EAST MAG
Ilustračné foto: uspesnynaburze.sk

Ako si vybrať brokera, s ktorým budete na burze úspešný?

Pre obchodovanie na burze je potrebné vybrať si správneho brokera. Ani dobrá obchodná stratégia, skúsenosti či neustále vzdelávanie sa nemusí priniesť očakávané výsledky, ak ste podcenili výber kvalitného brokera. Poradíme vám, ako si vybrať správneho brokera a na čo si dať pozor.

Nepodceňujte výber brokera

Brokerov je veľa a môže sa zdať, že medzi nimi nie sú veľké rozdiely. Opak je však pravdou a určite nie je jedno, ktorého si vyberiete. Začať by ste však mali od seba, resp. od svojho obchodného štýlu. Ak ste aktívny obchodník a vyberiete si brokera, ktorý je lepší na dlhodobé investovanie, nemusíte s ním naplniť svoje očakávania a ciele.

Ste skôr obchodník alebo investor?

  • Obchodník sa snaží dosiahnuť čo najvyšší zisk v krátkom čase aj za cenu vyššieho rizika.
  • Investor zhodnocuje kapitál v dlhšom časovom období s nižším rizikom. Investuje do finančných inštrumentov, ktoré majú v budúcnosti predpoklad rastu.

Keď spoznáte svoj obchodný štýl, budete mať lepšiu predstavu o tom, čo od brokera očakávate a na čo sa pri výbere sústrediť. Užitočné rady a tipy ako si vybrať brokera nájdete aj na stránke Úspešný na burze. 

Čo si všímať pri výbere brokera?

Broker by vám okrem iného mal poskytnúť férové a kvalitné obchodné podmienky. Práve na to majú dohliadať regulačné úrady. Údaje o regulácii majú byť zverejnené na stránke brokera, ak tomu tak nie je, mali by ste zvýšiť pozornosť. Ak broker nie je pod dohľadom regulačného úradu, resp. ho neuvádza, nemusí byť seriózny a nekalé praktiky brokerov vás môžu výrazne poškodiť. Slovenským regulačným úradom je Národná banka Slovenska. 

Pozornosť venujte aj poplatkom, ktoré si brokeri vyžadujú napríklad pri realizovaní CFD obchodu, neaktivite či za swap, teda za prenesenie otvorenej pozície do ďalšieho dňa. Ak s obchodovaním alebo investovaním len začínate a máte obmedzený kapitál, zaujímať by vás mohla aj minimálna suma, ktorú musíte po otvorení obchodného účtu vložiť, aby ste mohli začať s investovaním.

Pozrite sa na dostupné finančné inštrumenty

Nemenej podstatná je aj ponuka finančných inštrumentov. Populárne finančné inštrumenty sú:

  • Akcie – napríklad akcie firiem Apple, Facebook, Tesla …
  • ETF fondy – na akciové indexy S&P 500, NASDAQ, DAX …
  • Komodity – zlato, striebro, ropa …
  • Kryptomeny – Bitcoin, Ethereum, IOTA …

Overiť si môžete aj služby zákazníckej podpory, ktorú občas môžete potrebovať a je dobré zistiť ako funguje ešte predtým, ako si u brokera otvoríte účet. Na webe uspesnynaburze.sk nájdete aj prehľadné porovnanie brokerov, ktoré vám môže rozhodovanie výrazne uľahčiť.   

Vyskúšajte si demo účet

Väčšina dobrých brokerov má aj demo obchodný účet, ktorý si môžete vyskúšať bez vkladu a teda bez rizika. Vďaka tomu si môžete otestovať svoje obchodné stratégie, vyskúšať ako funguje obchodná platforma a aké to je, pohybovať sa na burze. Samozrejme pracujete iba s virtuálnymi peniazmi, takže nič neriskujete ale ani nezarobíte.

Demo účet je ideálny pre začiatočníkov, ktorí ešte s obchodovaním nemajú skúsenosti, ale aj pre obchodníkov, ktorí chcú zmeniť brokera a overiť si nové možnosti. Nadobudnúť nové vedomosti môžete aj vďaka Trading akadémii Úspešný na burze.

Obchodná platforma

Prostredníctvom obchodnej platformy zadávate obchodné príkazy, takže na jej kvalite určite záleží. Najčastejšie sa používa platforma MetaTrader 4 ale niektorí online brokeri majú aj vlastné obchodné platformy. Tie by mali vynikať najmä pokročilejšími nastaveniami a rýchlym plnením obchodných príkazov. Svoje vlastné platformy majú napríklad brokeri XTB, RoboMarkets aj eToro

Obchodné platformy sú často dostupné aj ako mobilné aplikácie, aby ste mali svoje obchody pod kontrolou kdekoľvek a kedykoľvek. Prostredníctvom mobilnej aplikácie by ste mali byť schopný spravovať portfólio a v podstate vykonávať rovnaké príkazy ako v klasickej desktop platforme.

Kvalitný broker vám ponúkne obe možnosti, aby ste mohli obchodovať alebo investovať aj na cestách alebo v situáciách, keď nemáte pri sebe notebook. 

Pridajte komentár