fbpx
EASTMAG
Jarčuška sa očkuje

Univerzitná nemocnica dnes začala s očkovaním proti chrípke

Lekári idú príkladom

Na očkovacom dni vo Vakcinačnom centre sa očkovali zdravotníci UNLP Košice. Vedenie nemocnice chce týmto krokom zlepšiť dostupnosť očkovania proti chrípke nielen obyvateľom regiónu, ale aj svojim zdravotníkom.

„Zdravotníci prichádzajú do kontaktu s mnohými pacientmi, vrátane tých, ktorí sú zraniteľní alebo majú oslabený imunitný systém. Očkovanie zdravotníkov prispieva k celkovému zníženiu cirkulácie vírusu chrípky v nemocnici a tým aj riziku prenosu chrípky na našich pacientov. Zároveň je našou prioritou zabezpečiť plynulý chod nemocnice a minimalizovať nedostatok zdravotníckeho personálu počas chrípkovej sezóny“, dodáva riaditeľ  nemocnice Ľuboslav Beňa. „Sprístupnením očkovania proti chrípke širokej verejnosti chceme prispieť k zdraviu celej komunity. V našom Vakcinačnom centre sa môžu občania očkovať aj proti ďalším infekčným ochoreniam ako je COVID 19 a HPV vírus.“ 

Foto: UNLP

Jednou z lekárok, ktorá sa každoročne očkuje proti chrípke, je doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, odborníčka na odborníčka na očkovanie rizikových osôb v špeciálnych situáciách. 

„V klinickej praxi sa pomerne často stretávame so závažnými stavmi  a komplikáciami spojenými s chrípkou. Ako lekárka cítim zodpovednosť nielen za zdravie svojich pacientov, ale aj za zdravie celej komunity. Očkovanie je bezpečný a účinný spôsob prevencie. Verím, že týmto krokom povzbudím aj ostatných kolegov, aby sa pridali a chránili nielen svoje zdravie, ale aj zdravie pacientov a svojich blízkych rodinných príslušníkov.“

Slováci zanedbávajú prevenciu

Alarmujúci je počet osôb, ktoré boli v roku 2022 na Slovensku chránené pred chrípkou očkovaním. Bolo to len 4,8 % populácie. Znepokojujúci je hlboký prepad v zaočkovanosti osôb nad 59 rokov. V sezóne 2022/2023 sa proti chrípke zaočkovalo len 5,6 % seniorov. Pritom ide o najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu, ktorá je náchylná na závažné komplikácie spojené s chrípkou. Len pre porovnanie, v poslednej chrípkovej sezóne (2022/23) sa napríklad v Portugalsku zaočkovalo 83,2 % osôb v seniorskom veku a v Spojenom Kráľovstve 79,9 % seniorov. Svetová zdravotnícka organizácia a Rada Európskej únie odporúča 75 % zaočkovanosť seniorov proti chrípke. Krajiny strednej a východnej Európy vykazujú oveľa nižšiu mieru očkovania v porovnaní so západnou Európou. Slovensko je v rebríčku zaočkovaných až na poslednom mieste.

Pokračovanie na str. 3.

tlačová správa

Pridajte komentár