fbpx
EASTMAG
Foto: ŠfK/Dávid Hanko

Filharmónia si do Košíc a Rigy prizvala Dalibora Karvaya

Štátnu filharmóniu Košice (ŠFK) čaká tento týždeň okrem koncertu na domácom pódiu aj hosťovanie v Rige. Filharmonici preto program i špičkových umelcov vyberali na hudobnej mape Slovenska, Česka a Lotyšska. Dalibor Karvay uvedie husľový koncert „Distant Light“ Pēterisa Vasksa. Pod taktovkou Tomáša Braunera zaznie aj Suchoňova Malá suita s passacagliou a Dvořákova Symfónia č. 8 G dur. Koncert KARVAY HRÁ VASKSA sa v košickom Dome umenia začne v stredu 4. decembra o 19:00 hod.

Abonentný koncert, pre košické publikum netradične v stredu, otvorí Malá suita s passacagliou od Eugena Suchoňa. V jeho ranom, no majstrovskom diele začujete slovenskú ľudovú melodiku, živú rytmiku, nádych impresionizmu a osobitý Suchoňov rukopis.

Nasledovať bude Koncert pre husle a orchester „Distant Light“ od Lotyša Pēterisa Vasksa v podaní excelentného Dalibora Karvaya. Ten dnes pôsobí ako prvý koncertný majster Viedenského symfonického orchestra, učí hru na husliach na univerzite vo Viedni a koncertuje s prestížnymi svetovými orchestrami.

Zdroj: ŠfK

„Distant Light“ čaká v Košiciach premiéra

Pēteris Vasks je svetovým skladateľom a doma, v Lotyšsku, ho poznajú ako hviezdu aj mimo umeleckého prostredia. Inšpirácie často čerpá z prírody, v tomto prípade z trblietavej nočnej oblohy a prvky lotyšskej ľudovej hudby vsadil do moderného kontextu. „Distant Light“ vznikol pred takmer tridsiatmi rokmi, počas ktorých sa stal husľovou klasikou.

„Introspektivní dílo je plné jemnosti a kontemplace. Koncert zkoumá témata vzpomínek, naděje a touhy po klidu. Hudba Vaskse je spíše meditativního rázu, s melancholickými tóny i momenty jasného světla, symbolizující naději v temnotě,“ vraví o diele dirigent Tomáš Brauner, ktorý v Košiciach aj v Rige povedie košických filharmonikov. Umelec zastáva post šéfdirigenta Symfonického orchestra hl. m. Prahy FOK aj orchestra Opery Slovenského národného divadla a spolupracuje s poprednými hudobnými telesami.

Tomáš Brauner. Foto: ŠfK/Lanka Hatašová

Koncert má aj českú stopu

Záver bude patriť Symfónii č. 8 G dur Antonína Dvořáka. Dielo je plné životnej radosti i obdivu k prírodným krásam a k českej ľudovej hudbe. „Symfonie se vyznačuje volnější strukturou oproti klasické symfonické formě a její jednotlivé věty překypují barevností a emocionální hloubkou. Není náhodou, že Dvořákova 8. symfonie je často vnímána jako symbol kulturního bohatství a optimismu české hudební tradice,“ opisuje Brauner.

Jedným z dôležitých poslaní ŠFK je reprezentovať slovenské kompozičné a interpretačné umenie v zahraničí. Účinkovanie orchestra ŠFK v Lotyšsku na pozvanie Branislava Pavloviča, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR v Lotyšskej republike a Litovskej republike so sídlom v Rige, má byť impulzom pre ďalšie vzájomné väzby umelcov z oboch krajín. Podujatie organizuje ŠFK v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Rige. Pozvanie na koncert košických filharmonikov v Rige prijal aj Pēteris Vasks.

V stredu je na programe aj verejná generálka o 10:00 a o 18:00 predkoncertné stretnutie v Malej sále Domu umenia.

Koncert ŠFK v Rige sa uskutoční v piatok 6. decembra 2024 o 19:00 v Lotyšskej národnej knižnici.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár