fbpx
EASTMAG
Moruša
Foto: adobestock.com

Moruša: Ako a prečo ju pestovať?

Moruše sú označované za ovocné stromy alebo veľké kríky poskytujúce chutné a výživné plody o veľkosti asi 60-120 milimetrov. Ich pestovanie u nás naberá v posledných rokoch na popularite, a to nielen pre ich sladké plody, ale aj pre estetickú hodnotu a jednoduchosť pestovania.

Prečo pestovať moruše?

  1. Výživná hodnota: Plody moruše sú bohaté na vitamíny C a K, železo a vlákninu. Obsahujú aj antioxidanty okrem iného pomáhajúce v boji proti voľným radikálom v tele.
  2. Jednoduchá starostlivosť: Moruše sú relatívne nenáročné na pestovanie. Ich výhodou je prirodzená odolnosť voči škodcom a chorobám, teda ich zvládne pestovať naozaj každý.
  3. estranné využitie: Chcete džem, šťavu, víno? Toto všetko sa dá z plodov spracovať. Rovnako tak môžete plody konzumovať rovno čerstvé alebo sušené moruše. Listy sú navyše hlavným zdrojom potravy pre priadku morušovú, ktorá hrá významnú úlohu v produkcii hodvábu.
  4. Ekologický prínos: Morušovníky prispievajú k biodiverzite a poskytujú úkryt a potravu pre rôzne druhy vtákov a hmyzu.

Ako pestovať moruše?

  1. Výber miesta: Základom je slnečné stanovište s dobre priepustnou pôdou. Všeobecne sú stromy tolerantné k rôznym pôdnym typom, ale najlepšie predsa len rastú v hlbokých, úrodných pôdach.
  2. Sadenie: Vhodným obdobím na sadenie je jar alebo jeseň. Pri sadbe vykopte hlavne dostatočne veľkú jamu, aby sa korene mohli pohodlne rozprestrieť, a zasypte ju pôdou zmiešanou s kompostom.
  3. Zálievka: Najmä v prvom roku po výsadbe je dôležité dodržiavať pravidelnú zálievku. V ďalších rokoch už stačí zalievať občasne, stromy sú pomerne odolné voči suchu.
  4. Hnojenie: Potrebné živiny pre rast a plodnosť dodáte vyváženým hnojivom ideálne aspoň každú jar.
  5. Rez a tvarovanie: Pravidelný rez pomáha udržiavať strom v požadovanom tvare a podporuje produkciu plodov. Rez robte na konci zimy alebo na začiatku jari pred začiatkom nového rastu.
  6. Ochrana proti škodcom a chorobám: Aj napriek niekoľkokrát spomínanej odolnosti odporúčame stromy pravidelne kontrolovať a prípadne chrániť pri známkach škodcov či nejakých chorôb.

Druhy moruší

Existuje niekoľko druhov moruší, ktoré môžete pestovať, vrátane:

  • Moruša biela (Morus alba): Najčastejšie pestovaná pre svoje sladké plody a listy, ktoré sú krmivom pre priadky morušové.
  • Moruša čierna (Morus nigra): Produkuje tmavo fialové až čierne plody s výraznou chuťou.
  • Moruša červená (Morus rubra): Pôvodom zo Severnej Ameriky, s plodmi prechádzajúcimi od červenej do tmavo fialovej farby pri zrení.

Pridajte komentár