Košice IT Valley, kľúčový klaster zastrešujúci IT firmy v regióne, zrealizoval prieskum stavu IT sektora v 27-ich najväčších miestnych IT spoločnostiach. Výsledky sú prekvapivé. Nedostatok kvalifikovaných odborníkov v kľúčových oblastiach je markantný, došlo však aj k poklesu otvorených pozícií v IT v rámci východu o viac ako 50 percent. Situácia je podľa Košice IT Valley vážna.
Problémov je podľa Košice IT Valley viacero. Okrem nedostatku odborníkov v kľúčových oblastiach – produktovom riadení a dátovej analytike a dramaticky menšieho počtu otvorených pozícií sú problémom aj zamestnanci – juniori.
Ročne v Košiciach ukončí štúdium 800 nových absolventov. Ich adaptačný proces je však 5,5 mesiaca, zatiaľ čo v zahraničí sa tento čas pohybuje v rozmedzí 1-2 mesiacov. Náklady na jedného juniora tak u nás stoja zamestnávateľa v priemere 12 200 eur.
Rýchlejšia adaptácia nielen znižuje náklady, ale aj umožňuje rýchlejšie zapojenie nových zamestnancov do produktívnych činností,“ skonštatoval Juraj Girman, predseda Správnej rady Košice IT Valley.
Počet vypísaných voľných pozícií je nízky, spoločnosti však evidujú nedostatok odborníkov
A hoci je vypísaných voľných pozícií v IT sektore o vyše 50 percent menej ako v predošlých rokoch, IT spoločnosti vnímajú akútny nedostatok kvalifikovaných odborníkov.
“Naozaj vnímame nedostatok talentov v IT oblasti s vysokými špecializovanými technologickými zručnosťami. Jedným z dôvodov je príchod nových technológií. Plus tiež mladé talenty odchádzajú z regiónu,” uviedla Bibiana Kollárová, HR manažérka Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Toto je podľa jej slov situácia, ktorá vytvára tlak a dostávajú sa do konkurencie medzi sebou ako zamestnávatelia na pracovnom trhu. Zároveň rastú aj nároky na zvýšené platové ohodnotenie, keďže je malé množstvo vhodných kandidátov, ktorí si prirodzene uvedomujú svoju jedinečnosť. Minimálna ponúkaná mzda v ich prípade presahuje 2 300 € (brutto).
“Táto situácia nám umožňuje obzerať sa aj po iných možnostiach, ako nadobudnúť talenty na externom trhu -začíname sa pozerať ani nie tak na pripravenosť kandidátov, ako v nich skôr hľadáme potenciál,” dodala B. Kollárová.
Štefan Lacko, zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia v Košiciach, zdôrazňuje vysokú cenu práce: „Je vyššia ako napríklad v Poľsku, Rumunsku či Chorvátsku, čo znamená, že zamestnanci nás stoja viac než v týchto krajinách. Na druhej strane, čistý príjem zamestnancov je nižší, čo nás stavia do konkurenčnej nevýhody.“
Tieto zmeny v IT sfére sa nedejú len v Košiciach a na východe
Michal Ilko, generálny riaditeľ Sekcie digitálnej agendy MIRRI SR vidí riešenie v prepojení akademickej pôdy s biznisom a so štátom. “Musíme si však uvedomiť, že tieto zmeny sa nedejú len v Košiciach a na východnom Slovensku. Deje sa to všade a musíme prejsť veľkou digitálnou transformáciou.”
Klaster preto vyzýva na investície do vzdelávania a produktových inovácií, aby sa región stal opäť konkurencieschopným a atraktívnym aj pre globálne technologické firmy. Kľúčové je rozvíjať produktovú kompetenciu a založiť viac výskumno-vývojových centier (R&D). Jedným z riešení sú tiež interdisciplinárne programy, ktoré budú kombinovať IT s odbormi ako sú medicína, právo, ekonómia, umenie a spoločenské vedy. Dnešná doba si vyžaduje odborníkov, ktorí dokážu prepájať svoje odborné znalosti v konkrétnej doméne s technologickými schopnosťami, najmä v oblasti IT.
“Pred časom bol záujem o našich absolventov enormný a prestali sme vtedy rozprávať o predmetoch s pridanou hodnotou, skôr sme tlačili na ovládanie technológií, čo sa nám v spolupráci s najväčšími firmami v regióne podarilo zastabilizovať. Avšak teraz stojíme pred veľkou dilemou čo ďalej, keďže sa do popredia dostáva AI a práce s pridanou hodnotou. Meniť sylaby je niekoľkoročný proces. No vytvárame nový profesijný študijný program aplikovaná informatika, kde by sme boli radi, aby aj spoločnosti z IT prostredia viac spolupracovali a kreovali ho. Uvedomujeme si, že v oblasti IT výrazne chýba veda a vývoj, čo musíme zmeniť,” zhodnotil Juraj Gazda, prorektor pre inovácie a technologický transfer Technickej univerzity Košice.
„Sme presvedčení, že toto je jedným z kľúčových spôsobov, ako sa môžeme odpútať od pozícií servisného charakteru s nízkou pridanou hodnotou a premeniť ekonomiku na znalostnú, konkurencieschopnú a technologicky inovatívnu,” dala mu za pravdu sa Miriama Hučková, výkonná riaditeľka Košice IT Valley.
Ján Majoroš, vedúci vývoja SW pre röntgenové prístroje, zodpovedné vzťahy a ekosystém Siemens Healthineers Slovensko apeluje na výraznejšiu mieru využívania umelej inteligencie. Dátová analytika, AI a cloudy sú nevyhnutnou oblasťou, v ktorej sa zamestnanci budú musieť vyznať.
Pridajte komentár