EAST MAG
ŠFK & Robert Jindra-foto Miriama Fenciková
Foto: ŠfK/Miriama Fenciková

Filharmónia láka na večer plný rozprávok

Dom umenia sa opäť rozozvučí opernými melódiami. Nie však hocijakými. Příhody lišky Bystroušky, Čert a Káča či Perníková chalúpka zavedú návštevníkov späť do čias detstva. Tematický koncert preto dostal názov Z rozprávky do rozprávky, hoci je určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra o 19:00 hod. v Dome umenia.

„Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že rozprávkový program bude interpretačne pre náš orchester jednoduchý. Opak je však pravdou. Dramaturgiu, ktorú sme spoločne s pánom šéfdirigentom na tento koncert vybrali, považujem za jednu z najnáročnejších naprieč koncertmi v aktuálnej 55. sezóne. O to väčšiu radosť mám, že sa taktovky opäť chopí práve náš šéfdirigent Robert Jindra,“ približuje generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová.

Zdroj: archív ŠfK

Výber z rozprávkových opier

Autorom opery Perníková chalúpka je nemecký skladateľ 19. storočia Engelbert Humperdinck, ktorý jej dal podtitul Rozprávková opera. Libreto vzniklo na motívy rozprávky bratov Grimmovcov. Pôvodne malo ísť o hudbu k vianočným piesňam na rozprávkové motívy pre deti. Po viacerých úpravách sa však nakoniec hudobné náčrty a piesne zmenili na plnohodnotnú operu.

Opera Příhody lišky Bystroušky vznikala v čase, keď sa prúd Janáčkovej tvorivosti rozvíjal s ohromujúcou prudkosťou. To, k čomu smeroval v osobitosti a novátorstve svojho skladateľského štýlu, bolo v tom čase už plne vykryštalizované. Leoš Janáček sa vtipne pohráva s prelínaním ľudského a zvieracieho sveta, pričom kľúčovou scénou líščieho príbehu je práve milostná scéna.

Jana Sibera. Foto: archív umelkyne

V opere Čert a Káča sa Antonínovi Dvořákovi podarilo vytvoriť veselú ľudovú rozprávku atraktívnu aj pre detského diváka. Peklo tu nepredstavuje temný danteovský svet plný démonov a čerti nebudia hrôzu, aj keď sa o to nemotorne snažia. Typickým znakom hudby opery sú tanečné inšpirácie. Tanečné štylizácie valčíka, polky či polonézy sa vinú prakticky celou operou a stávajú sa dôležitým elementom v deji opery a zároveň výrazným charakteristickým prvkom viacerých postáv.

Na podujatí odznie aj predohra Vianočný škriatok od Hansa Pfitznera a Čajkovského predohra k opere Črievičky. „Ako už býva zvykom, koncerty so šéfdirigentom ŠFK prinášajú na pódium Domu umenia aj dejinami hudby neprávom zabudnuté diela. Predohry k operám Vianočný škriatok a Črievičky sú toho ďalším dôkazom. Verím, že ich uvedenie našich návštevníkov zaujme a spoločne si rozšírime svoje hudobné obzory,“ dodáva Lucia Potokárová a pozýva na podujatie.

Václava Krejčí Husková. Foto: archív umelkyne

Na FB profile nášho magazínu East Mag si môžete zasúťažiť o dve vstupenky. Pravidlá súťaže nájdete na: https://eastmag.sk/pravidla-sutazi/.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár