EAST MAG
D. S. Studio
Foto: archív D. S. Studia

D. S. Studio nie je len tanečný klub, je to rodina

Košické tanečné D. S. Studio patrí k mimoriadne úspešným tanečným klubom. Svedčí o tom nielen množstvo detí, ktoré ho navštevujú a energia sršiaca z vystúpení, ale i opakované víťazstvá na svetových súťažiach. Najnovšie si tanečníci z Majstrovstiev sveta v Slovinsku – “Street Dance Show a Svetový hip-hop pohár” odniesli jednu zlatú, štyri strieborné a päť bronzových medailí. A to v konkurencii 1400 tanečníkov z 18 krajín sveta!

D. S. Studio vzniklo pred 21 rokmi a jeho “vedúca” a choreografka Martina Tichá Gašajová priznáva, že nie všetky dni sú vždy zaliate slnkom. Školu vedie spolu s manželom Davidom Tichým. “Niekedy je toho naozaj veľa – popri všetkých povinnostiach stíhať zabezpečovať chod školy, papierovanie, tréningy viackrát denne i cez víkendy, zháňanie kostýmov, vymýšľanie choreografií, tvorbu hudobných mixov… Tiež vybavovanie súťaží, zabezpečovanie autobusov, komunikáciu s rodičmi i trénermi či organizovanie vystúpení… Keďže s manželom vlastne všetok svoj čas venujeme práci, niekedy si povieme, či nám to naozaj treba. Potom sa však zamyslím a viem, že by som to nedokázala nechať tak. Milujem svoju prácu – je to poslanie a koníček. Ak by sme však v niečom poľavili a nerobili to poriadne, deti by to poznali a nefungovalo by to – tréning musí byť odvedený na sto percent, aby bola výmena energie vzájomná.”

REKLAMA
Martina Tichá Gašajová so zverenkyňami. Foto: archív D. S. Studia

Zo všetkého najradšej tvorí s deťmi nové veci. “Teší ma, keď po mesiacoch vidieť pokrok. Z dieťaťa, ktoré prišlo prvýkrát na tréning sa vyformoval tanečník. Baví ma sledovať ten posun. Rada trénujem s deťmi – sú to také čisté a nepopísané listy a všetko veeeľmi rýchlo nasávajú. Milujem ich energiu a bezprostrednosť,” priznáva Martina, ktorá si však tiež užíva aj náročnejšie choreografie s pokročilejšími tanečníkmi a teší ju vždy výsledok ich spoločnej práce. “Mám radosť, že sme veľká tanečná rodina a kamarátime sa medzi sebou nielen s deťmi, ale i rodičmi.”

Nadchnúť deti nie je jednoduché

Nadchnúť v dnešnej dobe deti a mládež pre nejaký koníček nie je jednoduché. Aj Martina priznáva, že to dá občas riadne zabrať. “Trošku možno cítiť, že si deti pred časom viac vážili, že chodia na tréningy. Teraz je všade všetkého veľa – možností, čo robiť a kam ísť. A tablety a telefóny tiež nie sú nič moc. Našťastie pohyb a hudba deti stále bavia, takže si tréningy užívajú.”

Foto: archív D. S. Studia

Dozvedeli sme sa, že inšpiráciu pri zostavovaní choreografií čerpá v podstate zo všetkého. “Inšpirujú ma deti, hudba a svet navôkol. Niekedy len čo počujem hudbu, vidím v hlave kroky a vzniká nápad na choreografiu. Inokedy ma inšpiruje film či reklama, ale často aj samotní tanečníci na tréningoch.”

Najobľúbenejšie choreografie

Hoci už postavila množstvo choreografií, na prvé miesto by dala Orchestru – Street Dance ženskú šou v štýloch waackin a vogue do orchestrálnych skladieb. Postavila ju spolu s dlhoročnou tanečníčkou a trénerkou Peťou Krbátovou.

“Mojou srdcovkou je aj choreografia Venuša – ženská Street Dance Show mojich najlepších dospelých tanečníc o tom, že všetky ženy sú z Venuše, ale každá je iná a jedinečná. Začali sme ju stavať ešte počas covidu v počte 21 tanečníc, napokon sme ju odprezentovali až o rok a pol neskôr v počte 9, no nikdy nezabudnem na to, ako to dievčatá odtancovali. Tú emóciu z toho, čo na súťaži dali, cítim aj teraz, keď si na to spomeniem. Rozplakali ma a plakala som potom ešte asi pol hodinu, rovnako ako aj môj manžel a ďalší ľudia v hľadisku.”

Foto: archív D. S. Studia

Za najväčšie úspechy D. S. Studia považuje nielen víťazstvá na Majstrovstvách Európy a Majstrovstvách sveta, ale aj možnosť cestovať s tanečníkmi po vystúpeniach po celom svete. “A úplne najväčším úspechom pre mňa je to, že máme úžasných tanečníkov a trénerov, ktorí s nami trénujú dlhé roky od malých až po dospelákov.”

Precestovali svet


Ak sa Martiny opýtate na to, aké má s D. S. Studiom sny, odpovie jednoznačne: “Celé D. S. Studio je mojím snom. Niekoľkokrát do mesiaca si poviem, že mám šťastie, že môžem žiť svoj tanečný sen s naším D.S.-kom. Snom bolo vyhrať nejaké súťaže a podarilo sa. Tiež dostať sa na vystúpenia do zahraničia a precestovali sme už Dubaj, Thajsko, Indiu, Čínu, Francúzsko, Azerbajdžan, Katar, Španielsko a iné. Verím, že tento sen bude ešte dlho pokračovať, udržíme si našu úroveň a deti k nám budú radi chodiť. A že aj pre nich bude D.S.-ko splneným snom a ostanú im spomienky zo súťaží a tréningov a priateľstvá na celý život.”

Medzi najnovšie úspechy D. S. Studia patria spomínaná zlatá, štyri strieborné a päť bronzových medailí z Majstrovstiev sveta v Slovinsku, ale aj zo svetového šampionátu v Poľsku, z ktorého si odniesli tituly I. vicemajsterka sveta, II. vicemajstri sveta a Dance Star.

Foto v galérii: archív D. S. Studia

Pridajte komentár