EAST MAG
Legendárna lanovka Geravy je spustená
Zdroj foto: Košice Región Turizmus

A predsa sa točí – legendárna lanovka Geravy je spustená  

Obec Dedinky, Košický samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus spustili do prevádzky legendárnu jednosedačkovú lanovku zo 70-tych rokov. Smeruje z obce Dedinky na planinu Geravy v Slovenskom raji. Turisticky obľúbená atrakcia čakala na svoje znovuzrodenie dvanásť rokov.

Nový zážitok si návštevníci na Spiši vychutnajú vďaka rekonštrukcii, ktorú financovali Košický samosprávny kraj, obec Dedinky a niekdajší Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. 

REKLAMA

Lanovka na Geravy, celým názvom Osobná visutá jednolanová dráha obežného systému s pevným uchytením jednomiestnych sedačiek, si vyslúžila pomenovanie slovenský unikát. Bola poslednou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku. Takmer dvojkilometrovú lanovku s prevýšením 221 metrov a kapacitou 133 osôb postavili ešte v roku 1970. Štyridsať rokov prevážala turistov z obce Dedinky na planinu Geravy a ročne ju využívalo v priemere 15 000 ľudí. Prevádzku lanovky z obce ukončili pre technickú nespôsobilosť v roku 2012.

Včera posledná funkčná, dnes jediná funkčná jednosedačková lanovka na Slovensku 

,,Postaviť novú lanovku by bolo určite jednoduchšie ako zrekonštruovať starú. No dnes môžeme s hrdosťou povedať, že sa nám to podarilo a Košický kraj sa môže pýšiť jedinou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku. Župa do rekonštrukcie investovala viac ako 460 tisíc eur. Suma sa rokmi menila aj vzhľadom k rastu inflácie a cien materiálu. Naším cieľom bolo od samého začiatku obnoviť legendu, ktorú si mnohí pamätáme z detstva a podporiť región Spiša.. Som rád, že nik z realizátorov projektu sa nenechal nikým a ničím odradiť a dnes sa môžeme posadiť na slovenský unikát a vychutnať si jedinečný zážitok i výhľady na Slovenský raj  či  Palcmanskú Mašu. Pevne verím, že táto strana Slovenského raja po spustení lanovky naberie nový dych a stane sa vyhľadávanou destináciou domácimi aj zahraničnými turistami vo všetkých ročných obdobiach,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Spustenie lanovky Geravy
Legendárna lanovka Geravy je spustená
Zdroj foto: Košice Región Turizmus

Rekonštrukcia retro lanovky

Projekt obnovy lanovky na Geravy odštartovala obec Dedinky ešte v roku 2018. Na základe verejnej súťaže jej rekonštrukciu realizovala spoločnosť Michálek, s.r.o z Chrudimi (ČR). V rámci programu išlo o rekonštrukciu retro lanovky, ktorá v konečnom stave vyzerá a funguje rovnako ako pôvodná.  

,,Pre opätovné spustenie pôvodnej retro lanovky bolo nevyhnuté vykonať diagnostické ultrazvukové skúšky kritických zariadení. Boli namontované nové kladkové batérie, nové dopravné lano, nové bezpečnostné prvky, a riadiaca elektronika, nový pohon a mnoho iných častí. Samozrejme, dôležitou časťou bola montáž  sedačiek. Odborníci vykonali záťažové testy s nákladom vriec naplnených pieskom, prebehli tiež nastavenia a bezpečnostné testy brzdových systémov. Prebehla úradná technická skúška, ktorú vykonala organizácia RiCOS, tá má oprávnenie na tento typ zariadení. Vykonané bolo statické posúdenie traťových podpier LD. Okrem dôležitých úkonov technického zamerania, bola opravená fasáda dolnej aj hornej stanice. Rekonštrukciou prešli aj vnútorné priestory budov a priestorov pre zamestnancov,“ priblížil detaily rekonštrukcie lanovky starosta obce Dedinky Milan Červenka.

Jazda na lanovke je len pre odvážnych

Jazda na jednosedačkovej lanovke si vyžaduje istú dávku odvahy a taktiež rozvahy. Tento adrenalínový zážitok nebude pre každého. Vzhľadom na jej retro podobu i  technické parametre, si jazdu na nej budú môcť vychutnať len osoby, ktoré majú viac ako 125 cm a ktoré nemajú strach z výšky. Osoby mladšie ako 15 rokov, ktoré merajú viac ako 1,25 m, sa môžu prepravovať len zabezpečené fixačnými zariadeniami. Dospelý zakúpením cestovného lístka pre takúto osobu preberá za ňu plnú právnu zodpovednosť za prepravu od nástupu až po vystúpenie z budovy lanovej dráhy.

Lanovka bude otvorená počas sezóny od 1. 5. do 31. 10. a prevádzkovať ju bude obecný podnik Dedinky, s.r.o. Na nástupnej aj výstupnej stanici bude návštevníkom k dispozícii obsluha. 

Cenník jazdy na lanovke:

Cestujúci  Obojsmerný lístok Jednosmerný lístok
Dospelý 15 € 10 €
Deti do 15 rokov nad 125 cm 10 € 7 €
Seniori od 63 rokov 10 € 7 €
Obyvateľ obce Dedinky s OP Zľava 50% Zľava 50%

Cesta bola dlhá, no návštevníci sa dočkali 

Na opätovnom spustení lanovky sa výrazne podieľala aj Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Lanovku vníma ako silnú turistickú atrakciu, schopnú prilákať do regiónu nových návštevníkov. Tá by mala podporiť ako návštevnosť tak aj pozitívne vnímanie Košického kraja v očiach návštevníka. 

,,Nebudem klamať. Spustenie lanovky bolo náročné a stálo nás nesmierne veľa energie. Jednalo sa o rekonštrukciu retro lanovky, postavenej v 70-tych rokoch, čo so sebou prináša množstvo administratívnych úkonov a fakt, že lanovka bola dlhé roky nefunkčná sa odzrkadlil na jej technickom stave. Na jej spustenie sme čakali naozaj dlho, no dnes sa už môžeme pozitívne pozerať do budúcnosti a s nádejou veriť, že ekoturistický či agroturistický potenciál okolia Palcmanskej Maši či planinu Geravy si všimnú aj ďalší. Všetkým, ktorí sa rozhodnú pre tento adrenalínový zážitok, odporúčam, aby si vychutnali samotnú jazdu, nádhernú prírodu z výšky, jedinečné výhľady na priehradu a čas, strávený sami so sebou,“ povedala Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus. 

Návrat LEGENDY sa bude oslavovať aj počas eventu 12. augusta 2023 pri nástupnej stanici lanovky v obci Dedinky. Ten bude určený pre širokú verejnosť. Počas tohto dňa bude lístok na lanovku pre všetkých zadarmo, a pre všetkých prítomných bude pripravený sprievodný program. Každý, kto absolvuje jazdu na lanovke získa spomienkový odznak. 

Viac informácií z Košice Región Turizmus nájdete v našom magazíne Indexmag.sk.

Košice Región Turizmus

Košice Región Turizmus je organizácia zaoberajúca sa destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Orientujeme sa na marketing a rozvoj destinácie, ale aj vytváranie produktov cestovného ruchu. Za naše základné hodnoty považujeme kreatívny prístup, inovatívne riešenia a budovanie efektívnych partnerstiev.

Pridajte komentár