EAST MAG
dev1

Dev1: Raz gamer, navždy gamer

Ivan „Dev1” Lazarov je jedným z najznámejších slovenských profesionálnych gamerov, ktorý svoju aktívnu hráčsku kariéru ukončil v roku 2009. Dvakrát sa stal najlepším hráčom Česka a Slovenska (2006, 2007), dnes sa venuje streamovaniu aj komentovaniu. Minulý štvrtok, 14. novembra 2019, sa zúčastnil esport tournamentu T-eSeries.

Kedy ste začali hrať hry? 

Tak všeobecne som začal hrať v 90. rokoch, to bolo Super Nintendo, Sega… Potom sa to u mňa datuje na Counter-Strike – pred ním a po ňom, teda medzníkom je u mňa rok 1999, kedy začal hrať aktívnejšie. 

REKLAMA

Prečo práve Counter-Strike? 

Na túto otázku sa mi ťažko odpovedá. Keď som si ju zapol, odvtedy ma nepustila. CS-ko mi sadlo vo všetkých ohľadoch a myslím, že ma namotalo aj vďaka tomu, lebo sa mi darilo porážať ostatných. Bol som dobrý a to človeka ťahá dopredu, keď vidí progres. Navyše je to aj tímová hra, teda je z každého ohľadu fantastická.

Preferujete teda tímovú hru? 

Závisí to od nálady. Vždy som však bol viac tímový hráč. Som zástanca toho, že tím je dôležitejší a človek s ním ďalej zájde. Ak sa zobudíte nesprávnou nohou, tím vás podrží a potiahne, pri sólo hrách to nemáte. Tímové hry sú o spolupráci a, paradoxne, je to často omnoho zložitejšie – byť zodpovedný za celý tím ako len za seba. 

Aké boli reakcie rodičov na pravidelné hranie? Zmenil sa ich pohľad s prvými úspechmi? 

Jasné, ich pohľad sa menil. Spočiatku s tým moja mamina bojovala, pretože som bol také klasické dieťa, ktoré keď zistilo, čo je počítač, sedelo za ním všetok čas. Keď videla, že to nie je len strata času, som naozaj dobrý a mám výsledky, otočila svoj názor o 180 stupňov. Z maminej strany prišla obrovská podpora.

Čo považujete za highlight kariéry?

Určite hattrick na majstrovstvách Česko-Slovenska, keď sme vyhrali tretíkrát, tak to sme nečakali, pretože sme už ani veľmi netrénovali a pomaličky sme sa podľa mňa už ako tím rozpadávali. Potom mám takú jednu svoju akciu proti dánskemu tímu na kvalifikáciu do veľkej ligy, keď sa mi podarilo zabiť všetkých 5 hráčov pištoľkou. Táto akcia sa stále ťahá so mnou, aj keď už prešlo 12 rokov, bola zaradená aj do top 9 fragov v histórii celého CS, čo sa týka pištoľky.

Zmenil sa herný priemysel od Vášho profesionálneho pôsobenia?

Najväčšou zmenou je, že z hráčov sa už stávajú profesionálni atléti a nie závisláci. To je niečo, čo už začína akceptovať aj široká verejnosť. Človek si hraním dokáže reálne zarobiť, aj keď je to veľmi ťažké. Ja to prirovnávam k športu – len tí naozaj dobrí tenisti si tenisom zarobia, potom už musia mať sponzorov, dotácie – tak je to aj s hráčmi. Aby ste zarábali, musíte byť najlepší, aj keď niekedy to aj tak nestačí. 

Je aj na Slovensku prostredie pre esport? 

Česko-slovenské prostredie je v tomto, bohužiaľ, veľmi nešťastné. Máme fantastických hráčov, ktorí ale ušli hneď do sveta, čo sa stáva asi v každom športe na Slovensku. Pro-gamerské prostredie u nás nie je veľmi ideálne, komunita je menšia a je to aj verejnosťou, v tomto smere sme skrátka trochu pozadu. Herný priemysel a esport tu však začínajú rásť, aj keď zatiaľ sú len v plienkach. 

foto: T-Systems Slovakia

Vám sa však podarilo byť pri zrode slovenského profesionálneho tímu FU.sk, ako spomínate na to obdobie?

Začalo to najmä, keď sa nám darilo a vyhrávali sme všetko. Vtedy sa našli miestni aj zahraniční sponzori. Neboli sme úplne prvý profesionálny tím, pred nami sa už pokúšali aj iní. My sme ale boli dlhodobo aktívny tím a mali sme dobré podmienky vďaka výsledkom. 

Má Slovensko obdobný tím aj dnes?

Je tu pár tímov. Pred rokom tu bol doslova taký tím, Alza doň dala veľmi veľa peňazí, ale, bohužiaľ, padlo to. Aktuálne sú u nás poloprofesionáli. Pre mňa je profesionálny tím taký, ktorý má 5 hráčov a trénera, prípadne manažéra, pričom hráči majú normálny plat a dokážu sa tým živiť. To na Slovensku ani v Česku nie je, máme len poloprofesionálov, ktorí sa popri esport venujú niečomu inému. Najčastejšie ide o študentov, aj ja sám som bol aktívny hráč ako stredoškolák, keďže v tom veku máme najviac voľného času a menej povinností. Preto sú najlepší hráči vo veku od 15 do 20 rokov. 

Čomu sa venujete dnes? Máte nejakú stálu dennú prácu? 

Pred rokom som dal výpoveď v Esete, kde som 5 rokov pracoval ako softvérový lokalizačný inžinier. Teraz sa plne venujem svojej značke, investíciám, komentovaniu, streamovaniu a akciám.

Na čo sa orientuje značka DEV1S? 

Je to také moje know-how, ktoré som nadobudol počas aktívneho hrania. Vytváram periférie pre hráčov – myšky, podložky, kreslá – všetky tie veci, ktoré hráč potrebuje na to, aby mohol podať čo najlepší výkon. 

Dnes streamujete a komentujete. Je rozdiel medzi týmito úlohami? 

Jasné, stále to prirovnávam k tomu, že je to ako lízať zmrzlinu cez sáčok. Ja sa pozerám na hru a veľmi by som si ju chcel zahrať, no bohužiaľ, musím komentovať.

foto: T-Systems Slovakia

Potrebujete ku komentovaniu aj prípravu?

Kedysi som sa pripravoval vo veľkom, dnes to už beriem laxnejšie, keďže to nie je moja full-time práca, ale hobby a nechcem tomu pridávať aspekt povinnosti. Takže príprava je nenútená, nebiflím sa tímy, keď sa v tom človek dlhodobo pohybuje, prichádza to prirodzene. Akurát pri veľkých ligách či majstrovstvách si pozriem, kto hrá a najmä ako sa čítajú mená niektorých hráčov, pretože často sú šialené a nechcem potom vyzerať na streame ako pako.  

Hrávate aj dnes? 

Áno, pre zábavu. Ja hovorím: raz gamer, navždy gamer. Aj na streame je to aktívna časť môjho týždňa. Hrávam to, čo je populárne, ale musí ma to aj baviť, musí to byť zosynchronizované. Ak hra baví len mňa, nie sú čísla a naopak. 

Edita Fabian Hilgartová

Pridajte komentár