fbpx
EAST MAG
ultrazvuky Siemens Healthineers
Zdroj foto: Siemens Healthineers

Siemens Healthineers vyrobil v novom košickom závode už tisíc špičkových ultrazvukov pre tri kontinenty

Globálny líder na trhu medicínskych technológií – Siemens Healthineers – ktorý koncom minulého roka ohlásil začiatok produkcie svojich prémiových ultrazvukových zariadení v novom košickom závode, vyrobil už tisíci špičkový prístroj. Siemens Healthineers Slovensko je významným zamestnávateľom a presiahol už hranicu tisíc pracovných miest zahŕňajúcich aj výrobný a vývojársky tím v Košiciach.

Prvá tisícka už vyšetruje pacientov

Špecializovanú montáž všeobecných zobrazovacích a kardiovaskulárnych ultrazvukových systémov v košickom priemyselnom parku odštartoval Siemens Healthineers Slovensko v januári tohto roka. V decembri 2022 spoločnosť presťahovala výrobu z Ázie. Odvtedy zo závodu s rozlohou 3 300 m2 vyšli už stovky prémiových ultrazvukových prístrojov, ktoré prispievajú k precíznej diagnostike či k záchrane ľudských životov v rôznych častiach sveta. „Dosiahli sme prvú dôležitú métu a prvých 1 000 kusov USG prístrojov s našimi softvérovými riešeniami už opustilo výrobný závod v Košiciach. Distribuovali sme ich do Európy, Ázie, ale i na africký kontinent. Odhadujeme, že v blízkej budúcnosti budeme distribuovať naše ultrazvukové prístroje vyrábané na východnom Slovensku až do 160 krajín sveta,“  hovorí Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko.

Strategická poloha košického výrobného závodu umožňuje napĺňať výzvy v oblasti prepravy a dodávateľského reťazca, ktoré v posledných rokoch vznikali najmä kvôli pandémii.

„Výroba v Košiciach pokrýva až 60 % globálnej produkcie ultrazvukových zariadení našej spoločnosti.  Teraz sme bližšie k našim k zákazníkom v EMEA regióne, vďaka čomu dostávajú potrebné prístroje v požadovanom čase, a atraktívnosť tejto polohy dokazuje aj aktívny záujem zákazníkov o exkurziu vo výrobnom závode a počet osobných návštev“, konštatuje Šolík. Významnou pridanou hodnotou polohy košického závodu je tiež maximálne využívanie pozemnej dopravy v rámci Európy namiesto leteckej. Vďaka tomu sa výrazne znížila produkcia emisií CO² – o viac ako 90 %. 

ultrazvuky Siemens Healthineers
Siemens Healthineers vyrobil v novom košickom závode už tisíc špičkových ultrazvukov pre tri kontinenty
Zdroj foto: Siemens Healthineers

Významný vplyv na ekonomický rozvoj a zamestnanosť

Košický závod Siemens Healthineers Ultrasound je na našom území prvým tejto svetovej značky v moderných dejinách Slovenska a je jediným závodom v rámci regiónu Európy, Stredného východu a Afriky, ktorý unikátne ultrazvukové prístroje nielen vyvíja, ale aj vyrába. S pobočkami v Bratislave, Žiline a Košiciach, kde sa už vyše 20 rokov vyvíjajú najmodernejšie softvérové riešenia a systémy pre medicínske technológie, spolu s výrobným závodom vo východnej metropole Slovenska zamestnáva už viac ako tisíc ľudí.

„V samotnej výrobe a v  centre zdieľaných služieb pracuje takmer 100 pracovníkov, softvéry pre tieto ultrazvuky vyvíja ďalších viac ako 120 ľudí, navyše spolupracujeme s univerzitami a dávame priestor mladým IT talentom. Do roku 2026 plánujeme vyrábať až 7-tisíc prémiových prístrojov ročne, zvýšená produkcia si vyžiada navýšenie počtu zamestnancov a vznik nových pracovných pozícií, čo bude mať opäť významný vplyv na ďalší rozvoj košického regiónu. Náš kvalitný tím expertov z Development Center a úzka spolupráca s najlepšími slovenskými i zahraničnými lekármi a medicínskymi špecialistami Siemens Healthineers Slovensko významne prispieva k napredovaniu a modernizácii slovenského zdravotníctva,“ hovorí Miroslav Kliment, vedúci divízie Ultrasound Siemens Healthineers Slovensko.

Za posledných päť rokov zamestnali košické divízie Siemens Healthineers viac ako 60 absolventov a študentov z Technickej univerzity Košice (TUKE). Spolupráca sa vďaka novému výrobnému závodu ešte rozšírila a aktuálne pre spoločnosť pracuje v oblasti elektrotechniky a kybernetiky na vývoji softvérov a umelej inteligencie ďalšia skupina 14 študentov TUKE. Potvrdením záujmu akademických inštitúcií je aj nedávna nová spolupráca so Žilinskou univerzitou a jej študentmi vedného odboru biomedicína, ktorí pracujú na optimalizácii obrazu medicínskych prístrojov.

Siemens Healthineers Slovensko je unikátnou spoločnosťou so širokým portfóliom, ktorá vyvíja inovatívne softvérové riešenia pre medicínsku technológiu, vyrába ultrazvukové prístroje, poskytuje servisné a vzdelávacie služby pre zdravotnícke zariadenia v najvyššej kvalite a tiež prevádzkuje kompetenčné centrum poskytujúce služby 21 krajinám Európy a Stredného Východu.

košický závod na ultrazvuky Siemens Heathineers
Siemens Healthineers vyrobil v novom košickom závode už tisíc špičkových ultrazvukov pre tri kontinenty
Zdroj foto: Siemens Heathineers

Prístroje Siemens Heathineers zo Slovenska sú špičkou v diagnostike

Slovenský závod vyrába a distribuuje do sveta prístroje ACUSON Redwood, ACUSON Juniper a ACUSON Sequoia, ktoré sú svetovou špičkou v medicínskych technológiách. Ide o najpredávanejšie sonografické medicínske prístroje značky Siemens Healthineers v Európe určené pre široké využitie aj v bežných ambulanciách. Spoločnosť v Košiciach onedlho spustí aj výrobu ďalšieho jedinečného prístroja, ktorý bude vybavený sofistikovanými inováciami.

„Siemens Healthineers v Košiciach sa okrem produkcie a zákazníckeho centra intenzívne podieľa na ďalšom vývoji USG prístrojov a neustálom inovovaní ich softvéru, na ktorom spoločnosť spolupracuje s európskymi lekárskymi špičkami (s tzv. key opinion leaders v oblasti medicínskych zobrazovacích zariadení), a to najmä v kardiológii, ale aj v iných oblastiach ultrasonografie (napr.: vyšetrenie abdomenu, prsníkov, štítnej žľazy atď.). Tí najlepší odborníci sa aktívne podieľajú na vylepšovaní funkcionalít prístrojov z pohľadu medicínskej praxe ešte pred uvedením produktov do výroby,“ vysvetľuje Miroslav Kliment.    

Všetky sonografické prístroje Siemens Healthineers disponujú vysokou rozlišovacou schopnosťou a kvalitou zobrazenia, vynikajúcim výkonom a intuitívnym ovládaním, a spolu s pokročilými aplikáciami a nástrojom na báze umelej inteligencie sú významným diagnostickým zariadením v rôznych medicínskych odboroch (kardiológia, angiológia, ortopédia, urológia, gynekológia a pôrodníctvo) na celom svete. Lekárom umožňujú napríklad aj vyšetrenie s kontrastom a 3D/4D vyšetrenia,teda dokážu nazerať do ľudského tela v oveľa vyššej kvalite. Medicínski špecialisti využívajúci inovatívne funkcionality prístrojov poskytujú svojim pacientom včasnejšiu a presnejšiu diagnostiku ako aj rýchlejšie a komfortnejšie vyšetrenie.

ultrazvuky Siemens Heathineers
Siemens Healthineers vyrobil v novom košickom závode už tisíc špičkových ultrazvukov pre tri kontinenty
Zdroj foto: Siemens Heathineers

Siemens Healthineers

V spoločnosti Siemens Healthineers je naším záujmom poskytnúť poskytovateľom zdravotníckych služieb pridanú hodnotu tým, že im pomáhame na ich ceste k rozvoju presnej medicíny, transformácii poskytovania starostlivosti a zlepšeniu skúseností pacientov, a to všetko umožníme digitalizáciou zdravotnej starostlivosti. Sme vedúcou spoločnosťou s technológiami pre zdravotníctvo so skúsenosťami z obdobia už viac než 170 rokov a s 18 000 patentmi na celom svete. Spolu s viac než 48 000 oddanými kolegami v 75 krajinách budeme ďalej zlepšovať inováciami a formovať budúcnosť zdravotníctva.

Pridajte komentár