EAST MAG
upratovanie telefónu
Foto: Communication Lab/Chat GPT

Viete, ako si upratať v telefóne?

Upratanie v telefóne vám pomôže znížiť stres, náklady, digitálne hrozby aj uhlíkovú stopu. Technológia dnes ovláda takmer všetky aspekty nášho života. Je preto nevyhnutné udržiavať poriadok aj v digitálnom priestore. Digitálny neporiadok často spôsobuje, že v zariadeniach nemáme dostatok pamäte a preplnené disky spomalia naše telefóny aj počítače. Môžeme tiež odhaliť niektoré aplikácie, ktoré nepoužívame, a napriek tomu za nich platíme. Ochrana osobných údajov je ďalším kľúčovým dôvodom, prečo sa do upratovania pustiť.

Menej sa hovorí o tom, aký vplyv má naša aktivita s “jednotkami a nulami” na životné prostredie. Pozrite sa na niekoľko tipov nižšie, ktoré vám môžu uľahčiť život.

REKLAMA

Ako sa vyhnúť problémom hneď na začiatku

V telefóne uchovávame množstvo osobných dát, prístupových hesiel a citlivých údajov. Spoločnosti na zabezpečenie informácií sa jednomyseľne zhodujú, že zariadenia Apple sú bezpečnejšie. Napríklad podľa správy Forbes cieli až 97% malwaru na telefóny s Androidom. Nezabudnite tiež pravidelne aktualizovať softvér, aby ste čo najskôr zaplátali nedostatky v predchádzajúcich verziách.

Základ digitálneho poriadku

Dôležitá je hlavne pravidelnosť, pretože vďaka našej prepojenosti s internetom sťahujeme stale nové a nové položky, aplikácie a dáta, ale nie všetci sme zvyknutí ich aj mazať. Kľúčom k digitálnemu upratovaniu je systematické usporiadanie súborov a aplikácií. Začnite tým, že prejdete svoje zariadenia a odstránite nepotrebné aplikácie. Ak ich máte príliš veľa, máte nielen preplnenú plochu, ale tiež to môže viesť k spomaleniu vášho zariadenia. Okrem aplikácií sa pozrite aj na svoje súbory, dôležité zálohujte a nepotrebné zmažte.

Digitálne upratovanie znižuje našu uhlíkovú stopu

Napriek tomu, že nemôžeme digitálne znečistenie vidieť, cítiť ani nahmatať, je všadeprítomné. Snáď všetky online aktivity zvyšujú našu uhlíkovú stopu. Každý internetový užívateľ zadá na internet v priemere 1 000 otázok ročne. Akýkoľvek vyhľadaním, zadávaním URL adresy alebo sťahovaním súborov za rok vyprodukuje v priemere 414 kilogramov CO2. 

Veľké množstvo dát v online priestore tiež výrazne zaťažuje planétu. Podľa odhadov budú do roku 2025 úložiská dát, konkrétne ich chladenie, využívať pätinu všetkej vyrobenej energie a stanú sa jedným z najväčších svetových znečisťovateľov. Už teraz dátové centrá vytvárajú zhruba 3,5 % celosvetových emisií CO2, čo je viac ako civilné letectvo. Napriek snahám o zavádzanie udržateľných zdrojov energie pre dátové centrá ich energetické nároky rýchlo rastú. Pokiaľ vám záleží na zdraví našej planéty, skúste znížiť záťaž na životné prostredie aj minimalizovaním svojho online neporiadku a znížením času, ktorý na internete trávite.

Premazať úložisko

U väčšiny používateľov zaberá najviac miesta zložka s fotkami. Premazať ich môžete podľa jednoduchého kľúča – vylučovacou metódou – ktorá fotka vám prináša radosť a ku ktorej sa už nepotrebujete vracať? Pravidelným premazávaním môžete tiež ušetriť, keďže nebudete potrebovať také veľké cloudové úložisko.

upratovanie v telefóne
Foto: Communication Lab/Chat GPT

Praktický tip pre iPhone: Aplikácia CleanUp

Táto aplikácia je nástrojom určeným na optimalizáciu a zlepšenie výkonu vášho mobilného telefónu. Ponúka možnosť upratať si nepotrebné súbory, čistenie cache a dočasných súborov, čím uvoľní miesto na disku. Ďalej umožňuje správu aplikácií a fotografií – automaticky vám pomôže vytriediť duplicitné fotky, čo vám pomáha udržiavať iPhone organizovaný a efektívny. S jednoduchým rozhraním a rýchlym skenovaním je ideálny na maximalizáciu výkonu a predĺženie životnosti vášho zariadenia. Pravidelným používaním tejto aplikácie môžete znížiť riziko spomalenia systému a zvýšiť jeho spoľahlivosť.

Sledovanie času na obrazovke

Využite užitočnú funkciu iPhone nazvanú “Čas pri obrazovke” (Screen time), ktorá poskytuje prehľad o vašom čase strávenom na telefóne a o použitých aplikáciách. Môžete si nastaviť časové limity pre aplikácie, obmedziť rušivé notifikácie a znížiť jas displeja v stanovených hodinách, čo pomôže zlepšiť váš spánok a znížiť digitálny stres.

Ako zaručiť digitálnu bezpečnosť detí

Bezpečnosť detí v digitálnom svete je pre rodičov prioritou. Oproti iným telefónom ponúka iPhone bezpečnostné prvky a kontrolné mechanizmy, ktoré pomáhajú rodičom lepšie spravovať a taktiež monitorovať digitálnu aktivitu svojich detí. Veľmi praktickou funkciou pre rodičov je tiež možnosť “Nájsť zariadenie” (Find iPhone).

Digitálny wellbeing a detox

Pre zdravý a moderný digitálny život sú dôležité aj schopnosti ako digitálny wellbeing a vhodný digitálny detox. Pomáhajú nám uvedomiť si, ako efektívne využívame technológie a ako ovplyvňujú naše zdravie aj životné prostredie. Krátkodobý digitálny detox a stratégia digitálneho wellbeingu nám pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi digitálnym a reálnym svetom, čo prospieva nášmu zdraviu aj planéte.

tlačová správa

Pridajte komentár