fbpx
INDEX MAG
horúčavy v práci
Foto: shutterstock.com

Čo musí váš zamestnávateľ v horúčavách zabezpečiť? Občas i sprchovanie!

Aktuálne leto sa teploty šplhajú naozaj do závratných výšok a ak nemáme to šťastie práve dovolenkovať niekde pri vode, pobyt v práci môže byť riadne náročný. Viete, aké preventívne opatrenia by mal zabezpečiť váš zamestnávateľ? Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) to definuje jednoznačne.

Nezáleží na tom, či prácu vykonávate v interiéri alebo exteriéri. Vždy máte nárok na vhodné podmienky na prácu. Vysoké teploty u vás totiž môžu viesť nielen k poklesu výkonnosti a zvýšenej únave, ale najmä môžu spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.

Voda automaticky, minerálky v určitých prípadoch

Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov je samozrejmosťou, pričom zamestnávateľ musí pitnú vodu zabezpečiť na vlastné náklady.

“Okrem toho sa odporúča konzumácia dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce vlastnosti a slúžia na doplnenie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením. Nápoje musia byť zdravotne neškodné, majú mať vhodné chuťové vlastnosti a teplotu. Majú obsahovať čo najmenej cukru (do 6 %) a nemajú obsahovať ani malé množstvo alkoholu. Teplota nápojov sa odporúča v rozmedzí 12°C až 15°C. Za vhodné sa považujú napr. stolové minerálne vody s obsahom Na+ do 100 mg/l, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy. Finančne uhrádzať tieto občerstvujúce nápoje už nie je povinnosťou zamestnávateľa,” uvádza Helena Kroková z Oddelenia preventívneho pracovného lekárstva RÚVZ so sídlom v Bardejove.

V odôvodnených prípadoch, ktoré sú vymedzené vyhláškou MZ SR č. 99/2016 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci, má zamestnávateľ poskytovať navyše aj nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú aj minerálne látky stratené potením (napr. dlhodobá práca na stavbách pri teplote nad 30 °C v tieni). V prípade poskytovania minerálnych nápojov sa odporúča podávanie stredne mineralizovaných vôd (500 až 1 500 mg/l), pričom minerálna voda by mala tvoriť aspoň polovicu odporúčanej dávky tekutín; druhú polovicu odporúčanej dávky by mala dopĺňať pitná voda.

Foto: shutterstock.com

Svetlý pracovný odev

Vhodný pracovný odev má byť podľa H. Krokovej jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a z prírodných materiálov, pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu.

Sprchovanie, prestávky, úprava času práce

“V prípade potreby je zamestnávateľ povinný umožniť zamestnancom prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Vo všeobecnosti platí, že ak na pracovisku, na ktorom sa vykonáva dlhodobá práca, nemožno zabezpečiť optimálne alebo aspoň prípustné mikroklimatické podmienky, zamestnávateľ musí vykonať ochranné a preventívne opatrenia zamerané na ochranu zamestnancov pred poškodením zdravia v dôsledku nadmernej horúčavy (napr. úprava času práce, posun začiatku pracovnej zmeny, rotácia/striedanie zamestnancov, zaraďovanie prestávok, pitný režim, klimatizácia/nútené vetranie a pod.),” definuje H. Kroková.

Foto: shutterstock.com

Tienenie, vetranie a klimatizácia

Na pracovisku je potrebné zabrániť insolácii, t. j. prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napr. žalúziami alebo roletami. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Pri používaní ventilátorov je tieto potrebné umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela zamestnancov. V prípade využívania klimatizácie by rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím mal byť 5 °C maximálne 7 °C.

ÚVZ presne definuje aj triedy práce podľa celkového energetického výdaja:

Pokračovanie nájdete na str. 2.

Pridajte komentár