EAST MAG
ernest

Zoznámte sa s Ernestom

Do košickej Tabačky zavíta americký umelec Sean Mulholland, aby predviedol Ernesta, inštaláciu, ktorá dokáže ukázať, ako je človek šťastný. S Ernestom sa môžete zoznámiť od 19. novembra do 20. decembra.

Umelá inteligencia a strojové učenie patria medzi najhorúcejšie témy v technologickom svete, ale veľa ľudí sa ich stále obáva. ERNEST je inštalácia, ktorá dáva divákovi školenie základnej umelej inteligencie. Pomocou technológie rozpoznávania tváre a emócie ERNEST ukazuje užívateľské snímky a snaží sa zistiť, ako je šťastný.

Cieľom je zapojiť používateľov do zážitkov podobných hre, aby im pomohli pochopiť, ako sa učia modely strojového učenia, a jemne naznačiť oblasti, v ktorých by sa mohla zaujať predpojatosť. Keď diváci interagujú a hrajú sa s ERNESTom, vidia, že stroje môžu mať takmer ľudské vnímanie, reagujú odlišne na rôzne tváre a niekedy sú neuveriteľne presné alebo úplne nesprávne. Autori chceli, aby si ľudia uvedomili, že navrhovanie systémov, ktoré dokážu vnímať človeka bez priameho vstupu, je v rozpore s etickými otázkami. Takéto systémy sa už zavádzajú vo veľkom rozsahu. ERNEST iba poškriabe povrch týchto veľkých etických otázok, ale dúfame, že to pomôže ľuďom nahliadnuť do toho, ako myslí umelá inteligencia a ako môže byť jej myslenie chybné.

Čím viac môžeme ako spoločnosť začať chápať tieto systémy, tým lepšie môžeme posúdiť ich kvalitu a snažíme sa ich navrhnúť tak, aby boli v súlade s našimi spoločnými ľudskými hodnotami.

Výstava potrvá od 20. novembra 2019 do 20. decembra 2019 v priestoroch Bistra Tabačka. Vernisáž prebehne v utorok 19. novembra o 19:00 h. v rámci Art & Tech Days.

tlačová správa

Pridajte komentár