EASTMAG
včela
Foto: shutterstock.com

Čo robiť po uštipnutí hmyzom? Kedy vyhľadať lekára či volať záchranku?

1. Volať záchrannú službu: 112 alebo miestne číslo na tiesňové volanie. Informujte ich o podozrení na anafylaxiu.

2. Poloha a starostlivosť: Ak je postihnutý pri vedomí, položte ho do pohodlnej polohy s vyvýšenými nohami. Ak je v bezvedomý a nedýcha, začnite s resuscitáciou (umelým dýchaním a masážou srdca).

Po zvládnutí akútneho stavu má pacient podstúpiť vyšetrenie na špecializovanom pracovisku, ktoré má dostatočné skúsenosti s diagnostikou a liečbou alergie na jed hmyzu. Špecialisti zabezpečia príslušnú diagnostiku, vybavia pacienta pohotovostným balíčkom, ktorý obsahuje adrenalínové pero, antihistaminikum, prípadne sa odporúča pridať kortikoid a sprej na uvoľnenie priedušiek. Ak pacient spĺňa medicínske kritéria, je mu navrhnutá liečba alergénovou imunoterapiou.  

Foto: shutterstock.com

„Je dôležité byť si vedomý týchto potenciálnych rizík a byť pripravený rýchlo konať v prípade závažných reakcií. Ak máte diagnostikovanú alergiu na jed hmyzu, je vhodné nosiť so sebou adrenalínový autoinjektor a informovať blízkych o vašom stave,“ uzatvára doc. Lukán.

Centrum pre liečbu hmyzovej alergie je súčasťou imunoalergologickej ambulancie IV. internej kliniky nemocnice na Rastislavovej ulici.  Je jedným z najstarších, bolo zriadené v roku 2008 s podporou hlavného odborníka. Centrum poskytuje komplexnú diagnostiku, liečbu a odborné poradenstvo najmä pacientom z východoslovenského regiónu.

tlačová správa

Pridajte komentár