fbpx
EAST MAG
books

Knihy, ktoré vás v novom roku nakopnú vpred

Bol pre vás rok 2018 málo prelomový? Potrebujete sa naštartovať, aby ste dokázali čeliť novým výzvam? Možno vám v tom pomôže práve niektorá z nasledujúcich kníh, ktoré oslovili nielen mňa, ale i tisíce čitateľov po celom svete.

Sila ticha vo svete, ktorý neprestáva rozprávať
Sfére technológií síce dominujú introverti, no zdá sa, že svet má radšej extrovertov. Prečo je to tak a naozaj sa pre úspech v zamestnaní potrebujú introverti pretvarovať? Zaujímavá štúdia autorky Susan Cain s názvom Quiet (u nás vyšla pod názvom Úspešný introvert) hovorí o tom, že spoločnosť dramaticky podceňuje hodnotu introvertov, hoci tvoria tretinu obyvateľstva na našej planéte. Kniha pomáha čitateľom pochopiť nielen opačnú stranu, ale i samých seba. Dáva praktický návod, ako môžu rôzne povahy spolupracovať a využiť navzájom svoje silné stránky. Ja som vďaka testu v knihe zistila (ale hlavne vďaka tomu, že so sebou žijem už dostatočne dlho), že nie som ani introvert, ani extrovert, ale niečo medzi tým a má to aj názov – centrovert. Otestujte sa aj vy tu.

Keď cukor a bič nezaberá
Strácate motiváciu v zamestnaní? Alebo hľadáte spôsoby, ako motivovať svoj tím k radosti z práce? V tom prípade vám príde vhod kniha Drive od Daniela Pinka (u nás vyšla pod názvom Čo nás poháňa). Pri jej čítaní sa dozviete, ktoré faktory človek v práci potrebuje k tomu, aby mal v pondelok ráno miesto kŕčov v bruchu nadšenie a koľko musí zarábať, aby bol s plácou spokojný. Autor ide k veci a neplní stránky omáčkami. Po každej kapitole, ako aj v závere knihy, je stručné zhrnutie kľúčových myšlienok i to, ako ich aplikovať v praxi, aby si z jej obsahu vzal podstatu aj človek, ktorý nerád číta dlhé texty. Napríklad môj šéf, ktorému som jeden výtlačok s tým najlepším úmyslom darovala.

Talent sa preceňuje
Dostal sa medzi vaše novoročné predsavzatia aj plán naučiť sa tento rok niečo nové? Alebo máte učenia až po krk a držíte sa príslovia o starom psovi (ktorého novým trikom nenaučíš)? V oboch prípadoch stojí za to začítať sa do najnovších zistení o ľudskom mozgu. Veľký vplyv na náš výkon a učenie sa nových vecí má práve nastavenie našej mysle. Autorka knihy Mindset (Nastavenie mysle) Carol Dweck pôsobí ako profesorka psychológie na Stanforde. V knihe, ktorá sumarizuje jej rozsiahly výskum, búra mýty o tom, že naša inteligencia sa rozvíja len do určitého veku, alebo že na učenie treba talent. Delí ľudí na tých, ktorí veria, že ich schopnosti sú limitované a že sa s predpokladmi na ne už rodia, a tých, ktorí veria, že tvrdou prácou sa dajú získavať nové zručnosti takmer neobmedzene. Odomykanie vnútorného potenciálu je, žiaľ, už sprofanovaná fráza, no v prípade tejto knihy je návod postavený na vede a faktoch.

Pokiaľ ide o kreativitu, kvantita vedie ku kvalite
Možno ste si dali za cieľ v nasledujúcom roku založiť start-up alebo rozbehnúť vlastný projekt. Ak sa chcete odlíšiť od ostatných, dajte šancu knihe Originals od Adama Granta, ktorý je uznávaným psychológom so špecializáciou na organizácie. Vedeli ste, že výber vášho internetového prehliadača napovedá o úrovni vašej kreativity? Zaujíma vás, aké záľuby sa opakujú u vedcov ocenených Nobelovou cenou? Alebo že úspešní podnikatelia majú menší sklon k riziku, ako si myslí väčšina ľudí? Autor vysvetľuje, prečo sa nemusí vždy vyplatiť prísť na trh s myšlienkou ako prvý a prečo veľkí inovátori vyprodukujú kvantum nápadov, kým sa im podarí jeden skutočne inovatívny. Odhaľuje zákulisie úspešných aj neúspešných firiem a kladie otázku: Kedy ste naposledy prišli s originálnym nápadom vy a čo ste s ním urobili? Otestujte sa, či toho o kreativite viete dosť. Ak nie, táto kniha je aj pre vás.

Originals, books,

Súhra Big Data a behaviorálnej ekonómie
Jedna kniha mi minulý rok skutočne „odpálila dekel”. Autor – expert na internetové dáta, Seth Stephens-Dawidowitz mi zmenil mienku na ľudstvo interpretáciou výsledkov z Google Search. A priznám sa, že nie k lepšiemu. Kniha Everybody lies je pootvorená Pandorina skrinka, ktorú dennodenne kŕmime dátami cez okienko internetového vyhľadávača. Sú pravdivejšie ako akýkoľvek dotazníkový prieskum, keďže väčšina z nás si neuvedomuje, že výrazy, ktoré na internete vyhľadávame, niekto zhromažďuje a analyzuje. A tak vás možno tiež šokuje, aké sú najhľadanejšie videá na Pornhube, prečo bol vlastne za prezidenta zvolený Trump a kopec ďalších paradoxov, ktoré o nás ľuďoch autor bez servítky odkrýva.


Lenka Hlinková Wirecard

Lenka Hlinková, autorka článku, pracuje v IT už vyše jedenásť rokov, v súčasnosti ako biznis analytička v spoločnosti Wirecard.

Aktívne motivuje dievčatá a ženy na vstup do IT sektora. Je autorkou prvej slovenskej motivačno-náučnej knihy pre súčasné i budúce ajťáčky – Ženský algoritmus.

Pridajte komentár