fbpx
EASTMAG
včela
Foto: shutterstock.com

Čo robiť po uštipnutí hmyzom? Kedy vyhľadať lekára či volať záchranku?

Pri uštipnutí hmyzom je dôležité vedieť, ako sa ošetriť doma a kedy už je potrebné vyhľadať lekára. Špecialisti na bodnutie hmyzom odporúčajú kroky, ktoré môžete použiť pri domácej starostlivosti, pri ktorých sa lekárska pomoc nevyžaduje. Cenné rady prináša alergológ MUDr. Norbert Lukán, ktorý vedie Centrum pre liečbu hmyzovej alergie na IV. internej klinike  Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Ako postupovať pri uštipnutí?

1. Odstránenie žihadla (ak je prítomné). Ak vás uštipla včela a žihadlo zostalo v koži, opatrne ho odstráňte pinzetou alebo nechtom. Snažte sa to urobiť čo najskôr, aby ste minimalizovali množstvo jedu vstupujúceho do tela.

2. Očistenie rany. Opláchnite miesto uštipnutia čistou vodou a mydlom, aby ste predišli infekcii.

3. Aplikácia studeného obkladu. Na zmiernenie opuchu a bolesti priložte studený obklad (ľad zabalený v uteráku) na postihnuté miesto na 10 – 15 minút.

4. Použitie antihistaminík. Ak máte v domácej lekárničke príslušné antihistaminiká, môžete ich užiť podľa pokynov na obale, aby ste zmiernili svrbenie a opuch.

5. Lokálna liečba. Na zmiernenie svrbenia a podráždenia použite voľnopredajné prípravky: gély, prípadne krémy a spreje.

Foto: shutterstock.com

Kedy nie je potrebné vyhľadať lekára?

1. Pri miernom opuchu a začervenaní, ak sa postihnutie nezhoršuje.

2. Ak je poštípaný bez celkových príznakov, ako sú ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, vracanie alebo závraty.

„Ak sa neobjavujú celkové príznaky do 1 hodiny, prípadne vidíte zlepšenie v priebehu ďalších hodín až dní, nemáte iné príznaky ako je infekcia rany, zvýšená bolesť alebo horúčka, našu pomoc nebudete potrebovať,“ vysvetľuje alergológ.   

Alergológ MUDr. Norbert Lukán.

Pokračovanie článku na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár