EAST MAG
skola

10 dôvodov, prečo študovať IT

Vybrať si správnu strednú či vysokú školu a určiť svoje životné smerovanie nie je ľahké. Mnoho dospelých by sa pri opätovnej možnosti výberu rozhodlo inak ako kedysi. Prečo si vybrať štúdium informačných technológií?

1. Uplatnenie – O nedostatku IT zdatných ľudí v Košiciach či na celom Slovensku sa hovorí už dlhšiu dobu. Študovať technický smer zameraný na informačné technológie má veľkú výhodu. Absolvent vysokoškolského štúdia v tomto smere si nájde prácu ľahšie – môže si dokonca aj vyberať.

REKLAMA

2. Platové ohodnotenie a firemné bonusy – S potrebou firiem získať IT špecialistov súvisí jendoznačne aj platové ohodnotenie. Už dlhšie patrí sektor informačných technológií medzi najlepšie platené profesijné oblasti.

3. Firemné bonusy v rôznej podobe – Popri platovom ohodnotení firmy lákajú IT-čkárov do svojich radov aj na základe viacerých bonusov, ktoré ponúkajú. Patrí medzi ne pravidelné homeoffice, firemné akcie či možnosť oddýchnuť si priamo počas práce v spoločenských miestnostiach.

4. Služobné cesty – Keďže viaceré IT firmy sú nadnárodné spoločnosti, pre mnoho pracovných pozícií je samozrejmosťou aj cestovanie do iných firemných pobočiek.

5. Štipendiá – Pri dosiahnutí určitých podmienok, ako skvelé študijné výsledky, reprezentovanie školy, vieš získať motivačné štipendiá vo finančnej podobe, ktoré sa zídu každému študentovi. Prinútiť sa učiť bude hneď ľahšie.

6. Part-time job už počas štúdia – Dopyt po kvalifikovaných zamestnancoch firmy riešia kurzami či prijímaním študentov na polovičný úväzok. Získaš cenné skúsenosti z praxe, kde aplikuješ nadobudnuté vedomosti zo školy, zoznámiš sa s pracovným prostredím a zarobíš. Žiadna brigáda za pokladňou či za barom nehrozí.

7. Cudzí jazyk – Pri štúdiu a práci v IT potrebuješ ovládať aspoň jeden cudzí jazyk, čo, povedzme si úprimne, nikdy nie je na škodu. Vedieť sa dorozumieť po anglicky je dnes už samozrejmosťou, ktorú možno zvládaš. Pridať si ale k bežnej slovnej zásobe odbornú IT terminológiu rozšíri tvoje jazykové schopnosti.

8. Možnosť kreatívy – Aj keď sa práca v IT môže zdať nudná, riešenia softvérových problémov či kreácia nových aplikácií alebo akékoľvek vylepšenia si vyžadujú kreativitu a otvorenú myseľ. Rozbehnutie jednoduchej aplikácie na zjednodušenie každodenného života sa môže premeniť na start-up projekt, ktorý zvládnete už ako študenti.

9. Priestor na voľný čas – Štúdium technického smeru je síce náročné, no popri ňom viete stíhať nielen part-time prácu, ale stále máte aj čas užiť si študentský život so všetkým, čo k nemu patrí.

10. Logické myslenie – Štúdium IT podporuje logické myslenie a schopnosť zvládať riešiť problémy. To určite oceníte nielen v technologickom svete, ale aj vo svojom súkromnom. Zároveň si zefektívnite prijímanie, selektovanie a spracovávanie informácií.

Dôvod pre ženy – Pomer žien vo sfére IT, či už v spoločnostiach, alebo na vysokých školách, je stále v prospech mužov, aj keď sa pomaličky čoraz viac žien presadzuje v informačných technológiách. Ak chcete dokázať, že na „technické veci” majú talent aj ženy, niet lepšieho prostredia než IT, v ktorom má aj nežné pohlavie rovnaké predpoklady na úspech ako muži.

Ak ste si kariérne smerovanie vyberali dávnejšie, no k IT vás to skrátka ťahá, firmy myslia aj na „druhé šance” – pripravujú rôzne kurzy či akadémie, na ktoré sa môže dostať laik len so základným programátorským vzdelaním.

Pridajte komentár