fbpx
INDEX MAG
khj belfiato kvintet
Foto: archív ŠfK

Košická hudobná jar štartuje pod holým nebom

Už dnes, v utorok 21. mája, otvorí 68. ročník Košickej hudobnej jari dychové kvinteto Belfiato Quintet. Diela Rejchu, Haasa a Dvořáka si návštevníci vypočujú „open air“, pod otvoreným nebom, na nádvorí Východoslovenskej galérie. Vo štvrtok festival pokračuje na domácej pôde jej organizátora, Štátnej filharmónie Košice. V Dome umenia zahrá Slovenský komorný orchester. „Warchalovci“ prichádzajú do Košíc s programom Bella – Dvořák – Bartók. Oba koncerty sa začnú o 19:00.

Úvodný týždeň Košickej hudobnej jari patrí hneď dvom komorným koncertom. Poslaním medzinárodného festivalu je i prezentácia profesionálnej komornej hudby, ktorú na východe Slovenska nepočuť často, predovšetkým nie dychové kvinteto v zložení flauta, hoboj, klarinet, fagot a lesný roh. Belfiato Quintet má za sebou úspechy doma i v zahraničí, stretli sa v ňom poprední hráči Českej filharmónie, orchestra Národného divadla v Prahe, ako aj PKF – Prague Philharmonia.

Zdroj: archív ŠfK

Zahrajú aj clivé Haasovo kvinteto

Do Košíc prichádzajú s rýdzo českým programom. Na úvod zaznie Dychové kvinteto Es dur Antonína Rejchu označovaného za majstra dychového kvinteta. Návštevníci sa ďalej započúvajú do „Amerického“ sláčikového kvarteta Antonína Dvořáka vo vydarenej úprave pre dychy z pera Davida Waltera. „Pokud bych však měl vyzdvihnout z programu jedno dílo, je jím bezesporu Dechový kvintet Pavla Haase. Přestože je v Haasově díle jasně slyšet vliv jeho učitele Leoše Janáčka, jeho hudební řeč je neuvěřitelně osobitá. Ve čtyřech naprosto kontrastních větách uslyšíme i vedlejší nástroje jako Es klarinet a pikolu. Z celého kvintetu promlouvá jakási zvláštní teskná až temná nálada, která může být z dnešního pohledu jakousi předtuchou tragického osudu skladatele, který byl zavražděn v Osvětimi,“ hovorí hobojista z Belfiato Quintet Jan Souček.

Spomienka na skladateľskú súťaž spred 150 rokov

Vo štvrtok 23. mája zahrá v Dome umenia Slovenský komorný orchester (SKO) pôsobiaci na pôde Slovenskej filharmónie. Po ôsmich rokoch sa „Warchalovci“, ako sa toto teleso kedysi neformálne nazývalo, vracajú na KHJ, aby publiku zahrali Sláčikové kvinteto d mol Jána Levoslava Bellu a Sláčikové kvinteto č. 2 G dur Antonína Dvořáka. Zatiaľ čo Belfiato Quintet ponúkne v utorok vzorku Dvořákovho amerického obdobia, SKO prinesie „ochutnávku“ z toho slovanského. Spomínanú dvojicu kvintet si ešte v roku 1876 vypočuli aj účastníci skladateľskej súťaže v Prahe.

Zdroj: archív ŠfK

„Prvé miesto vtedy získal Antonín Dvořák, dnes svetoznámy Čech, druhé miesto Ján Levoslav Bella, dnes aj doma ledva známy Slovák. Obaja sa prihlásili so sláčikovými kvintetami, ktoré patria medzi ich najlepšie diela a ktoré zahráme aj tento štvrtok v Košiciach,“ vysvetľuje historické pozadie programu umelecký vedúci SKO Ewald Danel. Efektný záver koncertu ponúknu Rumunské ľudové tance Bélu Bartóka. Jadrom tohto krátkeho cyklu sú autentické melódie, ktoré skladateľ nahral v roku 1904 v transylvánskych dedinkách.

Ewald Danel. Foto: archív ŠfK/Alexander Trizuljak

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár