EAST MAG
SPŠE v Prešove

Prešovskí elektrotechnici majstrami sveta v programovaní robotov

Je sobota 26. júna, ráno. Má to byť ďalší horúci letný deň, a tak dobre padne ranný lejak, ktorý sa znenazdajky prehnal Prešovom. Kľúč zapadá do zámku a odomyká budovu Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Plzenskej ulici v Prešove. Do budovy školy vchádza spolu s učiteľom pätica žiakov, pre ktorých bude tento deň obzvlášť horúci. Vrcholia totiž medzinárodné súťaže RobocupFirst Lego League (FLL), do ktorých postúpili z celoslovenských kôl a zhodou okolností sa obe konajú v rovnakom týždni. Na tabuli v triede sa objavujú časy dnešných mítingov. Nesmieme nič zmeškať, to by znamenalo koniec nádejí.

Zostáva posledná jazda robotom v disciplíne Robot Game, snímaná kamerou a hodnotená na diaľku rozhodcami v Grécku. Krátko po nej nasleduje hodinové stretnutie s porotou, ktorá posudzuje návrh riešenia robotických misií, ale rovnako pedantne aj tímovú spoluprácu, či výskumný projekt s názvom Hlas lesa, ktorým sa naši žiaci usilujú motivovať ľudí k ekologickým aktivitám v prírode.

REKLAMA

A teraz rýchlo z Grécka do Francúzska. Tam totiž mala prebiehať súťaž Robocup 2021. Koná sa však iba dištančne, s tisíckami súťažiacich a desiatkami rozhodcov roztrúsenými po celom svete. Pre nás jediné šťastie. Inak by sme niektorú zo súťaží museli obetovať. Zážitky z ciest to ale nevyváži. Najskôr míting s rozhodcom zo Singapuru. Je veľmi zvedavý na stratégiu našich žiakov, ktorú vymysleli a naprogramovali vo štvrtkovej 4-hodinovej súťaži.

Chváli vysoké skóre, ktoré sa nášmu virtuálnemu robotovi-záchranárovi darilo dosahovať v skupinovej fáze turnaja. O 14:00 vypuknú naživo štvrťfinálové boje, do ktorých sme spomedzi 20 tímov z celého sveta postúpili. Už sa nevieme dočkať. Do 14:00 ale využívame každú chvíľku na spracovanie tretej a poslednej technickej výzvy v súťaži futbalových simulácií v rámci Robocupu. Už vieme, že v tejto súťaži nevyhráme, zaplietla sa nám chyba do kľúčového programu a ten už nie je možné opraviť. Nevadí, napriek tomu chceme obstáť so cťou aj vo virtuálnom futbale. O 14:00 však už všetci sedíme pred tabuľou ožiarenou dataprojektorom a v napätí očakávame odštartovanie štvrťfinálových bojov v kategórii Rescue simulation (Záchranárske simulácie).

Tu je zoznam štvrťfinalistov:

RS71     !focus, Slovakia
RS72     Airobo Force, Indonesia
RS73     Alcaides Team, Portugal
RS77     Cybercoders, United Arab Emirates
RS80     Negaahe No, Iran
RS81     Neo OpenSky, Brazil
RS85     Sina, Iran
RS90     ÖG-Pikachu, Germany

Možno vás zaujíma, prečo máme pred focusom výkričník. Ten v reči programátorov znamená negáciu, takže názov tímu sa správne má čítať NO FOCUS. Vo štvrťfinále je naším súperom tím Sina z Iránu. Máme menšie obavy, jednak preto, že prehra vo štvrťfinále znamená smutný a rýchly koniec bez medaily, a tiež preto, že Sina v Montreali 2018 aj v Sydney 2019 valcovala súperov rozdielom triedy. Prvé minúty prvého štvrťfinále nás držia v napätí, no v druhej polovici súboja sa situácia vyjasní a po 8 minútach sa na tabuli zastaví čas s výsledným skóre: !focus vs. Sina 2360 : 1300

Radosť pred odvetou preveľká. Máme náskok vyše 1000 bodov, to už hádam nemôžeme stratiť. Roboty si vymenia farby a štartovacie pozície a nasleduje druhý štvrťfinálový súboj. Po 8 minútach sa školou na Plzenskej ulici rozlieha potlesk a radostný krik po výsledku: !focus vs. Sina 2590 : 1455

Pozorne sledujeme súperov v zostávajúcich súbojoch. Niektorého z nich totiž dostaneme v semifinále. Nebude to jednoduché, pretože všetci dosahujú vysoké skóre. O 15:30 začínajú semifinálové boje. Opäť sedíme s očami uprenými na robotických záchranároch pohybujúcich sa po tabuli. Ide do tuhého. Pred dvoma rokmi sa náš robot v semifinále tesne pred koncom zasekol a stratil 100-bodový náskok. Nakoniec z toho bola zemiaková medaila, bronz brali Nemci. Teraz dostávame Nemcov už v semifinále. A znova je to súboj dlho vyrovnaný. Nakoniec sa naše semifinálové zápasy končia takto: !focus vs. ÖG-Pikachu 2420 : 1630, odveta 2060 : 1555

Huráááá, sme vo finále!!!

Minúty do 16:20, kedy štartujú boje o medaily, ubiehajú veľmi pomaly, dusno v učebni robotiky by sa dalo krájať. Čakajú nás Brazílčania. Ich doterajšie súboje boli buď tesné – okolo 2000 bodov alebo zažiarili aj výsledkom nad 2700 bodov. Budú to nervy.

Najskôr boj o bronz vyhráva druhý iránsky tím Negaahe No. Potom už nasleduje prvý finálový duel. Brazílčanom sa v prvej časti nedarí, naopak náš robot získava bodík za bodíkom. Vypracovávame si rýchlo 600 bodový náskok, a ten sa nám darí do konca súboja ešte navýšiť a víťazíme s najvyšším dosiahnutým bodovým ziskom dňa:

Finále 1: !focus vs. Neo OpenSky 3010 : 1910

Eufória po zápase je veľká. Predčasné oslavy víťazstva však pred odvetou striedajú opatrné vyjadrenia „Ešte nie je koniec, čo keď sa nám robot niekde zasekne alebo vysype náklad do pasce?“ Finálová odveta začína o pár sekúnd po prvom zápase. Od začiatku je to veľmi vyrovnané. S pribúdajúcim časom sa situácia nemení, čo sa však mení, je naše vnútorné napätie. Od víťazstva vo finále by nás mohla odstaviť iba prehra o viac ako 1100 bodov. A my stále vedieme. Pomaly sa triedou na najvyššom poschodí školy začínajú opakovane ozývať výkriky – „Sme majstri sveta!“. Tentokrát už ale nikto neprotestuje. Po 8 minútach je všetko spečatené:

Finále 2: !focus vs. Neo OpenSky 2525 : 2200

Dovoľte mi na záver vyjadriť obdiv k programátorským, konštruktérskym, ale i manažérskym a jazykovým zručnostiam, k pracovitosti a obetavosti všetkých našich žiakov, ktorí záver školského roka strávili po večeroch aj po víkendoch nielen plnením školských povinností, ale navyše aj plnením úloh medzinárodných robotických súťaží:

Filip Ondrej (majster sveta Robocup – Záchranárske simulácie, účastník FLL)

Samuel Vargovčík (majster sveta Robocup – Záchranárske simulácie, účasť Futbalové simulácie)

Patrik Sašina (účastník FLL, účastník Robocup –  Futbalové simulácie)

Adam Strelec (účastník FLL, účastník Robocup – Futbalové simulácie)

Damián Haladej (účastník FLL)

Marek Štofánik (účastník FLL)

Martin Baluďanský (účastník Robocup – Futbalové simulácie)

Peter Vargovčík, vedúci tímu

Autor článku: Ing. Peter Vargovčík

Prečítajte si viac v rubrike Vzdelávanie.

SPŠE v Prešove

Vznik Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove podnietil rozvíjajúci sa elektrotechnický priemysel na východnom Slovensku a potreby odborníkov v tejto oblasti pre závod Křižík, ktorý vznikol roku 1947 v Prešove a začal vyrábať jednofázové, neskôr trojfázové elektromery. Škola sa zapísala do histórie 1.9.1952 pod názvom Vyššia priemyselná škola elektrotechnická.
V súčasnosti ponúkame tieto odbory: elektrotechnika, informačné a sieťové technológie, technické a informatické služby v elektrotechnike. Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove patrí k dominantným stredným školám na východnom Slovensku. Podľa hodnotenia INEKO sa v roku 2013 škola umiestnila na prvom mieste v rebríčku hodnotenia v rámci Slovenska a v roku 2014 sa umiestnila na druhom mieste. Môžeme byť hrdí na vyše osem tisíc absolventov, ktorí našli a stále nachádzajú dobre uplatnenie v praxi.

Pridajte komentár