EASTMAG
Cansat
Foto: DTITS SK

Stredoškoláci z Košického a Prešovského kraja zostrojili satelity. Raketou ich vyniesli k vesmíru

Študenti stredných škôl otestovali vlastnoručne zostrojené satelity pred
národným finále druhého ročníka súťaže CanSat pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry. Rakety s hybridným pohonom na báze plynu ich vyniesli do výšky približne 1 km, kde sa následne uvoľnili z nosiča a s pomocou padáka a GPS sa vrátili na zem.

Aj tento rok sa odvážni mladí inovátori z východného Slovenska pustili do konštrukcie vlastného satelitu a vydali sa s ním na vedeckú misiu v rámci semifinále súťaže CanSat. Šesť tímov zabojovalo o to, koho satelit vo veľkosti plechovky prinesie presnejšie a užitočnejšie výsledky. Medzi šikovnými budúcimi elektrotechnikmi nechýbali ani dve ženy.

REKLAMA

konferencia

Organizátormi súťaže CanSat sú Slovenská vesmírna kancelária v spolupráci s Leteckou fakultou TUKE, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Slovenský Modelársky Zväz s podporou Raketový Klub LF TUKE a Global Logic.

Foto: DTITS SK

„Radi podporujeme skvelé výskumné projekty a vždy hľadáme veľké talenty. Súťaž CanSat umožňuje študentom získať cenné praktické skúsenosti v prepojení oblastí ako sú IT, letecké inžinierstvo, projektové riadenie a dôležitej spolupráce v tíme. Podporuje kreativitu a inovatívne myslenie v oblasti vesmírnych technológií. Je to jedinečná skúsenosť!” uvádza Ľubor Žatko, generálny riaditeľ Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Hlavným zadaním pre študentov bolo vyrobiť satelit veľký ako plechovka a zmestiť doň napájanie, senzory aj komunikačný systém. Ten musel po vynesení do výšky 1 kilometra vykonať vedecký experiment alebo demonštráciu technológie, bezpečne pristáť a analyzovať zozbierané údaje. Počas letu a pristátia zbieral každý satelit dáta a komunikoval s pozemnou stanicou, ktorú si tímy samostatne pripravili a riadili ju.

Foto: DTITS SK

„Toto podujatie predstavuje unikátnu príležitosť pre rozvoj spolupráce Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach s našimi partnermi. Okrem toho, že súťaž rozširuje povedomie o možnostiach vesmírneho sektora medzi študentmi stredných škôl a mladými ľuďmi na Slovensku, demonštruje aj to, že vesmírny sektor je perspektívnou oblasťou, v ktorej je možné sa rozvíjať a uplatniť. Očakávame, že počet tímov v nasledujúcich ročníkoch bude len rásť,“ uviedol prorektor Juraj Gazda.

Každý projekt musel splniť dve hlavné misie

Povinnou misiou bolo vysielať a zbierať údaje o teplote a tlaku vzduchu aspoň raz za sekundu prostredníctvom rádiovej komunikácie. Sekundárna misia bola plne v rukách študentov a ich kreativity. Mohol to byť napríklad systém autonómneho pristávania, analýza zemskej atmosféry či vývoj rovera (malé vozítko), ktorý sa zmestí do CanSatu.

„Súťaž CanSat prináša modernizáciu obsahu vzdelávania, otvára stredoškolákom a ich učiteľom dvere do slovenského a európskeho vesmírneho priemyslu. Regionálne semifinále na východnom Slovensku sa časom môže stať prehliadkou inovatívnych technických nápadov pre Východoslovenský Vesmírny Klaster,“ povedal Martin Šechný, vyučujúci profesijných predmetov.

Foto: DTITS SK

Michal Brichta, riaditeľ priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie si myslí, že vďaka tejto súťaži môžeme pritiahnuť nové talenty.

„Tešíme sa zo záujmu o toto podujatie. Aktivity ako je táto nám pomáhajú pritiahnuť nové talenty do nášho rastúceho vesmírneho sektora a celkovo znalostnej ekonomiky. Tie sú základom pre budúce misie, pre projekty využívajúce vesmírne technológie na Zemi a pre kľúčové medzinárodné partnerstvá,” uviedol.

Víťazom sa stal tím Artemis (Stredná odborná škola technická Rožňava) ktorý meral, ako sa mení kvalita ovzdušia s nadmorskou výškou, presná lokalizácia satelitu po návrate na zem a viackanálový prenos informácií.

Na druhom mieste sa umiestnil tím Rezistor Rebels a na treťom ESPEŠKARI. Rezistor rebels (Spojená škola, Ľ. Podjavorinskej 22, Prešov) využili termovíziu, aby monitorovali ložiská lesných požiarov a ich šírenie. Merali teplotné rozdiely pomocou termovíznej kamery, ktorá bude snímať 1 snímok za sekundu a zaznamenávať GPS polohu. ESPEŠKARI (Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Košice) merali prítomnosti rádioaktívnych izotopov vo vzdušnej mase v závislosti od výšky na zemou.

Foto: DTITS SK

Čo skúmali ostatné tímy z východu?

Tím SteinSat (Gymnázium sv. Edity Steinovej, Košice) – sa pozrel na baktérie a mikroorganizmy v ovzduší. Ich cieľom bolo overiť výskyt mikroorganizmov v ovzduší. Počas celého pádu tiež snímali fotografie, ktoré nám pomôžu analyzovať prostredie a vizuálnu trajektóriu pádu, doplnila Silvia Polačková, zodpovedná za 3D modelovanie, štruktúra CanSatu.

Tím Artemis (Stredná odborná škola technická Rožňava) odmeral, ako sa mení kvalita ovzdušia s nadmorskou výškou a presná lokalizácia satelitu po návrate na zem a viackanálový prenos informácií.

Tím Warhol’s (Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Prešov) sa zameral na environmentálne dáta: CO, prachové častice, tlak, vlhkosť. Prezentovala ho aj študentka Zuzana Justínová, mladá elektrotechnička, zodpovedná za vývoj hardvéru a správu dokumentácie.

Tím POCanDoIt (Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Prešov) porovnal výšku rádiového prijímača a príjem signálu a zistil presnosť výpočtu zakrivenia zeme na základe dát z fotografií urobených v priebehu misie.

„Zapojenie stredných škôl vnímame ako dôležitý prvok pri podpore mladých talentov. Výskum a vývoj vo vesmírnom sektore považujeme za perspektívnu tému aj v našom regióne. To bol jeden z dôvodov, prečo sme sa v minulosti podieľali na vzniku Východoslovenského Vesmírneho Klastra a spolu s ďalšími partnermi sme
otvorení ďalšej spolupráci pri jeho rozvoji,“
uzavrel Ľubor Žatko.

tlačová správa

Pridajte komentár