Občianske združenie (OZ) Chi3 sa po septembrovom schválení poslancami mestského zastupiteľstva stane od utorka 1. februára oficiálne nájomcom Kina Družba na košickom Luniku II. Nájomnú zmluvu, ktorá potrvá do 31. januára 2047, podpísal dnes riaditeľ OZ a bývalý riaditeľ činohry Štátneho divadla v Košiciach Milan Antol spolu s košickým primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý). Uznesením poslancov mestského zastupiteľstva bola určená jeho výška na symbolické euro ročne, ktoré musí OZ Chi3 zaplatiť vopred na 25 rokov do konca februára tohto roka. Celková účtovná hodnota kina a priľahlých pozemkov predstavuje takmer 600 000 eur.
Kedysi populárne košické kino je v súčasnosti v značne zdevastovanom stave a len márne spomína na svoju zašlú slávu. Posledný pokus o jeho obnovu dopadol veľmi neslávne, keď plánovaná investícia českého podnikateľa Tomáša Vimmera za údajne 5 miliónov eur sa začala aj skončila búracími prácami. Po nich vtedajšie vedenie mesta ukončilo v roku 2016 s týmto podnikateľom nájomnú zmluvu. Vnútro kino Družba odvtedy pripomína dlhodobo zakonzervované stavenisko než kultúrny objekt.

Pre primátora je Kino Družba ikonickou stavbou
„S predstaviteľmi OZ sme sa prvýkrát stretli pred poldruha rokom. Boli to zložité procesy, pokiaľ sa nám podarilo dôjsť až k podpisu zmluvy. Kino Družba je ikonická stavba a vyžadovala si neštandardnú zmluvu, aby sme našu dohodu aj po schválení mestským zastupiteľstvom mohli spečatiť. Našim cieľom je, aby sa kino Družba nezmenilo a aj naďalej zostalo ikonickou stavbou. O kino prejavili záujem viacerí investori, ale táto partia z Chi3 okolo Milana Antola a Igora Timka chcela zachovať jeho pôvodný účel. Bolo to pre nás zásadné, že ho chceli zrevitalizovať a pokračovať v kultúrnych aktivitách, na ktoré tam Košičania boli dlhé roky zvyknutí,“ uviedol primátor mesta.



















Pridajte komentár