EAST MAG

Febiofest v Úsmeve a Tabačke s exkluzívnymi filmovými premietaniami

Dva filmové kluby v Košiciach (Kino Úsmev a Kino Tabačka) budú aj tento rok miestom, kde prebehnú festivalové ozveny Best of MFFK Febiofest. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest zavíta tento rok až do rekordných 15 slovenských miest a 17 filmových klubov. Od 28. do 29. marca 2019 bude prebiehať v Kine Úsmev a v dňoch 30.31. marca 2019 v Kine Tabačka.

Návštevníci sa môžu tešiť na dlho očakávaný nový slovenský film Punk je hned!, ktorý je otváracím filmom celého festivalu, na hit európskych kín Oni a Silvio od režiséra filmov Mladosť a Veľká nádhera Paola Sorrentina a predovšetkým na najúspešnejší film v poľskej histórii Klérus, ktorý vzbudil nesmierny ohlas pre kontroverznú kritiku katolíckej cirkvi. Práve tento film bude v kinách uvedený exkluzívne iba v rámci festivalu. Celú kolekciu doplní predpremiéra oceňovaného česko-slovenského filmu Chvilky s Jenovéfou Bokovou a Marekom Geišbergom.

Tento rok v regiónoch neuvádzame širší výber filmov z festivalu, ale sústredili sme sa na jeho najzaujímavejšie tituly. Vďaka tomu zasiahneme viac miest na Slovensku a pre vybrané filmy umožníme získať čo najširšie publikum,“ vysvetlil umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

Výber najzaujímavejších titulov MFFK Febiofest

Najnavštevovanejší filmový hit v dejinách poľskej kinematografie, ktorý si už pozrelo 5 miliónov Poliakov, film Klérus, putuje do regiónov v exkluzívnom uvedení. Na Slovensku ho môžu vidieť diváci iba počas Febiofestu v Bratislave a regiónoch, inak sa do našich kín nedostane.
Film Wojteka Smarzowského, štvornásobného víťaza poľských filmových cien, vyvolal v jeho rodnej krajine, kde sa ku katolíckej cirkvi hlási viac ako 90 percent obyvateľov, nevídanú kontroverziu. Otvorene totiž zobrazuje, hoci na fiktívnych filmových príbehoch, troch kňazov, skutočné praktiky a hriechy duchovných katolíckej cirkvi – vrátane pedofílie, smilstva, alkoholizmu či korupcie. Hneď po uvedení do kín sa stal najväčším hitom posledných rokov, trhol rekordy návštevnosti, keď ho za prvé dni videlo 2 a pol milióna Poliakov.

Kino Úsmev, 28. 3. o 19:30 hod.

MFFK Febiofest 2019 si za otvárací film vybral tento rok slovensko-českú snímku Punk je hned! debutujúceho režiséra Juraja Šlauku. Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii, putuje ako jeden z troch top filmov Febiofestu aj do regiónov. Rozpráva príbeh 30-ročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a s dvojročným synom. Jeho impulzívne správanie mení jeho život na voľný pád.

Kino Tabačka, 30. 3. o 19:00 hod.

Hedonistický portrét bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho Oni a Silvio predstavil vlani na festivale v Cannes držiteľ Oscara, Talian Paolo Sorrentino. Aká je najväčšia ľudská túžba? Láska? Peniaze? Sex? Neobmedzená moc? A je možné to všetko dosiahnuť a nestratiť pri tom vlastnú tvár? Sorrentinov dvorný herec Toni Servillo stvárňuje v tejto veľkolepej provokatívnej komediálnej dráme notoricky známeho miliardára, strojcu škandálov, mediálneho magnáta a dlhoročného kontroverzného talianskeho premiéra.

Kino Úsmev, 29. 3. o 19:30 hod.

Snímka Chvilky, ktorú premietnu filmové kluby v Banskej Bystrici a Košiciach, je debutom českej režisérky a scenáristky Beaty Parkanovej. Divákom prináša príbeh, ktorý citlivo zachytáva nástrahy rodinného života, komentuje ich s humorom, pochopením a neobyčajne vyvinutým citom pre situácie. Chvilky hovoria o každodenných situáciách, vzťahoch a emóciách, s ktorými sa stretávame, sú nám blízke a dôverne známe. Rozprávajú o láske, bolesti, oddanosti, ale rovnako aj o nádeji, že človek svoje zranenie dokáže premeniť v novú životnú silu.

Kino Tabačka, 31. 3. o 19:00 hod.

tlačová správa

Pridajte komentár