EASTMAG
včela
Foto: shutterstock.com

Čo robiť po uštipnutí hmyzom? Kedy vyhľadať lekára či volať záchranku?

Menej závažné následky

Uštipnutie hmyzom,  a to nielen včelou alebo osou, môže spôsobiť menej závažné, no stále nepríjemné následky. Napríklad infekcie. „Ak sa rana infikuje, môže to viesť k lokálnemu zápalu, ktorý si môže vyžadovať liečbu antibiotikami. Niektorí ľudia môžu mať silný  opuch a bolesť, teda výrazné lokálne reakcie, ktoré môžu trvať niekoľko dní, neznamená to však alergiu.“

Foto: shutterstock.com

Uštipnutie na tvári alebo v ústach

Silný opuch na tvári po uštipnutí včelou alebo osou môže byť príznakom vážnejšej reakcie, najmä ak je sprevádzaný inými príznakmi. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak je opuch výrazný, zasahuje do oka, úst alebo hrdla, alebo ak máte ťažkosti s dýchaním, okamžite vyhľadajte pohotovosť alebo volajte záchrannú službu.

„Najmä v týchto mesiacoch buďte veľmi opatrní pri pití nápojov z tmavých fliaš, eventuálne z plechoviek, do ktorých sa môže vkradnúť bodavý hmyz. Uštipnutie v ústach alebo hrdle znamená riziko ohrozenia života zadusením. Silný opuch na tvári po uštipnutí včelou môže byť nebezpečný, najmä ak je spojený s alergickou reakciou. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr,“ upozorňuje doc. Lukán.

Najhoršie, čo sa môže stať po uštipnutí včelou alebo osou, je vznik alergickej reakcie u vnímavých jedincov. Najzávažnejšia forma alergie na jed hmyzu je známa ako anafylaxia a môže byť život ohrozujúca.

Miernejšiu formu alergickej reakcie predstavujú vyrážky, žihľavka alebo svrbenie celého tela, opuchy kože (napr. tvár, ruky, nohy), ak sa objavujú ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, vracanie alebo závraty, narastá riziko vážnejších foriem anafylaxie.

Foto: shutterstock.com

Príznaky ťažšej anafylaxie sú:

1. Respiračné ťažkosti:

    dýchavičnosť, sipot alebo neschopnosť dýchať

    opuch hrdla alebo jazyka, ktorý môže viesť k zablokovaniu dýchacích ciest

2. Kardiovaskulárne problémy:

    zrýchlený alebo nepravidelný srdcový tep

    pokles krvného tlaku, čo môže viesť k šoku

    slabosť alebo bezvedomie

3. Gastrointestinálne príznaky:

    nevoľnosť, vracanie alebo hnačka

    bolesť brucha

4. Neurologické príznaky:

    závraty, mdloby alebo strata vedomia

Postup pri podozrení na anafylaxiu

Ak má niekto príznaky ťažšej formy anafylaktickej reakcie, je dôležité okamžite konať.

Pokračovanie článku na str. 3.

tlačová správa

Pridajte komentár