fbpx
EAST MAG
„Cesta bojovníka v čarovnom lese“ Foto: Košice región turizmus
Zdroj foto: Košice Región Turizmus

Cesta bojovníka v čarovnom lese sa otvára verejnosti

Nad ikonickým Prielomom Hornádu v Slovenskom raji, v oblasti zvanej Zelená hora, vznikol nový interaktívny chodník. Prináša množstvo prvkov pre športovcov, milovníkov histórie, ale aj netradičného umenia. Projekt s názvom „Cesta bojovníka v čarovnom lese“ vznikol vďaka Košickému samosprávnemu kraju a jeho podpore vo výške 40 tisíc eur. Občianske združenie OZ Zelená hora tak mohlo zrealizovať svoj projekt. Prostredníctvom neho chcú znovu oživiť magické a pritom zabudnuté miesto s bohatou historickou hodnotou na Spiši.

Národný park Slovenský raj je turistami veľmi vyhľadávanou destináciou. Avšak len málokto vie, že sa v ňom nachádzajú viaceré historicky zaujímavé miesta, ktoré svojimi príbehmi zaujmú každú vekovú kategóriu. 

„Keď sa povie Slovenský raj, každý si predstaví ohurujúce rokliny a úžasné turistické možnosti. Ale už názov jednej z lokalít – Kláštorisko naznačuje, že v raji sa písali tiež zaujímavé dejiny. Platí to aj o Zelenej hore. Stálo tu významné hradisko a, kvôli zložitým majetkovým pomerom, nedokončený Marcelov hrad, ktorý bol útočiskom bratríkov, povstalcov a rebelov. Na tomto mieste sa zachovali základy bašty s priemerom 8 m. Teraz si jej monumentálnosť môžu návštevníci predstaviť vďaka projekcii na interaktívnej tabuli. Realizátori projektu skutočne stavili na modernú prezentáciu histórie a tá zanechá v turistoch silný zážitok.

Cieľom absolvovania „Cesty bojovníka v čarovnom lese“ je najmä zabaviť, edukovať a zapojiť návštevníka do konkrétnych aktivít, ktoré sú na nej v hojnom počte prítomné. Interaktívne a tematické chodníky sú aktuálne žiadanou atrakciou a táto je určená naozaj pre široké spektrum návštevníkov – od športovcov, cez lovcov hradov, milovníkov histórie, až po vyznávačov netradičných diel,“ pozýva na modernú pešiu turistiku Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Zdroj foto: Košice región turizmus

Nenápadný vrch odkrýva svoje tajomstvá

Počas uplynulých mesiacov členovia OZ postupne spevnili vyše 70 metrov náročného terénu na východe Zelenej hory. Prečistili plochu hradiska od náletových drevín, vybudovali kondičný vytrvalostný okruh, ale najmä vytvorili miesto, kde si môžu návštevníci oddýchnuť.  Pridanou hodnotou je, že sa dozvedia viac o minulom živote na Zelenej hore a o tom, akým spôsobom toto miesto ovplyvňovalo dejiny nášho regiónu, ale i vzdialených krajov. V rámci projektu vytvorili dve tematické atrakcie: „Cesta bojovníka“ predstavuje príbeh človeka v spojení s históriou miesta. Ide o zážitkovú cestu – tzv. kardio trať – Výzva bojovníka. Osadili tu drevené lavičky a hrazdy, ktoré dovolia záujemcom načrieť hlbšie do svojich fyzických rezerv, alebo naopak, kľudnejším turistom sadnúť si a oddýchnuť na polceste k hradisku.

Druhou tematickou atrakciou je tzv. „Čarovný les“, ktorý predstavuje samotnú silu prírody. Je to viacúčelový areál primárne určený na oddych a vnímanie atmosféry okolitej prírody. Súčasťou areálu sú aj land-artové objekty a turistický prístrešok v stredovekom štýle s multimediálnym zariadením. To prehráva zhudobnené príbehy,  povesti a legendy viažuce sa na túto lokalitu. Osadené informačno-edukačné tabule pútavým spôsobom približujú okolitú krajinu a jej špecifiká z prírodného, historického a kultúrneho hľadiska. V rámci projektu uskutočnili aj archeologický výskum a čiastočná sanácia zostávajúcich hradieb. 

Kreslená mapa s nahrávkami aj razidlo mincí

„Lokalitou Zelenej hory až donedávna turisti prechádzali takmer bez povšimnutia. Strategicky výnimočne umiestnený kopec, z polovice chránený strmými svahmi a riekou, zo severu poskytujúci prehľad o tom, čo sa pred ním deje na kilometre ďaleko. To je Zelená hora. Hora, ktorý bola obývaná tisícky rokov, prežila obdobie vzostupu i slávy a len veľmi opatrne odhaľuje svoje tajomstvá. Z niekdajšieho miesta plného života sa z nej postupom času stalo už len vojenské, obranné miesto – Marcelov hrad. Mnohí Zelenú horu spájajú práve s ním, ale čo tu bolo pred hradom je z veľkej časti zahalené tajomstvom, ktoré sprístupniť verejnosti sa stalo našim cieľom. Chceme, aby históriu hory ľudia spoznali, ale zároveň rešpektovali jej dnešný stav, aby si vážili poznanie, históriu a ducha miesta.

Snažili sme sa Zelenú horu zatraktívniť trocha inak. Spomedzi mnoho iných zaujímavých náučno-športovo-zábavných zastávok na ceste spomeniem nainštalovanie kreslenej mapy so zvukovými nahrávkami príbehov, povestí, piesní a balád z histórie a umiestnenie razidla na razenie falošných mincí pre deti. Raziť sa bude nie do kovu, ale do kožených krúžkov a motívom bude keltsky kôň. Neskôr pribudne sofistikovanejšie razidlo na vyžíhane kovové krúžky. Náš projekt dostával pozitívne ohlasy hneď od začiatku jeho realizácie a vďaka mnohým šikovným ľuďom sa dúfame bude tešiť veľkej obľube zo strany turistov,“ odôvodňuje svoje snahy žiadateľ projektu Ladislav Novotný. 

Zažite cestu Bojovníka či Čarovný les v Raji – a nielen to

Na strednom Spiši, v okolí Hrabušíc, je jedna zo vstupných brán do Slovenského raja. Turistické značky vedú cez lokalitu Podlesok k Hrdlu Hornádu a až na vrchol Zelenej hory, ktorá je od dediny Hrabušice vzdialená 2 km. Na jej vrchole sa v minulosti začal budovať kamenný hrad, ktorý dostal názov Marcelov hrad, avšak nebol nikdy dokončený.

,,Marcelov hrad a jeho dodnes zachované viditeľné stopy nie sú také známe ako tie zo Spišského, Obišovského, či Turnianskeho hradu. Svojou históriu im však Marcelov hrad môže konkurovať. Prostredníctvom zaujímavých land-artových diel, interaktívnych tabúľ, či športových stanovíšť je ideálnym miestom na školské výlety, ktorých program sa môže rozšíriť napríklad aj o návštevu neďalekého areálu „Včely raja“, v ktorom sa nachádza unikátna Ekovčelnica s voľným chovom včiel a apidomčekom, kde návštevníci môžu pozorovať prirodzený spôsob života včiel či inhalovať vo včelej saune. Ekoturistika, ktorá si získava stále nových priaznivcov, v tejto lokalite skutočne prekvitá“  teší sa z ďalšieho kvalitného projektu Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus.

Košice Región Turizmus

Košice Región Turizmus je organizácia zaoberajúca sa destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Orientujeme sa na marketing a rozvoj destinácie, ale aj vytváranie produktov cestovného ruchu. Za naše základné hodnoty považujeme kreatívny prístup, inovatívne riešenia a budovanie efektívnych partnerstiev.

Pridajte komentár