EAST MAG
raňajky s novinármi

Prevencia je najlepšou zbraňou proti „vyhoreniu“

V moderných spoločnostiach si uvedomujú dôležitosť rovnováhy medzi časom stráveným v práci a mimo nej.

Zosúladenie pracovného a súkromného života je dôležitou súčasťou nášho každodenného fungovania. Uponáhľaná doba so sebou prináša stresové faktory, ktoré nás ovplyvňujú počas celého dňa. Ako v práci nevyhorieť a byť spokojný aj v osobnom živote riešia posledné roky nielen psychológovia, ale aj zamestnávatelia.

„Denne musíme stihnúť množstvo úloh, zastávame niekoľko rolí, a pri tom všetkom nemáme čas oddychovať a „dobiť“ energiu. Nadmerná záťaž môže napokon pri dlhodobom pôsobení v súčinnosti s ďalšími faktormi viesť k vzniku vážnejších psychických ťažkostí. Je potrebné myslieť dopredu a nedostať sa do bodu, kedy by už mohlo byť príliš neskoro. Prevencia je najlepšou zbraňou proti „vyhoreniu“. Kľúčom k nájdeniu rovnováhy v živote je naučiť sa rešpektovať svoje fyzické a psychické hranice a všetko robiť s mierou,“ hovorí klinická psychologička Judita Šárik Szilágyiová zo Psychociálneho centra v Košiciach.

Work-life balance je prístup k rovnováhe medzi osobným a pracovným životom, ktorý vedie k spokojnosti v práci a tým aj k vyšším výkonom. Okrem skvalitnenia pracovného prostredia tu však patrí aj správny výber kandidáta na konkrétnu pozíciu, ktorý tak dokáže využívať svoje kvality a vlastnosti pre sebarealizáciu v práci.

“Naša firemná kultúra je postavená na férovosti, rešpekte a tímovosti. Uvedomujeme si preto, že rovnováha medzi časom stráveným v práci a mimo nej je rovnako dôležitá. Našim kolegom sa snažíme prinášať benefity, ktoré sú prospešné nielen pre nich, ale aj ich rodiny. Niekoľkokrát v mesiaci môžu pracovať z domu, zúčastňovať sa firemných podujatí, využívať flexibilnú pracovnú dobu či rôzne iné zamestnanecké výhody,“ priblížila korporátne fungovanie Katarína Trnová, hovorkyňa spoločnosti T-Systems Slovakia.

Jedným z najlepších spôsobov, ako si prečistiť myšlienky, odbúrať stres a predísť bolesti zo sedavého zamestnania je pohyb.“Krátke cvičenie počas práce pomôže uvoľniť myseľ aj namáhané časti tela, ramená či krčnú chrbticu. Využiť k tomu môžeme jednoduché pomôcky, ktoré nezaberajú miesto a vojdú aj do zásuvky pracovného stola,“ uzatvára profesionálny tréner Radoslav Cabúk.

T-Systems Slovakia

Spoločnosť vstúpila do života košického regiónu v januári 2006 pod názvom T-Systems Slovakia s.r.o. a od svojho začiatku je s regiónom nerozlučne spätá. To dokázala hneď v roku 2007, keď sa stala jedným zo zakladajúcich a aktívnych členov združenia Košice IT Valley.
Za posledné desaťročie vyrástla spoločnosť z nuly na druhého najväčšieho zamestnávateľa na východe krajiny. Zároveň patrí do prvej pätnástky najväčších zamestnávateľov na Slovensku, s viac ako 3 900 zamestnancami. Aj vďaka vysokokvalifikovaným a motivovaným zamestnancom je firmou s najrýchlejšie rastúcou pridanou hodnotou v rámci IT odvetvia na Slovensku. Cieľom spoločnosti je proaktívne vyhľadávať nové cesty, ako napredovať a kontinuálne sa transformovať na spoločnosť poskytujúcu inovatívne typy služieb.
V rámci strategických aktivít sa spoločnosť transformuje na moderného poskytovateľa služieb Informačných a komunikačných technológií kráčajúc v ústrety budúcnosti založenej na digitálnych technológiách. Tieto kroky realizuje s cieľom posunúť podnikanie z projektovo riadeného modelu na model inovatívne a produktovo orientovanej firmy. Spoločnosť obsluhuje z Košíc viac než 700 korporátnych zákazníkov, ale tiež klientov z oblasti verejnej správy a verejných inštitúcií najmä v priestore Európskej únie.

Pridajte komentár