EASTMAG
MUDr. Bratková primárka HTO NKE
MUDr. Annamária Bratková, primárka HTO NKE. Foto: AGEL

Vyše 4,2 mil. laboratórnych vyšetrení a 80 000 odberov krvi: hematologicko-transfúziologické oddelenie v Šaci oslavuje 25. výročie

Hematologicko-transfúziologické oddelenie (HTO) Nemocnice AGEL Košice-Šaca si počas tohto mesiaca pripomína 25. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti vám ponúkame rozhovor s primárkou HTO MUDr. Annamáriou Bratkovou, ktorá sa v nasledujúcom rozhovore vyjadrila nielen k začiatkom spustenia prevádzky, ale aj k zmenám a nadchádzajúcim výzvam.

Aké boli začiatky spustenia prevádzky hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca?

REKLAMA

konferencia

Myslím si, že zaujímavé. Všetko bolo pripravené. Transfúziologické oddelenie vzniklo v nových, moderne zariadených priestoroch polikliniky, plne vybavená hematologická ambulancia bola otvorená v nových priestoroch v nemocnici, hematologické oddelenie a krvná banka vznikli odčlenením laboratória. Ľudia, zamestnanci i darcovia, boli nadšení. Začínali sa nové procesy a zdieľali sa nové informácie.

Viete odhadnúť, koľko odberov ste za tých 25 rokov realizovali?

Za 25 rokov sme toho stihli mnoho, ak by sme to mali povedať v číslach, bolo to vyše 80-tisíc odberov, vyše 83-tisíc vydaných transfúznych liekov, vyše 4,2 milióna laboratórnych vyšetrení pacientov, nehovoriac o vyše 800-tisíc laboratórnych vyšetrení darcov, vyše 105-tisíc vyšetrených pacientov a vyše 530-tisíc ambulantných výkonov. Stabilne mávame 3000 – 4000 odberov krvi ročne a počet laboratórnych vyšetrení kontinuálne stúpa.

Čo najvýraznejšie sa za tých 25 rokov na vašom pracovisku zmenilo?

Ako som už spomínala, za uplynulých 25 rokov sme toho vykonali veľa a veľa vecí sa aj zmenilo. Analyzátory sa postupne a opakovane vymieňali za kapacitnejšie a sofistikovanejšie, ručné metodiky boli nahradené prístrojmi. Zariadenia, nielen analyzátory, sú napojené na informačný systém, bez potreby zapisovania, pracujeme so systémom čiarových kódov. Ako sa posúva veda, výskum, prichádzajú nové informácie aj laboratórne vyšetrenia, podľa potrieb pacientov a požiadaviek klinikov. Vykonávame celú paletu špeciálnych testov zrážanlivosti, kvalita procesov je viac sledovaná, dokumentovaná, kontrolovaná. Od roku 2010 sme rozbehli mobilné odbery a od roku 2022 sme začali pracovať ako spracovateľské centrum, to znamená, že z odberového centra k nám dovezú odobratú celú krv, my ju spracujeme, vyrobíme transfúzne lieky a tieto dodáme spätne odberovému centru a iným krvným bankám. Od roku 2023 sme začali vykonávať odbery krvnej plazmy, ktoré sa nám v uplynulom roku 2024 pekne rozbehli a od roku 2023 zabezpečujeme transfúzne lieky a laboratórne testy aj pre kardiocentrum.

Foto: AGEL

Prevažujú odbery mužov či žien? Vyvíjal sa tento stav plynutím rokov?

Jednoznačne prevažujú odbery mužov. Ženy častejšie nemajú „dobrý krvný obraz“, avšak môžem povedať, že sú skvelé darkyne plazmy. Pri tomto odbere sa im vrátia červené krvinky a mávajú dobré prietoky krvi pre nižší hematokrit.

Počet prvodarcov stúpa alebo, naopak, klesá?

Pozorujeme postupný nárast prvodarcov, čo je veľmi pozitívny trend. I keď máme stabilných, verných darcov (cca 77 % opakovaných darcov), starneme všetci, čas nezastavíme. Preto je potrebné oslovovať prvodarcov, potenciálnych darcov, a to nielen zo strany zdravotníkov, ale aj celospoločensky. 

Ak by ste sa mohli obhliadnuť, spomínate si aj na nejaké výnimočné udalosti?

V pamäti zostávajú príbehy, keď pre vážne chorého človeka prídu darovať krv desiatky ľudí, od 20 po vyše 100, či už ide o mladého pacienta s akútnou leukémiou alebo pacienta s rozsiahlymi popáleninami. Takých príbehov bolo veľa. Transfúzna liečba nie je síce kauzálnou, cielenou liečbou ochorenia, avšak je nevyhnutnou podpornou liečbou, bez ktorej nie je možné realizovať cielenú liečbu, či už operatívnu alebo medikamentóznu.  

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár