fbpx
INDEX MAG
RA_skupina
Foto: archív školy

V ZŠ Ľudovíta Fullu v Košiciach predstavili rodičom aktuálne témy v oblasti vzdelávania

V Základnej škole Ľudovíta Fullu v Košiciach bol živý ruch aj v sobotu. Učitelia a prizvaní odborníci z rôznych oblastí predstavili rodičom aj záujemcom zo širokej verejnosti informácie o reformnom vzdelávaní a umožnili im nahliadnuť do vzdelávacieho procesu. Ide o jedinečné podujatie svojho druhu s názvom Rodičovská akadémia.

„Takéto podujatia sú dôležité, pretože na tom, aké výsledky bude dieťa dosahovať a akým človekom bude v budúcnosti, sa podieľajú všetci, rodina aj škola. Sme na jednej lodi a sme tu preto, aby sme pre dieťa urobili čo najviac. A to urobíme vtedy, keď si budeme vzájomne dôverovať, keď bude medzi nami informovanosť a komunikácia – potom mu môžeme poskytovať cielenú podporu. Dôvera, podpora, spolupráca, to by malo byť naše spoločné krédo,” vysvetľuje riaditeľka ZŠ Ľudovíta Fullu, Katarína Martiňáková.

Kritické myslenie, ranné kruhy, Hejného matematika, slovné hodnotenie aj hranie počítačových hier

Prednášky a praktické workshopy boli venované aktuálnym témam z oblasti vzdelávania, akými je kritické myslenie, ranné kruhy, Hejného matematika, hranie počítačových hier, závislosť na sociálnych sieťach, mediálna výchova či spôsob hodnotenia žiakov.

„Je to výborná príležitosť pre rodičov, spoznať víziu školy a dozvedieť sa mnohé aspekty modernej výchovy, ktoré si ani neuvedomujeme. Veľmi si vážim to, že vedenie a učitelia tejto školy dbajú, aby deti mali harmonický život po všetkých stránkach. Kladú veľký dôraz na emocionálnu rovinu a vnímajú potreby dieťaťa ako budúceho dospelého človeka, na ktorého výchove sa všetci spolupodieľame. Keď si človek prežije tieto prednášky, môže ho to inšpirovať k tomu, aby vnímal prípravu dieťaťa do školy inak ako má možno naučené zo svojho detstva,“ hovorí Lucia Lechová, mamka tretiaka a piataka.

Foto: archív školy

Vzdelávanie detí k hodnotám a ich šíreniu vo svete umelej inteligencie

V súčasnosti sa stretávame s mnohými výzvami, ktoré prináša rýchly rozvoj digitálnych technológií, meniaca sa spoločnosť a požiadavky zamestnávateľov. „Vzdelávame deti, ktorých profesijné pozície možno ešte ani nejestvujú, kreujú sa priebežne. Aj preto žiakom v škole vytvárame veľkorysý priestor na osobnostný rast, rozvíjanie mäkkých zručností, kritického a tvorivého myslenia. Chceme, aby boli schopní reflektovať svoj charakter, komunikovať v tíme, flexibilne reagovať na globálne výzvy a tvoriť svet postavený na porozumení a vzájomnom rešpekte. Tieto myšlienky by už absolvent základnej školy mal byť schopný šíriť a interpretovať vo svete spolupracujúcom s umelou inteligenciou a médiami,” hovorí Alena Rapčan Štrompová, koordinátorka Rodičovskej akadémie, učiteľka slovenského jazyka a mediálnej výchovy, ktorá je zároveň účastníčkou ročného programu Komenského inštitútu. V tom sa venuje spôsobom rozvíjania kritického myslenia od prvého stupňa základnej školy a vzdelávaniu učiteľov v oblasti mediálnej výchovy. Ako dodáva, je vďačná, že mnoho rodičov je ochotných komunikovať a spolupracovať pri vzdelávaní detí, aj keď myšlienka školstva postavená na prísnom známkovaní a výkone je ešte stále hlboko zakorenená.

Foto: archív školy

ZŠ Ľudovíta Fullu pripravuje podujatia pre rodičov a miestnu komunitu pravidelne. Či už ide o vzdelávacie podujatia, umelecké aktivity či spoločné brigády na zveľaďovanie okolia školy.

tlačová správa

Pridajte komentár