EAST MAG
živý orloj VSM
Foto: archív VSM

V Košiciach si v piatok môžete užiť živý orloj!

Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM) pokračuje v tradícii živého orloja, ktorú odštartovalo minulý rok. Podujatie sa uskutoční v piatok 29. decembra o 17:00. Návštevníci si ho budú mať možnosť vychutnať z priestranstva pred Miklušovou väznicou, ktoré im poskytne výborný výhľad na arkády Katovej bašty.

Práve z nich sa divákom „prihovorí“ 12 postáv, osudom úzko spojených s Miklušovou väznicou. Jednotlivé príbehy trestancov, drábov, mestského lekára, pôrodnej babice, väzenského správcu či detských väzňov, sú inšpirované údelmi skutočných ľudí, o ktorých sa dozvedáme z historických prameňov.

REKLAMA

Východoslovenské múzeum nijako nezaostáva za svetovými metropolami. Aj tento rok prinesie záujemcom plnohodnotný audiovizuálny zážitok, viažuci sa na dramatické udalosti dejín tohto mesta. Defilé rozprávkových bytostí z rôznych kútov sveta vystrieda história spätá s Košicami a jedným z jej emblémov – Miklušovou väznicou,“ objasňuje riaditeľ VSM Dominik Béreš. 

Foto: archív VSM

Miklušova väznica bola v ostatnom čase častejšie v centre pozornosti verejnosti i médií. V súvislosti s objektom sa písalo aj o vyhlásení architektonickej súťaže na návrh novej expozície v jeho priestoroch. Vyhodnotenie prebehlo na jeseň a verejnosť sa mohla oboznámiť s víťazným návrhom Juraja Izraela, na ktorom spolupracoval so Simonou Fischerovou a Ivonou Chmelovou Hroncovou, vystaveným priamo v Miklušovej väznici.

Živý orloj navnadí na budúcnosť Miklušovej väznice po rekonštrukcii

Dôvod, pre ktorý bude objekt už 29. decembra opäť stredobodom záujmu, podrobnejšie vysvetľuje riaditeľ.

Miklušovu väznicu čaká v najbližších rokoch rozsiahla rekonštrukcia. Výsledkom by mala byť nová, krásna, interaktívna expozícia plná zážitkov a často až neuveriteľných a temných príbehov. Niektoré z nich načrtáva aj tohtoročný živý orloj, ktorým chceme návštevníkov trochu navnadiť, aby sa mohli už dopredu tešiť na to, čo ich v budúcnosti čaká. Verím, že orloj z múzea priláka aj tentoraz veľký počet spokojných a nadšených divákov.

Foto: archív VSM

Podujatie, ktoré je určené pre širokú verejnosť, bude zadarmo. „Bezprostredne po zhliadnutí živého orloja si záujemcovia budú môcť vychutnať exkluzívnu nočnú prehliadku v útrobách Miklušovej väznice za symbolické vstupné. Čakajú na nich verné herecké výjavy, zobrazujúce situácie, odohrávajúce sa v košickom žalári pred stáročiami,” dodala vedúca propagačného oddelenia VSM Lenka Šafranová.

Foto: archív VSM

Pridajte komentár