fbpx
EAST MAG
digitálna stransformácia
Ilustračné foto: Shutterstock

Digitalizáciu nerieši až 30 % slovenských firiem. Väčšine z nich však môže napomôcť ušetriť

Napriek tomu, že od vzniku konceptu priemysel 4.0 uplynulo viac než 10 rokov, jeho princípy má zavedených len 51 % slovenských podnikov. Takzvaná štvrtá priemyselná revolúcia označuje trend digitalizácie a s ním spojenú automatizáciu výroby. Aj keď pandémia koronavírusu fungovala ako hnací pohon tejto evolúcie, vojna na Ukrajine a nárast cien energií priority firiem zmenili. 

Fenomén digitalizácie spočíva v prepojení reálneho a virtuálneho sveta. Podľa myšlienok tejto revolúcie majú v budúcnosti vzniknúť chytré digitálne továrne, ktoré budú za pomoci moderných technológií realizovať jednoduché a opakujúce sa činnosti, ktoré doteraz museli vykonávať ľudia.

Prieskum spoločnosti Soitron ukázal, že sa problematike digitalizácie doteraz nezaoberalo až 30 % slovenských podnikov. Podľa odborníkov spomaľuje digitalizáciu firiem ich nedostatočná oboznámenosť s prínosmi, ktoré im môže priniesť. „Školský systém zatiaľ nie je schopný pripravovať dostatok odborníkov a neexistuje ani iná kvalitná alternatíva. Trh je síce preplnený informáciami zo strany technologických firiem, tie však väčšinou zabúdajú, že nosným zámerom digitalizácie nie sú technológie, ale zlepšenie podnikateľských a ekonomických výsledkov podnikov. Digitalizácia nie je o hotových aplikáciách, ktoré sa inštalujú z podniku do podniku, ale vytvárajú alebo skladajú sa individuálne na mieru každej firme,“ vraví Martin Morháč zo spoločnosti SOVA Digital a.s.

V súčasnej dobe sú najviac digitalizované väčšie nadnárodné spoločnosti. Záujem majú predovšetkým o zber a vyhodnocovanie dát, ktoré majú zlepšiť organizáciu a riadenie firiem a zároveň napomôcť s úsporami. „Vojna na Ukrajine priniesla do podnikov úplne nové priority. Nastal nevídaný rast cien energií. Prioritou sa stala úspora nákladov, a priamo s tým je spojený aj rast produktivity. K tomu firmy potrebujú dáta o vyťaženosti strojov a zariadení, o spotrebe energií, o zdrojoch plytvania. Výsledkom digitalizácie je odstránenie plytvania na všetkých úrovniach podnikových procesov. Najmä v tejto oblasti má každý podnik veľké rezervy,“ dodáva Morháč.

Transformácia stávajúceho priemyslu na priemysel 4.0 je taktiež súčasťou Plánu obnovy a odolnosti, ktorý vznikol minulý rok ako reakcia na krízu vyvolanú pandémiou koronavírusu. Jeho hlavným cieľom sú predovšetkým investície rozdelené do piatich hlavných oblastí, ktoré sa týkajú vzdelávania, efektívnej verejnej správy a digitalizácie, inovácií, zelenej ekonomiky a zdravia. Slovensko môže na jednotlivé oblasti vyčerpať zhruba šesť miliárd eur z európskych fondov.

Odborníci ďalej upozorňujú na potrebu nových profesií, bez ktorých nebude digitalizácia možná. „Nemáme analytikov, dátových vedcov, chýbajú priemyselní inžinieri. Firmy potrebujú ľudí, ktorí riadia digitalizáciu. V podnikoch by mali vznikať takéto odborné tímy. V podnikoch sme zvyknutí, že máme údržbárov, ITčkárov, ale chýbajú nám digitalizátori, a bez nich digitalizácia bude škrípať,“ zdôrazňuje Morháč. 

Témou štvrtej priemyslovej revolúcie sa bude zaoberať aj Medzinárodný strojárenský veľtrh (MSV), ktorý sa uskutoční od 4. do 7. októbra v Brne. Každoročne sa ho zúčastňujú aj popredné slovenské spoločnosti. Pre podnikateľov a ich firmy znamená účasť na veľtrhu príležitosť načerpať inšpiráciu pre ďalšie podnikanie, odprezentovanie vlastných produktov a služieb širšiemu publiku či naviazanie nových kontaktov. Súčasťou akcie je aj Digitálna továreň 2.0, ktorej hlavnou snahou je priblížiť technológie, ktoré majú potenciál transformovať nielen priemyslové prostredie, ale celú ekonomiku. „V špeciálnej expozícii v pavilóne F bude k videniu súbor digitálnych a automatizačných technológií, exponátov a riešení, ktoré sa pri správnom využití stávajú účinnou súčasťou výroby,“ upresňuje Michalis Busios, riaditeľ MSV.

Autorka článku: Jana Naščáková

externý prispievateľ

Autorom tohto článku je externý prispievateľ.

Pridajte komentár