fbpx
EASTMAG
fejk_konferencia

Konferencia FEJK prinesie pohľad pod povrch dezinformácií a iných hrozieb

Pred pár rokmi bol fenomén dezinformácií, hoaxov či hybridných hrozieb na Slovensku novinkou. Dnes je to bežná súčasť našich životov. Stretávame sa s nimi najmä v online priestore, ale aj v reálnom svete konšpiračných médií, verejných predstaviteľov, stali sa štandardným komunikačným nástrojom. Keďže sú Slováci podľa spoločnosti GLOBSEC na dezinformácie náchylnejší, ako naše susedné krajiny, treba o nich neustále zvyšovať povedomie a rovnako poskytovať nástroje na ich identifikáciu a následnú elimináciu. Presne to je cieľom konferencie FEJK, ktorá je zameraná práve na odhalenie dezinformácií, hoaxov, online hrozieb a boj proti nim. Konať sa bude 27. mája 2024 v Košiciach.

V súčasnej digitálnej dobe sa dezinformácie či hoaxy šíria bleskovou rýchlosťou a majú zásadný vplyv na spoločnosť. Ako ale rozlišovať medzi faktom a klamstvom, resp. zavádzaním? Existujú hlavné zásady, ako sa správať? Ako sa chrániť? Toto je len zopár otázok, na ktoré by sme mali odpovede poznať všetci, pretože dezinformácie, hoaxy, ale aj online hrozby, ktoré sú súčasťou tzv. hybridnej vojny, majú za cieľ jediné. Postupne oslabiť či poškodiť štát. Samotné online hrozby ho nerozvrátia, no sú súčasťou súboru činností, ktoré k tomu vedú. Nie každý dezinformáciu či hoax odhalí, najmä v online priestore, v ktorom sú masívne rozšírené.

Je nevyhnutné sa tomuto fenoménu venovať, vysvetľovať ho a vzdelávať. Medzi spíkrami konferencie FEJK sa preto objavia viaceré, verejnosti známe, mená. Návštevníkom sa predstaví bývalý novinár, exadmin FB stránky Polície SR a aktuálne poslanecký asistent Dávid Púchovský, ktorý je zakladateľom stránky Hoaxy a podvody. Jeho prednáška s názvom Hoaxy sa na mňa nelepia vás prevedie jeho profesionálnym životom a skúsenosťami s dezinformáciami. Vypočujete si aj bývalého ministra obrany a bezpečnostného experta Martina Sklenára, ktorý má v jeho obore nespočetné množstvo skúseností. Pohľad zo strany médií prinesie redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, ktorý je autorom knihy Pravda a lož na Facebooku. O sociálnych sieťach, kde sa dezinformácie a hoaxy vo veľkom zhromažďujú a šíria, pravidelne prednáša na základných, stredných aj vysokých školách, vystupuje aj na workshopoch pre učiteľov či školských psychológov.

Hosťom sa prihovorí aj odborník na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák, produktová manažérka Diana Hlaváčová, ktorá sa bude venovať využitiu umelej inteligencie v boji proti dezinformáciám či Viktória Margitová z agentúry Promiseo s témou ochrany v digitálnom svete. Rozmanitá zmes spíkrov prinesie detailný prierez všetkými nástrahami, ktoré na ľudí číhajú pri ich každodennom pohybe v online či offline priestore.

Súčasťou konferencie bude podpis memoranda o spolupráci s maďarskou partnerskou organizáciou. Obe podpisujúce strany následne predstavia hlavné ciele spolupráce. Konferencia FEJK sa uskutoční vďaka finančnému príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu INTERREG VI-A Maďarsko – Slovensko.

tlačová správa

Pridajte komentár