EAST MAG
zrkadlo
Foto: archív VSM

Adoptujte si barokový skvost a pomocou zrkadla sa presuňte v čase

Štyri dni pred Vianocami odštartovalo Východoslovenské múzeum v Košiciach vlastnú kampaň na crowdfundingovej platforme StartLab. Patrónom nezvyčajnej aktivity je herec Martin Huba. Dôvodom je podľa očakávania potreba financií.

Múzeum ponúka širokej verejnosti do 2. februára 2024 unikátnu možnosť adoptovať si zbierkové predmety z monumentálnej expozície Zaži barok priamo tu. Pripojiť sa tak môžeme k “rodine” viacerých významných osobností z oblasti kultúry, vedy, ale aj športu, ktorí už prevzali záštitu nad barokovými unikátmi ako napríklad  Filip Tůma, Pavol Čekan, Nasťa Kuzminová, Sajfa, Janko Lehotský, Petra Černocká, Milan Markovič, Mirka Partlová, Dárius Koči, raper Majself, manželia Cmoríkovci, Milan Kolcun, Karmen Pál Baláž či operné zoskupenie La Gioia.

REKLAMA
Herec Martin Huba je patrónom nezvyčajnej aktivity. Zdroj: archív VSM

Riaditeľ: Verím, že dokážeme osloviť jednotlivcov i firmy

Dôvod, pre ktorý sa kultúrno-vzdelávacia  inštitúcia rozhodla pre tento krok, objasnil riaditeľ múzea, Dominik Béreš. „Nie je bežnou praxou, aby sa verejná inštitúcia zapájala do spoločenskej zbierky a zároveň dávala možnosť širokej verejnosti stať sa súčasťou 400-ročnej umelecko-historickej expozície. Hoci sú naše ambície značne vyššie, ako býva štandardná výška projektov, verím, že dokážeme ľudí osloviť. Možno sa nájdu aj spoločnosti, ktoré motivujú svojich zamestnancov, prípadne sa rozhodnú poskytnúť im benefit z našej rozmanitej ponuky odmien. Súčasne sa aj takýmto spôsobom snažíme odbremeniť neustále rastúcu potrebu zvýšeného vynakladania verejných zdrojov do pamäťovej inštitúcie.“.

A čo je vlastne cieľom zbierky? Kúpa veľkoplošného virtuálneho zrkadla, ktoré by dotvorilo jedinečnú expozíciu Zaži barok, a návštevníkom by umožnilo nielen sa dotknúť histórie, ale aj stať sa jej súčasťou.

Baroková zbierka. Foto: archív VSM

“Ak sa múzeu podarí získať cieľovú sumu 30 000 eur za 45 dní, doplní jedinečnú barokovú zbierku o virtuálne zrkadlo. To návštevníkov „vráti v čase“ a prenesie ich na pompézny ples do Benátok. Stačí jeden pohľad do zrkadla a návštevníci sa v jeho odraze uvidia odetí do pompéznych barokových šiat a zatancujú si na bále spolu so šľachtou. Ak sa cieľovú sumu nepodarí dosiahnuť, peniaze sa vrátia všetkým podporovateľom, ktorí sa zapojili do kampane,” objasnila Lenka Šafranová, vedúca propagačného oddelenia VSM. Ak zámer vyjde podľa plánu, špeciálne zrkadlo výrobca dodá do 8 mesiacov. Do konca roka 2024 by už teda bolo súčasťou múzea.

Získať môžete napríklad i barokové hody

Na adoptívnych rodičov, ktorí si barokovú zbierku osvoja za finančný príspevok, čakajú atraktívne odmeny podľa vlastného výberu: celoročné permanentky  do všetkých expozícií a výstav vo VSM, nočné zážitkové prehliadky barokovej expozície, bohaté barokové hody, no najmä uverejnenie mien podporovateľov aj s poďakovaním na veľkoplošnom dekoračnom paneli, umiestnenom priamo pred vstupom do expozície.

Veríme, že verejnosť nezanevrela na kultúru, aj napriek zložitej situácii, v akej sa dlhodobo nachádza. Som presvedčený, že je medzi nami stále dosť priaznivcov a podporovateľov umenia, ktorí rozoznajú skutočnú krásu a chápu, že i múzejné skvosty si zaslúžia tú najlepšiu opateru.“ uzavrel hlavný kurátor expozície Zaži barok, Ivan Havlice.

komentár: 1