staviteľov syn v kartách?

Pod vznik budovy sa podpísal slávny staviteľ Peter Jakab, ktorý je známy postavením mnohých budov v Košiciach – okrem iného napríklad aj budovy Národného divadla Košice, Východoslovenského múzea či budovy Gymnázia Šrobárova. Stavbu paláca síce pôvodne netvoril pre seba, ale pre istého doktora, no napokon v nej od jej dokončenia v roku 1899 býval aj s rodinou. Využil v nej napríklad i vyradené kamenné časti z Dómu svätej Alžbety.

Palác však Jakabovci v roku 1908 predali stavebníkovi židovského pôvodu Hugovi Berkányimu a po 2. svetovej vojne sa stal majetkom mesta. “Existuje verzia, že ju prehral jeden z Jakabových synov v kartách,” naznačil Milan Kolcun. Posledné desaťročia sa o pamiatku vedú súdne spory s rôznymi potenciálnymi dedičmi, ktorí si naň uplatňujú svoj nárok. V liste vlastníctva z roku 2021 je uvedené, že je pamiatka stále vo vlastníctve mesta Košice. Aktuálne však prebieha už štvrtý súdny spor…

“Táto stavba je eklektická. Má prvky romantizmu, lomené oblúky gotiky, stredoveké časti – trčiace chrliče dažďovej vody prevzaté práve z Dómu sv. Alžbety. Obsahuje i prvky maurského štýlu – má členitú architektúru najmä okolo okien, nájdete však i stopy secesie. Ťažko teda určiť štýl tohto paláca, každopádne je nádherný,” objasnil M. Kolcun. Aj preto vyhral Jakabov palác súťaž v roku 1945 o to, kam by sa mal presťahovať prezident Edvard Beneš, ktorý tu potom naozaj istý čas žil a pracoval.

Kam len pozriete, všade samý skvost

V interiéri nebudete vedieť, kam skôr pozrieť – sochy Arpáda Račka Poézia a Hudba pri vstupe, štukoví anjelici, kryštálové lustre, dizajnový plafón od architekta Maliňáka. Skvostný je i samotný dizajnový nábytok – obrovský stôl v tvare kľúča, rovnako od dizajnéra Maliňáka, originálne špeciálne vyrábané stoličky, veľkorozmerná textília od umelkyne Silvie Fedorovej. Zaujme i veduta stredovekých Košíc prerobená do podoby intarzie.

Kazetová sieň z konca 19. storočia je naozaj nádherná, disponuje skvostnou drevárskou prácou. S tmavým drevom kontrastujú svetlé farby tapiet i ručne háčkované záclony s motívom päťlístkov, ktorý je viditeľný naozaj všade. Určite je to však lepšie raz vidieť, ako si o tom stokrát čítať… Presné informácie o jednotlivých vstupoch nájdete tu.

Foto v galérii: A. Bercik

Pridajte komentár