EAST MAG
facerehab

Fyzioterapeutka z Košíc vyhrala inovačnú súťaž v Paríži

Významný úspech sa podaril košickej fyzioterapeutke a jej nápadu využiť snímanie tváre smartfónmi pre účely tvárovej gymnastiky. Spomedzi 32 prezentácií zaujala porotu v Paríži aplikovateľnosťou projektu a vyhrala.

Mgr. Júlia Matejová sa zúčastnila slovenského kola Innovation Day 25. októbra 2019, ktoré organizovalo startupové centrum Innovlab. So svojím nápadom uspela a vyhrala možnosť prezentovať svoj nápad na celoeurópskom kole Innovation Day v Paríži (2. decembra 2019).

REKLAMA

Osobný rehabilitačný asistent

Ako fyzioterapeutka prišla s nápadom, ako využiť moderné technológie a snímanie tváre mobilnými zariadeniami pre domáce cvičenie pacientov s obrnou tvárového nervu. Toto ochorenie je ročne diagnostikované viac ako 60 000 ľuďom v Nemecku či Veľkej Británii. 

facerehab

„Spolu s tímom vývojárov sme prišli s projektom FaceRehab – liečbou pre ľudí s parézou nervus facialis, ktorá bude slúžiť ako osobný rehabilitačný asistent. Používaním hĺbkových kamier sleduje mobilná aplikácia pohyb svalov tváre pacienta. Cvičenia sú formou motivačných minihier, vytvorené na základe predpísanej liečby fyzioterapeutom. Pravidelným cvičením sa zbierajú dáta o progrese pacienta a sprostredkúvajú sa zdravotníckemu personálu,” vysvetľuje Júlia Matejová.

Svetová konkurencia

Prototyp FaceRehab prezentovali v Paríži pred zástupcami Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie z oblasti zdravia. Konkurenciou slovenského tímu boli nápady výhercov inovačných podujatí z ostatných krajín Európskej únie, z významných svetových univerzít a inštitúcií – Imperial College London, University of Oxford, Sorbonne University. 

Odborná porota napokon udelila 1. miesto nápadu z Košíc – FaceRehab.

Budúcnosť aplikácie 

Výhra ma veľmi potešila a prekvapila ešte v Košiciach. V Paríži sme chceli reprezentovať Slovensko v čo najlepšom svetle, čo sa nám aj podarilo. Je to príležitosť zdokonaľovať a posúvať sa vpred. Zároveň je to aj pocta, keďže sme boli ocenení spomedzi obrovskej konkurencie. V najbližšej budúcnosti plánujeme sústrediť sa na vývoj rehabilitačných cvičení pre všetky vekové kategórie pacientov, meranie a analýzu progresu liečby,” dodáva J. Matejová. 

Júlia Matejová

Sme veľmi radi, že po úspešnom projekte Sám v múzeu môžeme v našom startupovom centre pracovať s novým projektom, ktorý bol ocenený na európskej úrovni. FaceRehab má potenciál byť úspešným biznisom, ktorý ostane doma, v Košiciach. Aj takýmto spôsobom chceme vrátiť východoslovenskému regiónu to, že sa nám v ňom darí, meniť ho k lepšiemu a poskytovať priestor pre talentovaných ľudí,” vyjadril sa Daniel Giebel, generálny riaditeľ T-Systems Slovakia.

T-Systems Slovakia

Spoločnosť vstúpila do života košického regiónu v januári 2006 pod názvom T-Systems Slovakia s.r.o. a od svojho začiatku je s regiónom nerozlučne spätá. To dokázala hneď v roku 2007, keď sa stala jedným zo zakladajúcich a aktívnych členov združenia Košice IT Valley.
Za posledné desaťročie vyrástla spoločnosť z nuly na druhého najväčšieho zamestnávateľa na východe krajiny. Zároveň patrí do prvej pätnástky najväčších zamestnávateľov na Slovensku, s viac ako 3 900 zamestnancami. Aj vďaka vysokokvalifikovaným a motivovaným zamestnancom je firmou s najrýchlejšie rastúcou pridanou hodnotou v rámci IT odvetvia na Slovensku. Cieľom spoločnosti je proaktívne vyhľadávať nové cesty, ako napredovať a kontinuálne sa transformovať na spoločnosť poskytujúcu inovatívne typy služieb.
V rámci strategických aktivít sa spoločnosť transformuje na moderného poskytovateľa služieb Informačných a komunikačných technológií kráčajúc v ústrety budúcnosti založenej na digitálnych technológiách. Tieto kroky realizuje s cieľom posunúť podnikanie z projektovo riadeného modelu na model inovatívne a produktovo orientovanej firmy. Spoločnosť obsluhuje z Košíc viac než 700 korporátnych zákazníkov, ale tiež klientov z oblasti verejnej správy a verejných inštitúcií najmä v priestore Európskej únie.

komentáre 3