EAST MAG
Plagátik Vianoce so susedmi – Košice
Zdroj: archív VKJB

Chcete vedieť ako prežívajú Vianoce Vietnamci? Navštívte podujatie v knižnici

Verejná knižnica Jána Bocatia pripravila počas adventného obdobia štyri tematické večery venované národnostným menšinám. Knižnica, ktorá je kultúrnou organizáciou Košického samosprávneho kraja, štartuje projekt Vianoce so susedmi v utorok 28. novembra o 17. hodine predstavením zvykov a tradičných sviatkov Vietnamcov.

V centrálnej knižnici Jána Bocatia na Hviezdoslavovej 5 vás čaká bohatý program približujúci kultúru vietnamskej komunity. Dozviete sa, aké tradičné sviatky majú vo Vietname, aké sú ich obľúbené jedlá, aké obyčaje si priniesli do svojho nového domova, v čom ich inšpirovali slovenskí susedia. Vietnamská komunita žijúca a pôsobiaca v Košiciach je druhou najväčšou na Slovensku.

Zdroj: archív VKJB

“Nasledujúce utorky vo Verejnej knižnici Jána Bocatia budú patriť predstaveniu sviatkov, obyčajov a kultúry  Španielov, Židov a Ukrajincov. Návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny program, zostavený z tanečných a hudobných vystúpení, ale aj prezentácie literárnej tvorby.  Večery sa budú niesť v duchu vzájomnej susedskej spolupatričnosti, ktorú podčiarknu španielske rytmy flamenco gitary, spoločné zapálenie chanukových sviec či sviatočná nálada plynúca z tradičných ukrajinských vianočných spevov,” naznačila Erika Palágyiová, vedúca Útvaru regionálnej, koordinačnej a projektovej činnosti VKJB.

Projekt Vianoce so susedmi umožní širokej verejnosti spoznať národnosti, ktoré žijú a pôsobia v košickom regióne, ich zvyky a tradície. Séria štyroch podujatí počas obdobia adventu predstaví postupne každú vybranú národnosť, a to najmä v kontexte predvianočného a vianočného času. Knižnica sa zamerala na národnosti, ktoré sú aktívne prítomné v našich komunitách. Adventný čas je ideálnym časom na stretnutie, zdieľanie a lepšie vzájomné spoznávanie, ktoré je cestou k tolerancii.

Advent vo Verejnej knižnici Jána Bocatia bude bohatý aj na ďalšie pútavé podujatia. Knižnica o nich bude bližšie informovať na svojej web stránke a sociálnych sieťach.

komentár: 1