EAST MAG
nafukovacia hala Košice
Nafukovacia hala v areáli ZŠ Laca Novomeského. Foto: Mesto Košice

V Košiciach pribudli dve nafukovacie haly za vyše 2 milióny eur

V metropole východu sa v týchto dňoch začalo s nafukovaním dvoch hál určených pre atletiku a plavecké športy. Nová nafukovacia hala v areáli ZŠ Laca Novomeského, v ktorej sa bude môcť trénovať a súťažiť zatiaľ v siedmych atletických disciplínach, ku ktorým neskôr pribudne aj vrh guľou, by mala byť daná do užívania na prelome októbra a novembra. V rovnakom čase má začať slúžiť športovým klubom a verejnosti prestrešený vodnopólový bazén v areáli kúpaliska Červená hviezda pri železničnej stanici.

Malá atletická nafukovacia hala určená hlavne pre mládež vyrástla na bývalom hokejbalovom ihrisku a je umiestnená vnútri už predtým zrekonštruovaného 250-metrového oválu na ZŠ L. Novomeského. Bude vybavená najnovšími technológiami, vďaka ktorým sa napríklad vzduch v hale vymení za necelú hodinu. Ponúkne 8 dráh s dĺžkou 50 metrov, sektory pre skok do diaľky, trojskok, skok o žrdi, skok do výšky a vrh guľou.

PRIESTOR PRE VAŠU REKLAMU
atletická hala vizualizácia
Vizualizácia atletickej haly. Foto: Mesto Košice

V areáli ZŠ Laca Novomeského pribudla polmiliónová investícia

Je súčasťou pripravovanej Atletickej akadémie na ZŠ L. Novomeského, ktorý vzniká ako spoločný projekt mesta a občianskym združením a športovým klubom Atletika Košice. Celkové náklady na výstavbu atletickej haly zo strany mesta predstavovali 420 000 eur, klub z vlastných zdrojov investoval do nových povrchov a zariadení v hale ďalších zhruba 80 000 eur. V rámci Centra voľného času budú môcť v novej hale pod dohľadom našich bývalých úspešných reprezentantiek Danky a Janky Velďákových a ďalších trénerov športovať mladé talenty z metropoly východu a okolia.

Šéf klubu Atletika Košice Stanislav Návesňák si zaspomínal, že takáto hala stála v Košiciach naposledy ešte osemdesiatych rokoch minulého storočia v časoch socializmu. Po jej zničení a neobnovení jej bývalých priestorov museli košickí atléti chodiť na súťaže do maďarskej Nyíregyházy alebo do Bratislavy. Preto je rád, že takýto neutešený stav vďaka spolupráci ich klubu s mestom je už minulosťou a atléti získajú konečne moderný športový stánok na úrovni 21. storočia.

Ako na dnešnom brífingu uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý), myšlienka výstavby haly vznikla pred dvoma rokmi počas skokanského JBL Jump festu. Vedenie mesta odvtedy v spolupráci s Atletikou Košice pripravili spoločný projekt a vybavilo všetky potrebné povolenia, aby nielen mládež z oboch škôl na L. Novomeského, ale aj ďalšie talenty v meste mohli po dlhých 38 rokoch opätovne využívať atletickú halu s celoročnou prevádzkou.

„Tešíme sa, že to vyšlo a mohli sme podporiť zlepšenie podmienok pre atletiku, ktorá je základom pre všetky športy. Košice boli vždy liahňou reprezentantov a atletika v meste môže dostať nový impulz. Vzniká nový stánok s kvalitným zázemím, čím sa opäť doplní ďalšia časť chýbajúcej športovej infraštruktúry v meste,“ skonštatoval. 

nafukovacia hala
Nafukovacia hala v areáli kúpaliska Červená hviezda. Foto: Mesto Košice

Zastrešenie vodnopólového bazéna je predvojom výstavby Národného olympijského centra plaveckých športov 

V súčasnosti sú v plnom prúde aj práce na prestrešení vodnopólového bazéna. V stredu sa začalo aj so nafukovaním haly, ktorá zabezpečí jeho celoročné využitie. Práce v zmysle zmluvy realizuje spoločnosť Eurobau za takmer 1,55 milióna eur, ich ukončenie je naplánované koncom nasledujúceho mesiaca.

Nafukovacia hala na „čéhačku“, ktoré je jednou z častí plánovaného prepojenia s Mestskou krytou plavárňou, má byť v prevádzke od jesene do jari. V letných mesiacoch sa zloží a vodnopólový bazén bude tak ako doteraz nezakrytý.

„Okrem atletiky sme dlhé mesiace hľadali odpovede aj na to ako pomôcť vodnému pólu a ďalším plaveckým športom a zväčšiť nedostatočnú kapacitu bazénov v našom meste. Prestrešenie čéhačka je len začiatkom. V spolupráci s vedením plaveckej federácie a Slovenského olympijského a športového výboru koordinujeme kroky pre plánovanou výstavbou Národného olympijského centra plaveckých športov Košice. Som rád, že mestskí poslanci uplynulý týždeň schválili jeho financovanie aj prostredníctvom úveru pre mestský podnik TEHO,“ hovorí primátor.

Práce na prestrešení vodnopólového bazéna sú v plnom prúde. Foto: Mesto Košice

Karol Bačo: Zlepšia sa podmienky na športovanie pre všetkých

Vodnopólový tréner a športový riaditeľ ŠK Hornets Košice Karol Bačo mladší je rád, že sa v meste konečne začalo so zlepšovaním podmienok pre plavecké športy a širokú verejnosť.

„Chcem sa poďakovať všetkým ľudom z vedenia mesta, ktorí sa o to pričinili. Všetci vieme, že jediný 50-metrový krytý bazén je dlhodobo nepostačujúci. Čo najskôr potrebujeme aj zrekonštruovať Mestskú krytú plaváreň. Bez prestrešenia na kúpalisku Červená hviezda by počas rekonštrukcie hrozil zánik oddielov, ktoré vychovávajú veľký počet reprezentantov. Verím, že už onedlho budú môcť vodnopólisti a plavci využívať prestrešený bazén, pre nás všetkých sa po výstavbe a modernizácii celého komplexu zlepšia podmienky a vyrastú nám tu ďalší reprezentanti.“

Primátor informoval, že po nedávnom prevzatí Hádzanárskej haly Slavomíra Šipoša vo VŠA tam mesto chystá rekonštrukciu havarijného stavu strechy a sociálnych zariadení v predpokladanej hodnote 200 000 eur, aby už čoskoro najskôr mohla slúžiť pre košických hádzanárov a florbalistov. Doplnil, že mesto disponuje už aj stavebných povolením na výstavbu novej telocvične na MŠ a ZŠ Želiarska určené pre loptové šport. Zároveň ešte čakajú na schválenie dotácie vo výške 1,2 milióna eur z finančných prostriedkov ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

tlačová správa

Pridajte komentár