fbpx
EASTMAG
záhrada slovensko - amerického kultúrneho dedičstva
Foto: Košice Región Turizmus

Na svoje dejiny nezabudli. V Múzeu vysťahovalectva na Zemplíne otvorili Záhradu slovensko – amerického kultúrneho dedičstva

Dolný Zemplín sa od dnes  teší novej atrakcii, ktorá má nielen turisticky zaujímavý, ale aj kultúrne výnimočný charakter. Novootvorená Záhrada slovensko – amerického kultúrneho dedičstva, situovaná v priestoroch Múzea vysťahovalectva Kasigarda v Pavlovciach nad Uhom, pod názvom „Slovak American Heritage Garden”, má ešte viac upriamiť pozornosť na dôležitosť emigrácie do Severnej Ameriky práve z tohto regiónu. 

Kasigarda – Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky je častou destináciou zahraničných turistov pátrajúcich po svojich predkoch z Košického kraja. Ide o jedinečný a unikátny projekt v rámci celého Slovenska. Záhrada bude vďaka zrealizovaným častiam projektu slúžiť ako vhodné doplnenie už existujúcej turistickej infraštruktúry a expozície múzea. Tento projekt vznikol za podpory Košického samosprávneho kraja prostredníctvom dotačného programu  Terra Incognita v sume 35 000 €.

„Emigrácia za „veľkú mláku” je súčasťou dejín mnohých rodín z Košického kraja. Z tohto dôvodu vítame každý projekt, ktorý nás prenesie v čase a odhalí niečo z histórie. Verím, že návšteva tejto špeciálnej záhrady bude prínosom nielen pre cestovný ruch, ale aj pre občiansku spoločnosť a celé generácie východniarov. Teší ma, že projekt má aj ďalší rozmer, a to, že návštevníkom odkrývame aj menej známe zákutia nášho kraja,” informoval predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka.

Foto: Košice Región Turizmus

Ekoturizmus a observatórium


 V rámci projektu Slovak American Heritage Garden boli zrealizované všetky plánované aktivity –  pec na chlieb, historický včelín, malé ťahynské observatórium ŤahyŇASA a výsadba 11 stromov starých odrôd, ktorých samotné sadenie zaujalo širokú verejnosť ako aj mediálnu obec. Rovnako sa podarilo vybudovať funkčnú „Pec na chlib”, ktorá bola typická pre dané územie a ktorá bola inšpiráciou pre výstavbu podobných pecí v USA. V praxi ju úspešne vyskúšali už v júni tohto roku, počas návštevy veľvyslanca USA na Slovensku. Podarilo sa tiež vybudovať jedinečnú stavbu, tzv. Plevňu. Ide o drevenú stodolu s altánkom a prezentáciou techniky, ktorú si vysťahovalci doniesli pred 100 rokmi naspäť do rodného “Kraju”. Súčasťou výstavby stodoly bol taktiež historický včelín s historickými úľmi, ktorý poukazuje na bohatú históriu ťahynského včelárstva.
 
Projekt so všetkými jeho časťami stavia na autentickosti lokálnych artefaktov ekoturizmu, ktoré má múzeum k dispozícii, čím sa na území Košického kraja vytvoril zaujímavý a jedinečný atraktívny zážitok nielen pre turistov a laickú verejnosť, ale aj pre odborníkov.  V priestoroch Múzea bola v rámci projektu nainštalovaná tiež otočná motorizovaná kupola na pozorovanie dennej aj nočnej oblohy – malé ťahynské observatórium s názvom „ŤahyŇASA”.

Foto: Košice Región Turizmus

„Som rád, že sme splnili svoj cieľ a otvárame projekt, ktorý umožní zachovanie a propagáciu kultúrneho, historického a prírodného dedičstva na dolnom Zemplíne prostredníctvom takejto jedinečnej a originálnej záhrady. Verím, že jej otvorenie a to, že záhrada bude prístupná pre širokú verejnosť neobmedzene, bude mať významný dopad na rozvoj cestovného ruchu v celom Košickom kraji, do ktorého pritiahne aj početné návštevy spoza Atlantiku,” povedal Martin Javor, zakladateľ a majiteľ Múzea vysťahovalectva.

Otvorenie projektu Záhrady prispeje tiež k zvýšeniu návštevnosti a väčšej atraktivite Múzea vysťahovalectva pre širokú verejnosť nielen z územia Košického kraja a celého Slovenska, ale aj väčšieho množstva turistov zo Severnej Ameriky. „V múzeu sa počas prehliadok stretávame s čoraz väčším počtom návštevníkov, potomkov našich vysťahovalcov, ktorí pátrajú po svojej minulosti a kompletizujú si osobnú históriu svojho rodu,” dodal Martin Javor.

Múzeum obsahuje 4000 artefaktov

Ťahyňa, kde je múzeum situované, bola v minulosti samostatnou obcou, z ktorej sa takisto vysťahovali za oceán mnohí obyvatelia. Dnes je toto územie s potenciálom pre rozvoj regionálneho cestovného ruchu ťažko ekonomicky skúšaným regiónom. Múzeum obsahuje 4000 artefaktov, ktoré pochádzajú z USA a Kanady. Jeho súčasťou je aj najväčšia zbierka stúh slovenských spolkov v Amerike a osobitná vitrína je venovaná bankárovi Michalovi Bosákovi, ktorý sa podpísal na dolárovú bankovku. Vidieť sa dá napríklad aj uniforma amerického Slováka z československých légií z čias prvej svetovej vojny.

„Tento unikátny projekt, ktorý v sebe spája zaujímavé prvky ekoturizmu s našou národnou históriu, je ďalším jedinečným produktom cestovného ruchu, ktorý oživuje a názorne približuje históriu nášho kraja. Je správne, že fenomén, akým je emigrácia do Ameriky v dejinách Zemplína, neostal zabudnutý, ale naopak, jeho odkaz pre ďalšie generácie ostáva stále živý práve vďaka tomuto múzeu a jeho aktivitám, ku ktorým patrí aj projekt Záhrady slovensko – amerického kultúrneho dedičstva. Hrdosť na svoje dejiny cítiť na Zemplíne na každom kroku. Po historickom návrate výletnej lode LABE na Zemplínsku šíravu je toto ďalší projekt, ktorý zvýši povedomie o Zemplíne ako o atraktívnej dovolenkovej destinácii,” povedala pri otvorení Záhrady Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus.

Záhrada v exteriéri múzea ako aj historický včelín budú k dispozícii návštevníkom neobmedzene. Observatórium „ŤahyŇASA” bude prístupné po telefonickej alebo online rezervácii. “Pec na chlib” bude sprístupnená počas rôznych, pravidelne organizovaných, aktivít Múzea vysťahovalectva, ako sú napríklad Dni vysťahovalectva, či Holubkový festival.

tlačová správa

Pridajte komentár