EAST MAG
Čajkovského Onegin v košickej filharmónii
Foto: archív umelca

Čajkovského Onegin sa zaskvie v košickej filharmónii

Príbehy o nenaplnenej láske a temnom hrdinstve ukotvené v podmanivej dychberúcej hudbe Čajkovského a Janáčka. Štátna filharmónia Košice pozýva na silné diela Eugen Onegin a Taras Bulba. Pôvodne plánovaného britského dirigenta Finnegana Downie Deara pre náhle ochorenie nahradí český dirigent Jaroslav Kyzlink. Sólovo sa predstavia sopranistka Linda Ballová a barytonista Svatopluk Sem. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 25. januára o 19:00 v Dome umenia.

Spomedzi takmer tucta Čajkovského opier je Eugen Onegin bezpochyby tou najznámejšou a najkrajšou. Dielo je skvelým príkladom lyrickej opery, pričom autor ju obohatil o dramatické momenty. Jej libreto verne nasleduje Puškinove poetické texty. Dej opery zobrazuje dojemný a emocionálny príbeh lásky a vnútornej drámy a prináša uchvacujúcu hudbu. Skladateľ tu využíva symfonické elementy, bohatú orchestrálnu inštrumentáciu a nádherné melodické línie, vďaka ktorým dosiahla opera trvalú svetovú popularitu.

REKLAMA

Srdcová záležitosť

Slovenská sopranistka Linda Ballová úspešne debutovala v inscenácii Eugena Onegina v Národním divadle Brno ako Tatiana. Premiéra bola vysielaná v roku 2020 ako live stream na ČT art. V role Eugena Onegina sa v Košiciach predstaví český barytonista Svatopluk Sem, pre ktorého je táto opera srdcovou záležitosťou: „Už při studiích bylo mým snem si operu Eugen Onegin jednou zazpívat. Díky bohu se mi to splnilo a teprve nedávno jsem ji v inscenaci Národního divadla v Brně mohl nastudovat. Je úžasné, jak hudba vykresluje nálady a dramatické zvraty, které se každou chvíli v opeře mění. Opera Eugen Onegin je z mého pohledu o lásce, zklamání a o nenaplněné touze. Sám námět a děj je možný vsadit nejenom do časů, kdy Puškin psal toto vrcholné dílo. Pocity lásky a zklamání prožívají lidé i dnes a bude to vždy tématem velmi silným. Proto mě tak tato role baví, jelikož se do toho reálného stavu během opery můžu naplno vcítit. Ano, je to i proto, že každý z nás nějaké to zklamání v lásce asi v životě zažil.“

Jaroslav Kyzlink. Foto: Ilona Sochorová

Emociálne najsilnejšie dielo

V druhej časti večera odznie orchestrálna rapsódia Taras Bulba v interpretácii košickej filharmónie pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Ide o známu a často uvádzanú skladbu Leoša Janáčka, ktorú vytvoril na samom začiatku prvej svetovej vojny podľa poviedky Nikolaja Vasiljeviča Gogoľa. Taras Bulba patrí medzi Janáčkove emocionálne najsilnejšie diela. Skladba plynie veľmi voľným a prirodzeným spádom a výrazne sa pohybuje v mnohých náladách, farbách a odtieňoch. Prináša množstvo Janáčkových charakteristických drobných motívov, fragmentov a prvkov tanečnej i ľudovej hudby či ľúbostnej témy. Jeho hudba je naplnená viacerými dojímavými a krásnymi melodickými líniami a patrí jej osobité miesto v rámci celej českej symfonickej hudby. Zároveň však dokonale reprezentuje Janáčkov unikátny zvukový svet a podľa autora hudobne stelesňuje doslova celý ľudský život so všetkými jeho stránkami.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár