EAST MAG
Podpis memoranda - vesmírny klaster
Foto: Daniel Sabol

Vzniká Vesmírny klaster. Jeho centrom budú Košice

Zástupcovia súkromnej, verejnej a akademickej sféry podpísali v priestoroch ÚVP TECHNICOM memorandum o spolupráci, ktoré je výnimočné v rámci celého Slovenska.

Pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky SAV, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK), Technickej univerzity v Košiciach, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice začínajú oficiálne spolupracovať na raste Vesmírneho klastra. 

Všetky zapojené subjekty vnímajú podpis memoranda za prvý spoločný krok. Vesmírna ekonomika zaznamenáva rapídny globálny nárast a v nasledujúcich rokoch bude otvárať nové príležitosti pre výskum a inovácie, ako aj pre zvyšovanie konkurencieschopnosti slovenských technologických firiem. Podľa zainteresovaných strán má východné Slovensko v tejto oblasti čo ponúknuť a veľkým prínosom do budúcnosti bude i predpokladaný prílev “mozgov” do Košíc.

Foto: Daniel Sabol

Potenciál s presahom do iných sektorov

Vesmírny klaster sa bude prioritne venovať rozvoju vesmírneho ekosystému, projektom a získavaniu finančných zdrojov pre rozvoj tohto ekosystému. Sídliť bude v Univerzitnom vedeckom parku TECHNICOM, ktoré predstavuje neutrálne prostredie pre prepojenie priemyslu a akadémie a kde sa zároveň sústreďujú mladí startupisti – študenti Technickej univerzity Košice.

Celkovo je vesmírna téma verejnosti niečo veľmi vzdialené a možno by sme chceli pomôcť prelomiť bariéru, ktorú ľudia voči tomuto sektoru majú. Vesmírny sektor je mimoriadne prierezový – to znamená, že má napojenie aj na množstvo pozemských sektorov ako strojárstvo, elektrotechnika, IT a zároveň výrazne vplýva aj na oblasti každodenného života, ako sú doprava, ochrana životného prostredia, meteorológia, dokonca bankovníctvo či poisťovníctvo. Čiže je tu obrovský potenciál využívať tieto technológie či už v oblastiach, v ktorých pôsobí množstvo firiem na Slovensku, alebo v oblastiach každodenného života. A na východe je na to skvelé podhubie, pretože práve spomínané sektory sú tu veľmi dobre podchytené, naznačil Michal Brichta, riaditeľ priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie (SARIO).

P. Miroššay z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia: Možno stojíme na prahu novej éry

Memorandum podpísal aj zástupca jedného z najväčších podnikateľských subjektov na východe Slovenska.

„Ako spoločnosť sme stáli pri zrode IT sektora na východe Slovenska a dnes tu zamestnáva 15-tisíc ľudí. Tak aj dnes stojíme možno na prahu nejakej novej éry východného Slovenska v tom zmysle, že sa začíname zaoberať vesmírom, ktorý, ako vieme, je nekonečný, a tým pádom prináša aj nekonečno nových možností,“ skonštatoval Pavol Miroššay z DT ITSO SK. Podľa jeho slov sa tu otvára priestor pre ľudí, ktorí majú záujem o výskum a vývoj vesmíru. Je dôležité, aby vedeli o tom, že aj tu nájdu svoje uplatnenie. 

Foto: Daniel Sabol

„Už samotná platforma prepojenia akademického sektora a výskumného sektora spolu s komerčným sektorom vytvára základ na to, aby táto kooperácia fungovala,“ pripojil sa Peter Mésároš, rektor TUKE.

Viac o vesmírnom klastri sa dozviete v priloženej reportáži:

Redaktorka: Andrea Bercik, kamera a strih: Daniel Sabol.

Pridajte komentár