EAST MAG
stredna pre teba

Deviatakom pri výbere strednej školy pomôže web Stredná pre teba

Košický samosprávny kraj (KSK) uľahčí deviatakom základných škôl rozhodovanie o ďalšom vzdelávaní pomocou brožúry a webu Stredná pre teba. V priebehu januára dostane brožúru 5 400 deviatakov na 200 základných školách v celom Košickom kraji. Už teraz je jej obsah prístupný vo webovej verzii na www.strednapreteba.sk.

Stredná pre teba – 63 župných škôl

O pár týždňov budú stáť deviataci pred dôležitým rozhodnutím, kam nasmerovať svoje ďalšie vzdelávanie na strednej škole. KSK druhý rok po sebe pomáha žiakom základných škôl v posledných ročníkoch štúdia rozhodnúť sa čo najlepšie. Opäť pripravil brožúru Stredná pre teba. Deviataci tu nájdu ponuku študijných odborov 63 župných stredných škôl. Dozvedia sa aj o možnostiach ubytovania v stredoškolských internátoch či ponuke služieb iných školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Tento rok pribudol k brožúre rovnomenný web www.strednapreteba.sk.

stredna pre teba

„Chceme, aby si naši žiaci zvolili vzdelávanie, pri ktorom budú môcť využiť a rozvinúť svoj prirodzený talent, aby v živote mohli robiť to, čo ich skutočne baví a napĺňa. Aby sme im toto rozhodovanie uľahčili, už druhý rok pre nich vydávame brožúru s informáciami o možnostiach štúdia, ponuke predmetov aj mimoškolskej aktivite na župných stredných školách,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Informačná brožúra okrem žiakov poputuje aj k študijným poradcom. V ponuke má 18 gymnázií, 23 stredných odborných škôl, 5 obchodných akadémií, 5 stredných priemyselných škôl, 4 stredných zdravotníckych škôl, 2 hotelových akadémií, 2 konzervatórií, 1 školy umeleckého priemyslu, 1 strednej športovej školy a 2 spojených škôl.

stredna pre teba

Vyše 200 zamestnávateľov spolupracuje na duálnom vzdelávaní

V školskom roku 2021/22 plánujú župné stredné školy prijať do prvých ročníkov 5 141 žiakov. Z toho 1 159 na gymnáziá a 3 982 na ostatné stredné školy. Ponuku študijných odborov sa snaží kraj každý rok osviežiť na základe potrieb trhu práce.

Preto aj v školskom roku 2021/22 majú deviataci možnosť vybrať si niektorý z piatich experimentálnych odborov z oblasti informatiky a športu: inteligentné technológie, správca inteligentných a digitálnych systémov, programovanie digitálnych technológií, digitálne služby v športe a spracovanie dát v športe.

Od septembra sa rozšíri aj zoznam firiem, ktoré spolupracujú so župnými strednými školami v rámci duálneho vzdelávania. Oproti vlaňajšku sa do duálneho vzdelávania zapája ďalších 60 firiem, čo je dokopy už vyše 200 zamestnávateľov, ktorí pomôžu prepojiť vzdelávanie s praxou. 

stredna pre teba
stredna pre teba brozura

Pridajte komentár