EAST MAG
Ulaa - nový prehliadač zameraný na ochranu súkromia
foto: pfc-group

Ulaa – nový prehliadač zameraný na ochranu súkromia

Prehliadač Ulaa zameraný na ochranu súkromia má zabudované blokátory údajov a aktivít na ochranu pred sledovaním používateľov. Prehliadač obsahuje synchronizáciu viacerých zariadení a má zabudované používateľské režimy, ktoré izolujú aktivity a ponúkajú hotové funkcie pre deti, vývojárov a na pracovné a osobné použitie.

Ulaa, prehliadač spoločnosti Zoho Corporation zameraný na ochranu súkromia, bol práve uvedený na trh, aby pomohol používateľom chrániť ich súkromie pomocou zabudovaných funkcií blokovania sledovania a sledovania webových stránok. Podľa spoločnosti Norton chce 85 % dospelých na celom svete viac chrániť svoje súkromie online a dve tretiny globálnych spotrebiteľov sa domnievajú, že technologické spoločnosti majú príliš veľkú kontrolu nad ich údajmi. Ulaa je ďalším krokom v dlhodobom záväzku spoločnosti Zoho Corporation k ochrane súkromia a je navrhnutá tak, aby pomáhala chrániť osobné údaje používateľov a ich online aktivity pred zvedavými očami sledovacích spoločností. Webový prehliadač je vybavený funkciami na prispôsobenie súkromia, zabudovanými rôznymi režimami prehliadača a integrovanými nástrojmi na zvýšenie produktivity pri zachovaní bezpečnosti a súkromia používateľských údajov. Používatelia môžu tiež synchronizovať relácie prehliadania medzi zariadeniami – celé okno prehliadača alebo jednu kartu – čo umožňuje bezproblémové používanie viacerých zariadení na rovnakú reláciu prehliadania. 


foto: pfc-group

“Len málo prehliadačov na súčasnom trhu je vytvorených s ohľadom na súkromie používateľov. Sú vytvorené na ochranu obchodných modelov založených na reklamných a sledovacích spoločnostiach, čo je v rozpore s ochranou používateľa. Tento konflikt medzi preferenciami používateľov a obchodnými modelmi prehliadačov znamená, že koncoví používatelia strácajú,” – povedal Sridhar Iyengar, hlavný predstaviteľ spoločnosti Zoho. “Vďaka službe Ulaa nemusia používatelia pri prehliadaní webu ohrozovať svoje súkromie. Záväzok spoločnosti Zoho k ochrane súkromia a obchodný model zameraný na ochranu súkromia nám umožňuje ponúknuť bezkonfliktný prehliadač zameraný na ochranu súkromia pre tých, ktorí si cenia svoje súkromie a súkromie svojich detí.”

Ulaa, slovo pochádzajúce z tamilského jazyka, znamená cestu alebo plavbu a bolo vybrané na vyjadrenie ochrany pred sledovaním a dohľadom, pričom jeho posolstvo zasahuje do troch hlavných oblastí: 

● Ochrana súkromia

  ○ Blokátory reklám a sledovania údajov zabraňujú webovým stránkam tretích strán a sledovacím zariadeniam sledovať údaje používateľov spolu s blokovaním nežiaducich reklám, oznámení a vyskakovacích okien. To pomáha chrániť používateľov pred cielenou reklamou, krádežou identity a inými formami online sledovania a sledovania. Existujúce prehliadače používajú sledovače času alebo monitory nečinnosti a prenášajú údaje používateľa poskytovateľovi softvéru, čo používateľom sťažuje zachovanie súkromia.

  ○ Ulaa nesleduje ani nezdieľa údaje používateľov so žiadnymi tretími stranami. Predbežné načítanie DNS je zakázané, takže údaje sa nemôžu ukladať do vyrovnávacej pamäte, rovnako ako snímače pohybu, ktoré sledujú pohyby myši a kliknutia.

“Naši zákazníci, ktorí používajú rôzne aplikácie spoločnosti Zoho, sú citliví na súkromie a dôvernosť údajov. V tomto ohľade spoločnosť Zoho zaručuje vysoké štandardy a teraz prostredníctvom svojho prehliadača Ulaa udáva nový smer v ochrane súkromia svojich používateľov. Je to užitočný nástroj aj pre našich vývojárov,” uviedol Martin Klocok – obchodný riaditeľ zo spoločnosti Pro Futuro Consulting.


foto: pfc-group

Režimy

▪ Dynamické prepínanie režimov – používatelia Ulaa môžu prepínať medzi piatimi jedinečnými režimami na základe požadovaných možností prehliadania, pričom každý režim je úplne izolovaný od ostatných a ponúka chránené verzie prehliadania, ktoré sú jedinečné pre daný režim. Dynamické prepínanie režimov umožňuje používateľom prehliadača nastaviť a zapamätať si, ktoré webové stránky patria do ktorých režimov. Keď používateľ nabudúce navštívi danú stránku, Ulaa ho automaticky vyzve, aby otvoril stránku vo vybranom režime. Ulaa má týchto päť režimov:

▪ Osobný režim – v tomto režime môžu používatelia vykonávať všetky svoje online bankové operácie, streamovanie hudby alebo videa alebo nakupovanie. Môžu si prezerať svoju históriu prehliadania, záznamy o vyhľadávaní, obľúbené stránky a údaje o súboroch cookie bez toho, aby sa museli prihlásiť do systému Ulaa. Tento režim umožňuje bezpečné prihlásenie do používateľských účtov, zabraňuje zobrazovaniu reklám a zachováva súkromie online.

▪ Pracovný režim – je určený na prácu a automaticky sťahuje aplikácie, webové stránky a rozšírenia prehliadača, ktoré sa v práci používajú najčastejšie. So zapnutým blokovaním reklám sú používatelia chránení pred dotieravými reklamami, možnými phishingovými útokmi a ďalšími javmi, takže sa môžu sústrediť a zostať produktívni v práci.

▪ Vývojársky režim – Vývojársky režim Ulaa, určený pre profesionálnych webových vývojárov a testerov, obsahuje sadu vývojárskych nástrojov a navrhovaných rozšírení v prehliadači. Tento režim umožňuje používateľom uistiť sa, že ich stránky sú kompatibilné s rôznymi prehliadačmi a zariadeniami, a ponúka možnosť testovať nové funkcie a vytvárať multiplatformové aplikácie. Vývojári môžu v režime pre vývojárov kontrolovať aktuálne načítané prvky HTML, štýly CSS a JavaScript, pričom môžu sledovať zdroje, ktoré si stránka vyžiadala, sledovať časy načítania a ďalšie informácie.

foto: pfc-group

▪ Detský režim – tento špeciálny režim vhodný pre rodiny poskytuje deťom bezpečné miesto na prehliadanie, učenie, hranie hier a skúmanie online obsahu. Je vybavený natívnym filtrovaním obsahu, ktoré chráni deti pred prístupom k nevhodnému obsahu, ako aj rodičovskou kontrolou, ktorá zabezpečuje, aby boli pri používaní detského režimu blokované webové stránky určené rodičom. Detský režim obsahuje zábavné a vzdelávacie hry bez reklám, aplikácie, ktoré podporujú kreativitu, a je ľahko ovládateľný bez ohľadu na vek.

▪ Režim Otvorená sezóna – tento režim neobsahuje žiadne obmedzenia ochrany osobných údajov. S vypnutými blokátormi reklám a sledovania tento režim umožňuje prístup na všetky webové stránky vrátane stránok s “nulovými obmedzeniami” – podobne nastavenie UIaa, aby sa prehliadač správal ako ostatné. Ostro červený motív tohto režimu slúži ako pripomienka vypnutých funkcií ochrany údajov a informuje používateľa, že je sledovaný online.

Výkon

○ Ulaa je vybavená možnosťami správy kariet na zobrazenie všetkých otvorených kariet na jednom mieste, ktoré možno zoskupovať a organizovať. Používatelia môžu jednoducho prepínať medzi kartami, zatvárať karty, ktoré už nepotrebujú, alebo presúvať karty do iného režimu či nového okna.

Ulaa obsahuje integrované aplikácie na zvýšenie produktivity vrátane aplikácie Zia Search pre existujúcich používateľov Zoho a Zoho Notebook, špecializovaného priestoru na písanie poznámok, ktorý funguje vo všetkých kartách, takže používatelia si môžu ľahko zapisovať nápady, pripomienky alebo dôležité informácie bez toho, aby museli opustiť reláciu prehliadania.

○ Ulaa obsahuje Anotátor, novú vstavanú funkciu, ktorá používateľom umožňuje zachytiť obrazovku stránky alebo jej časť, robiť poznámky priamo na webových stránkach a obrázkoch a jednoducho zdieľať úpravy a poznámky.

○ Všetky rozšírenia prehliadača Chrome sú kompatibilné s aplikáciou Ulaa a možno ich nainštalovať priamo z internetového obchodu Chrome.


foto: pfc-group

“Existujú dva hlavné trendy, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým ľudia komunikujú s obrovským množstvom stránok, aplikácií a nástrojov dostupných online. Prvým je, že ochrana osobných údajov sa stáva prvoradým záujmom a používatelia sa čoraz viac obávajú zneužitia svojich údajov. Druhým je uprednostňovanie konsolidácie okolo hlavných platforiem, ktoré poskytujú prístup k širokej škále služieb, ktoré potrebujeme a používame každý deň. Vstupnou bránou k obom týmto platformám je webový prehliadač, čo je dôvod, prečo spoločnosti Google, Microsoft a Apple do tejto oblasti výrazne investovali – a prečo mnohí používatelia mali pocit, že musia obetovať svoju túžbu po súkromí za jednoduchosť používania platformy,” – uviedol Charles Araujo, hlavný analytik spoločnosti The Experience Report. “Dnes sa spoločnosť Zoho snaží ponúknuť používateľom to najlepšie z oboch svetov prostredníctvom aplikácie Ulaa. Ulaa poskytuje rovnaký prístup k platforme ako jej oveľa väčší konkurenti – pomocou rovnakého účtu Zoho, ktorý poskytuje prístup k širokému balíku výrobného a obchodného softvéru -, ale zároveň je prehliadačom, ktorý uprednostňuje súkromie a človeka, pričom uprednostňuje dôležitosť používateľských údajov pred ich získavaním a speňažovaním. Ulaa, vybavená zabudovanými funkciami, je nový výkonný nástroj, ktorý by mal byť veľmi zaujímavý pre všetkých spotrebiteľov a podnikových používateľov, ktorí sa zaujímajú o súkromie a produktivitu.”

Ulaa je bezplatná pre všetkých a jej verzia pre počítače je plne k dispozícii a môžete si ju stiahnuť tu. Verzie pre iOS a Android sú v súčasnosti vo fáze beta a sú k dispozícii na stiahnutie. Viac informácií nájdete na adrese: https://ulaa.com/ 

tlačová správa

Pridajte komentár