fbpx
INDEX MAG
Romani Design Fashion Art
Foto: FB ÚĽUV

ÚĽUV láka na výstavu Romani Design Fashion Art

Výstava Romani Design Fashion Art rómskej módnej značky Romani, ktorá už 13 rokov sprostredkúva tradície Rómov z Karpatskej kotliny do celého sveta, predstavuje v Galérii ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach ikonické kusy odevov, šperkov a doplnkov, prepájajúcich tradície a kultúrne dedičstvo s modernými požiadavkami dnešného sveta.

Zakladateľky štúdia Romani Design, sestry Erika a Helena Varga, sa hrdo hlásia k bezodpadovému využívaniu tradičných materiálov a zachovávajú spoločenskú zodpovednosť za svoju komunitu. Pestrofarebnosť, kvalita spracovania motívov a digitalizované textilné vzory vytvárajú osobitý zážitok, ktorý návštevníkom ponúkne možnosť nazrieť do hĺbok rôznorodosti rómskej duše.

Foto: FB ÚĽUV

Romani Design je prvé rómske módne štúdio na svete. Jeho zakladateľky – dizajnérky Erika a Helena Varga – ako významné osobnosti maďarského aj medzinárodného umeleckého a kreatívneho priemyslu využívajú módu, dizajn i hudbu na budovanie prestíže rómskych komunít. Počas 14 rokov pôsobenia vytvorili v spolupráci s rôznymi inštitúciami množstvo módnych kolekcií, výstav a komunitných diel v Maďarsku i v zahraničných veľkomestách. V roku 2023 priniesla spolupráca s budapeštianskym Domom tradícií ďalšiu výstavu s názvom Romani Design Fashion Art.

Foto: FB ÚĽUV

Ikonické kúsky za ostatných 13 rokov

Ústrednými prvkami konceptu výstavy sú súčasné odevy, doplnky a umelecké diela rómskej odevnej kultúry. Jazykom módy výstava sprostredkúva rôzne vrstvy umeleckého aktivizmu, myšlienky a vízie dizajnérok Romani Design, ich tvorivé metódy a kultúrnu misiu, ktorá inšpirovala vznik značky. Vystavené sú ikonické kúsky z kolekcií Romani Design vytvorených za posledných 13 rokov, ktoré sú doplnené archívnymi a súčasnými fotografiami. Tradičné odevy pochádzajú zo zbierok Domu tradícií a Múzea ľudového úžitkového umenia a objekty na výstavu zapožičali aj súkromné osoby napr. speváčka Andrea Malek, riaditeľka Nadácie pre rómske vzdelávanie Szilvia Szénási či maliarka Anita Dangel.

Foto: FB ÚĽUV

Netradičné a originálne oživenie

Nápaditým doplnkom sú tradičné drevené japonské bábiky kokeši oblečené do rómskych šiat, vytvorené špeciálne na účely výstavy v spolupráci s medzinárodne uznávanou umelkyňou Rékou Tóth-Vásárhelyi. Medzi vystavenými exponátmi sú aj pôvodné odevy mamy a starej mamy dizajnérok, odrážajúce ich tvorivý prístup a inšpiráciu z príkladu predkov.

Foto: FB ÚĽUV

Prostredníctvom tematických lookbookov s fotografiami a kurátorskými textami doplnenými ručne vyrobenými textilnými dielami spoznáte overené metódy udržateľnosti značky a fázy prípravy digitalizovaných textilných vzorov. Celok dopĺňajú dva videodokumenty – rozhovor s autorkami a zostrih z predchádzajúcich módnych prehliadok.

Výstava potrvá do 17. januára 2025.

Pridajte komentár