fbpx
INDEX MAG
Lukáš Kunca a starý židovský cintorín v Krásnej
Foto: FB L. Kunca

Košičan Lukáš Kunca sa sám od seba rozhodol vyčistiť a obnoviť starý židovský cintorín v Krásnej

Počuli ste už niekedy o starom židovskom cintoríne v MČ Košice – Krásna? Obyvateľ tejto časti mesta Lukáš Kunca sa počas jednej prechádzky rozhodol zmeniť jeho zanedbaný stav, vyčistiť a obnoviť ho. Zároveň sa snaží vzdelávať verejnosť napríklad aj prednáškami a aktivitami pre deti základných škôl.

Kto, kedy a prečo práve v Krásnej zriadil tento cintorín?

Na túto otázku ešte nemáme odpoveď. O židovskej komunite v Krásnej sa vie relatívne málo. Preto sa neskôr súčasťou projektu občianskeho združenia BELION, o. z. stalo aj bádanie a hľadanie historických informácií. Podľa údajov Ústavu pamäti národa z roku 1938 v Krásnej žilo 21 osôb židovského pôvodu. Prirodzene táto komunita potrebovala miesto pre svoj náboženský život, ktorého súčasťou je pochovávanie svojich blízkych. Predpokladáme, že tu boli pochovávaní obyvatelia aj z okolitých obcí (napr. Zdoba, Vyšná a Nižná Hutka, Vyšná a Nižná Myšľa), kde žilo približne 30 – 35 osôb židovského pôvodu.

Foto: FB L. Kunca

Aký ste objavili najstarší náhrobný kameň?

Židovský cintorín v Krásnej bol podľa historických máp zobrazovaný v období až po roku 1889, avšak zatiaľ najstarší náhrobný kameň je z roku 1886. Komplikáciou je, že v priebehu rokov 1918 až 1948 bola Krásna súčasťou niekoľkých historických štátov. Bádanie je náročné a vyžaduje prácu aj s dokumentami a zdrojmi napríklad v maďarčine. Preto by som sa chcel v mene  BELION, o. z. poďakovať za cenné informácie, ochotu a spoluprácu odborníkom z vedeckej obce a najmä predstaviteľom židovskej komunity v Košiciach a viacerých miest Slovenska. Zoznam týchto ľudí sa postupne rozširuje a bez nich by to nešlo. 

Foto: FB L. Kunca

Dokedy cintorín fungoval a prečo začal chátrať?

Veľmi dobrá otázka. Židovské cintoríny patria v judaizme k najsvätejším miestam a súčasťou úcty k nebohým je nenarušiteľnosť hrobov. Je povinnosťou pozostalých starať sa o hroby nebohých. Aktuálne tento cintorín nie je aktívny, teda už sa na ňom nepochováva, napriek jeho veľkosti. Otázku, prečo bolo toto miesto opustené možno už takmer 80 rokov, sme dostali niekoľkokrát a pýtali sme sa tiež sami seba. Odpoveď je pomerne jasná, ale neprišli sme na ňu ihneď. Židovský cintorín v Krásnej nespustol preto, že sa oň nestarajú pozostalí, ale preto, že v období transportov v roku 1944 ľudí s konkrétnym menom odvliekli transportami do koncentračných táborov a vyvraždili. Podľa dostupných informácií z Krásnej boli do koncentračných táborov odvlečené štyri rodiny, z ktorých sa vrátil len jeden človek.

Čiže ste sa akosi prirodzene začali zaoberať aj pátraním po minulosti.

Áno, cieľom nášho občianskeho združenia sa prirodzene stalo aj historické bádanie po jednotlivých osudoch. Podľa archívneho zoznamu odvlečených z Krásnej (v tom čase Széplakapáti) z roku 1944 je zdokumentované odvlečenie 17 ľudí. Ďalšie dokumenty naznačujú, že tento zoznam nie je úplný. O tomto sa snažíme hovoriť a vzdelávať verejnosť.

Foto: FB L. Kunca

Ako ste vôbec prišli na to, že sa tu cintorín nachádza a kde vznikla myšlienka jeho obnovy?

Obyčajnou prechádzkou a obyčajným rozhodnutím niečo zmeniť. Je to vlastne moja odpoveď na aktuálne spoločenské dianie na Slovensku a záujem o veci verejné. Cintorín tam stále bol, mnohí tam trávili svoje detstvo, mal tajomnú atmosféru a bol nedostupný. Napriek tomu vo všeobecnosti mnoho obyvateľov Krásnej ani netušilo, že židovský cintorín v Krásnej je. Fotografie pred jeho vyčistením som zverejnil na sociálnej sieti a ozvalo sa mi niekoľko ľudí zo zahraničia, ktorí prejavili záujem o jeho obnovu. Inšpiráciou bola ocenená práca Vladimíra Špánika, ktorý revitalizoval cintorín vo Vinodole spolu s rómskymi deťmi, ktorým sa takto venuje.

Foto: FB L. Kunca

Aj vy ste si prizvali na pomoc deti a mládež?

Prostredníctvom BELION, o. z.  sa snažíme zapájať do obnovy a priamo na mieste realizovať vzdelávacie aktivity pre žiakov škôl v Košiciach. Vďaka spolupráci so Základnou školou s materskou školou Želiarska 4 a so Základnou školou s materskou školou sv. Marka Križina sa nám podarilo zapojiť 45 žiakov a žiačok. Touto cestou sa chcem poďakovať vedeniu týchto základných škôl a učiteľkám Darine Fedorovej a Eve Timkovej za dôveru a chuť skúsiť niečo nové. Samozrejme, vzdelávacie aktivity realizujeme zadarmo vďaka finančnej podpore darcov.

Kto každý a ako sa na obnove podieľa?

Na začiatku som čistil židovský cintorín sám, ale postupne nás bolo viac a záujem väčší. Prácu robíme dobrovoľne a vo voľnom čase. Formálne je projekt zastrešený občianskym združením a podarilo sa nadviazať spoluprácu s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí na Slovensku a s mestskou časťou Košice – Krásna. Svoj záujem prejavuje aj mesto Košice. Verím, že nás bude viac.

Foto: FB L. Kunca

Ak by sa našli ďalší dobrovoľníci, prípadne ľudia, ktorí by chceli cintorín vidieť, na koho sa majú obrátiť?

Ak by sa chcel niekto pridať alebo nás finančne podporiť, naše kontakty nájde na www.belion.sk alebo prostredníctvom sociálnej siete. Potešíme sa každej návšteve a radi prevedieme záujemcov priamo na mieste. Ak máte záujem, pokojne sa ozvite!

Čo je vaším hlavným cieľom?

Hlavným cieľom projektu je revitalizovať, skultúrniť a sprístupniť priestor židovského cintorína v mestskej časti Krásna v Košiciach. V rámci možností obnoviť náhrobné kamene. Počas revitalizácie využiť priestor židovského cintorína na vzdelávanie verejnosti o židovskej komunite v Krásnej a tragických udalostiach v roku 1944 v Košiciach a v jeho okolí. Pripomienkou holokaustu a týchto udalostí by mal byť aj pamätník, ktorý by mal byť umiestnený na židovskom cintoríne v mestskej časti Krásna v Košiciach.

Lukáš Kunca – vpravo. Foto: FB L. Kunca

Len vďaka finančnej podpore mnohých darcov a materiálnej podpore miestnych podnikateľov a mestskej časti Košice – Krásna bolo možné priestor cintorína sprístupniť, objaviť a zdokumentovať doposiaľ 16 náhrobných kameňov, zrealizovať vzdelávacie aktivity pre školy a zmapovať georadarom. Realizovať aj bádateľské aktivity, ktorých výsledkom je zdokumentovanie osudu pána Glücka a zdokumentovanie existencie miestnej židovskej modlitebne, ktorá sa nachádzala neďaleko centra Krásnej. V budúcom roku nás čaká spolupráca s ďalšou základnou školou a dúfam, že sa podarí získať finančnú podporu pre rekonštrukciu historickej brány a oplotenia cintorína v spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí na Slovensku. Už teraz vieme, že náš zámer si bude vyžadovať ešte veľa práce a podpory.

Pridajte komentár