EAST MAG
Renoir - výstava
Foto: A. Bercik

Diela z výstavy Renoira sú poistené na miliardu. Stojí sa na ňu v dlhých radoch

Chcete vidieť naozaj skvelú výstavu? Kolekcia 70 diel Pierra – Augusta Renoira v budapeštianskom Múzeu krásnych umení stojí za to. Ponúka pohľad na tvorbu umelca z dokopy 20 svetových zbierok. Pozor, rozhodne odporúčame zarezervovať si vstupenky na presný čas vopred cez internet, aby ste sa vyhli dlhokánskym radom či sklamaniu. Záujem je totiž enormný.

Pokiaľ nie ste zbehlým cestovateľom a máte obavy, ako trafíte či zaparkujete, cesta po diaľnici z Košíc je úplne skvelá a do múzea trafíte hneď. Pri ňom je napríklad aj zoo, takže si výlet môžete spríjemniť viacerými atrakciami. Zaparkovať nie je problém a aby ste nemuseli hľadať parkomat, stiahnite si jednu z množstva aplikácií na parkovanie, vďaka ktorej potom zaplatíte len presne za strávený počet minút, čo je maximálne pohodlné.

REKLAMA
Foto: A. Bercik

Odporúčame rezerváciu vopred

Hoci to možno znie ako sci-fi, pred múzeom sa naozaj tvoria rady a môže sa stať, že vás dnu bez rezervácie nepustia. Preto  sa rozhodnite pre presný čas a zarezervujte si ho tu.

Na vstup na výstavu čakajú davy. Foto: A. Bercik

Vstupné na osobu stojí 6 200 forintov, čiže približne 16,50 eur. Deti a mládež do 26 rokov, ako aj dôchodcovia, zaplatia polovicu.

A teraz už k samotnej výstave. Či už ste vášnivým milovníkom umenia, alebo len evidujete meno Renoir a na výstave budete niekoho sprevádzať, rozhodne neodídete sklamaný. Impresionistický velikán je tu predstavený vo veľkom štýle a okrem sedemdesiatky jeho obrazov tu nájdete napríklad aj jeho sochy, premietnu vám film, prípadne si môžete pozrieť jeho paletu či kufrík s farbami, ktoré používal.

Renoirov kufrík. Foto: A. Bercik

Poistenie za miliardu eur

Hodnotu sedemdesiatich diel z dokopy dvadsiatich svetových zbierok, najmä však z dvoch parížskych múzeí, naznačuje už len fakt, že sú poistené na miliardu eur.

Hoci múzeum láka predovšetkým na trojicu aktov (Renoirov slávny Ležiaci akt (Gabrielle) a dva obrazy – pôvodne jeho “dvojičky“, zapožičané z Musee del’Orangerie a Musee d’Orsay), ktoré Renoir namaľoval v rokoch 1903 až 1907 a spolu sú takto vystavené premiérovo, vrcholov výstavy je určite viacero. Jedného z najslávnejších impresionistov tu spoznáte prostredníctvom jeho portrétov i prírodných scenérií. Generálny riaditeľ László Baán uviedol, že „Renior je umelcom, ktorého paleta nestmavla ani v najťažších časoch. Podobná komplexná výstava jeho tvorby je unikátna nielen v Maďarsku, ale i na celom svete.“ 

Trojica slávnych aktov. Foto: A. Bercik

Výstava prináša komplexné vykreslenie umelcovej tvorby

Renoir je tu vykreslený ako inovátor, ktorý počas svojej kariéry trvajúcej šesť desaťročí experimentoval s mnohými technikami. Kurátorka výstavy Zsófia Anna Kovács upozornila, že je právom považovaný za jednu z najväčších postáv impresionizmu a výstava prezentuje okrem iného aj jeho rané, predimpresionistické diela, ako aj jeho neskoršie, klasicistickejšie diela.  

Foto: A. Bercik

V prvej časti hneď po vstupe sú situované Renoirove portréty, vrátane niekoľkých majstrových autoportrétov. Tieto diela zobrazujú kolegov umelcov a ich príbuzných, ako sú Frédéric Bazille, Claude Monet a mnoho ďalších. 

Monetov portrét. Foto: A. Bercik

Sekcia Krajina a život sleduje vývoj impresionizmu na Renoirových plátnach – napríklad vo veľkých dielach ako La Grenouillere alebo Hojdačka.  Ďalšie diela ukazujú, že Renoirov záujem sa sústredil na krásu moderného života, zachytávanie spoločenských scén a flirtovania a na inovatívne zachytávanie svetelných efektov. S narodením detí, materstvom, rodinnými scénami a portrétmi detí sa pokoj domova a intímne interiéry stali maliarovými obľúbenými námetmi. 

Slávne dielo Hojdačka. Foto: A. Bercik

Renoir a sochár? Presvedčte sa sami

Je málo známe, že Renoir sa v 10. rokoch 20. storočia čiastočne venoval sochárstvu, hoci potreboval pomoc pri odlievaní svojich návrhov do bronzu. Vystavené sú aj dve z asi dvadsiatich sôch, ktoré dokončil.  

Renoir bol i sochárom. Foto: A. Bercik

Posledná miestnosť výstavy vyzdvihuje Renoirove diela, ktoré sa predtým nachádzali v súkromných zbierkach v Maďarsku a boli vystavené v Budapešti, a návštevníci si môžu pozrieť aj film o tomto velikánovi. 

Výstava trvá ešte do 7. januára 2024.

Foto: A. Bercik

Pridajte komentár