EAST MAG
hry

Pamätáte si počítačové hry 90. rokov?

Detstvo alebo dospievanie v 90. rokoch minulého storočia neznamenali len stolný futbal, mončičákov či tamagoči. Na konci 20. storočia ľudia kupovali prvé počítače do domácností či herné konzoly pre svoje ratolesti, na ktoré si odkladali peniaze z výplat celý rok.

Veď ten, kto mal doma „playko“, bol najväčším frajerom bytovky či dokonca ulice. Ktoré počítačové hry musel mať doma správny gamer 90. rokov?

The Sims

Kto nikdy nehral The Sims, ako keby nežil. Keď ste už nehrali hru, kde postavy žili svoje životy, tak ste aspoň stavali domy. Skúšali ste, čo sa stane, ak vašu postavu nedáte spať niekoľko dní, ak jej nekúpite posteľ a podobne. Určite si každý z nás pamätá kód, vďaka ktorému sme si mohli dobiť peňažné konto bez toho, aby sme peniaze museli zarobiť. Stačilo vstúpiť do chatovacieho módu, napísať „klapaucius“ a zadať !;!;!;. Mohli ste naťukať niekoľko desiatok takýchto výkričníkov a bodkočiarok a peniaze boli zrazu na vašom účte.

Mortal Kombat

Nič viac nám nemôže pripomínať 90. roky ako Mortal Kombat. Na pár minút ste sa mohli stať znalcom bojových umení a poraziť svojho súpera. Čo ste možno o tejto hre nevedeli je, že bola dlho zakázaná pre násilnosť a krviprelievanie. Hra sa dočkala aj niekoľkých filmových spracovaní (Mortal Kombat a Mortal Kombat anihilation) a komiksovej tvorby.

Worms

Tieto malé červíky ste našli asi v každom počítači. Veď hra Worms predstavovala čas, kedy ste sa so svojimi súrodencami či kamarátmi pohádali na život na smrť. A na čo sa pri tejto hre určite nedá zabudnúť? Na pokriky týchto malých červíkov či na padajúcu lekárničku odkiaľsi z neba, ktorá nás udržala pri živote v ťažkom boji.

Bulánci

Podľa hry Bulánci predstavujú vyššiu formu života, inak označovanú aj skratkou E.A.V., čiže extrémne agresívne vankúše. Hra bola vytvorená českou firmou Sleep Team Labs. Medzi ľuďmi sa šírila rýchlo, keďže išlo o freeware (zdarma šíriteľný program). Pri tejto hre si najskôr spomeniete na hraciu mapu V zajatí 8 bitov. A nezabúdajte, kdo se vleče, neuteče!

Bomberman

Nič sa nevyrovnalo roztomilému robotovi s anténkou na hlave, ktorý za sebou nechával bomby a čakal za rohom, kým vybuchnú. Základom bolo, aby vám bomba nevybuchla pri východe, keďže v tom momente sa vynorili ďalší nepriatelia. Hoci ide o hru z 80. rokov, na naše počítače sa dostala až v 90.

Jazz Jackrabbit

Hra o bojovnom ninja zajacovi Jazzovi a jeho protivníkovi korytnačke Shell bola vytvorená na motívy Ezopovej bájky O zajacovi a korytnačke. Taskom bolo zachrániť princeznú Carrotusu Eva Earlong, ktorú uniesol Shell. Hru ste okrem svojho počítača mohli nájsť aj na známej konzole – na gameboyi.

Crash Bandicoot

Hon za jabĺčkami bol azda najobľúbenejšou hrou u chlapcov aj u dievčat. Crash sa stal legendárnou postavou. Svoje meno dostal na základe svojej obľúbenej činnosti – rozbíjania debničiek (z ang. crash). Na Slovensko sa táto hra dostala vďaka relácii Maxihra. Playstation hra sa dostala aj pre počítačových gammerov a bez Crasha by 90. roky hráčov neboli tým, čím boli. Kultovosť hry sa potvrdila aj jej znovuzrodením v roku 2018.

Pri ktorej hre ste dokázali presedieť hodiny vy?

autor článku: Zuzana Lukáčová

Pridajte komentár