fbpx
EAST MAG
Premonštrátsky kláštor s Kostolom svätého Jána Krstiteľa v Jasove
Premonštrátsky kláštor s Kostolom svätého Jána Krstiteľa v Jasove.

V Jasove si po prvýkrát pripomenú Dni svätého Norberta

Prvý prázdninový víkend sa bude v Jasove niesť v znamení Dní sv. Norberta. Ide o premiérové podujatie pod záštitou Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita, ktorým sa začína nová tradícia.

Necelých 30 kilometrov od Košíc, pod známou Jasovskou skalou, sa nachádza jeden z najväčších architektonických skvostov umelecko-historickej hodnoty. Ide o významný barokový kláštor rádu premonštrátov, ktorý si v tomto roku pripomína svoje 900. narodeniny.

“Samotný Jasov a tamojší kláštor vnímame ako kultúrne  bohatstvo nášho kraja, keďže na celom Slovensku sú len dva premonštrántske kláštory, z toho oba v Košickom kraji. Zaujímavosťou toho v Jasove je, okrem iného, jeho otvorenosť. Návštevníci totiž môžu nazrieť aj na život za múrmi rehole premonštrátov. Opátstvo v Jasove si v tomto roku pripomína 900. výročie svojho založenia, kláštor je jedným z najstarších  v Košickom kraji. Jeho históriu sa preto snažíme priblížiť aj návštevníkom, ktorí doposiaľ možno netušili o poklade, ktorý sa neďaleko Košíc nachádza. Verím, že Dni sv. Norberta sa stanú tradíciou a aj vďaka nim sa o histórii tohto miesta dozvedia viac turisti z nášho kraja aj širokého okolia,“ povedal košický župan Rastislav Trnka.

Voľné prehliadky kláštora, koncerty, workshopy a atrakcie pre deti v barokovom parku

Dozvedieť sa viac o tomto ráde bude možné počas Dní sv. Norberta, ktorý je, zakladateľom rehole premonštrátov. V sobotu 3. júla budú k dispozícii voľné prehliadky kláštora obohatené o kultúrny rozmer – koncerty, workshopy, ale aj atrakcie pre deti v barokovom parku. No nezabudlo sa ani na utíšenie hladu a smädu malých i veľkých, ktorým poslúži food corner. Vyvrcholením prvého dňa bude večerný ohňostroj. V nedeľu sa môžu návštevníci zúčastniť na svätej omši a po nej v barokovom parku za tónov dobrej hudby bude nasledovať piknik a opäť mnoho prekvapení najmä pre tých najmenších. 

“Pri príležitosti 900. výročia rádu premonštrátov chystáme jedinečné podujatie, ktoré je zamerané nielen na rozvoj pútnického turizmu. Okolie Jasova totiž ponúka viacero možností na prehliadku. Povšimnutiahodný je nielen spomínaný kláštor s nevídanou knižnicou, ale aj nádherná Jasovská jaskyňa, zapísaná na zozname pamiatok Unesco či historický hámor v Medzeve a rastlinný kostol v Debradi. Tieto perly si rozhodne zaslúžia svoju pozornosť,” uviedla Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus. 

Premonštrátsky kláštor s Kostolom svätého Jána Krstiteľa

Objavte krásne, avšak málo poznané miesto Košického kraja

A prečo práve spomienka na Norberta zo Xantenu? Jeho príhoda je aktuálna aj dnes. Raz sa mu stalo, že jazdil na koni a zastihla ho búrka. Keby to vedel, nebol by šiel vôbec na cestu. Silný dážď, vietor a tma však urobili svoje. Kôň sa splašil a zhodil ho na zem. Takmer hodinu sa ani nepohol, dokonca dážď a ani burácajúce hromy ho neprebrali. Keď precitol, jeho prvé slová boli: “Pane, čo chceš, aby som urobil?” Boli to podobné slová, aké povedal svätý Pavol pri svojom páde z koňa. Odpoveď počul Norbert vo svojom srdci: “Zanechaj zlo a rob dobro. Hľadaj a šír pokoj.” Hneď sa vrátil do svojho rodiska, aby sa venoval modlitbe a pokániu.

„Sme vďační Košickému samosprávnemu kraju, že si všíma a podporuje naše aktivity smerom k ľuďom. Dedičstvo, ktoré naši predkovia vytvorili na slávu Božiu a ktoré sa nám zachovalo, nás zaväzuje práve k tomu, aby neostávalo skryté, ale aby sa otváralo a stalo dostupným pre širokú verejnosť. Výsledkom snáh o rozvoj potenciálu nášho kláštora, i jeho atraktívneho okolia, sú práve Dni sv. Norberta. I hudba a kultúra patria medzi dary, ktoré môžeme ľuďom ponúknuť a tak ich osloviť, preto sme sa rozhodli požiadať o podporu prostredníctvom programu Terra incognita, v ktorej sme uspeli a vďaka ktorej môžeme všetkých na toto pekné podujatie pozvať. Veríme, že mnoho ľudí, ktorí u nás možno ešte neboli, si práve vďaka Dňom sv. Norberta nájde cestu do Jasova a budú svojej rodine a známym hovoriť o tomto krásnom avšak stále ešte málo poznanom mieste nášho kraja, povedal jasovský opát Ambróz Martin Štrbák, O. Praem.

Košice Región Turizmus

Košice Región Turizmus je organizácia zaoberajúca sa destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Orientujeme sa na marketing a rozvoj destinácie, ale aj vytváranie produktov cestovného ruchu. Za naše základné hodnoty považujeme kreatívny prístup, inovatívne riešenia a budovanie efektívnych partnerstiev.

Pridajte komentár