EAST MAG
svadobné obrúčky
Foto: shutterstock.com

Aké svadobné obrúčky sú relevantné v roku 2024

Tieto ozdoby nie sú uložené v bankových trezoroch a rodinných boxoch. Svadobné obrúčky sú od okamihu svadby alebo civilnej registrácie sobáša hlavnou ozdobou novomanželov, prvým rodinným pokladom, ktorý bude šťastnému páru slúžiť dlhé roky. Odborníci klenotníckej spoločnosti EGNE prezradili, aké svadobné obrúčky sú relevantné pre sezónu 2024.

Svadobné obrúčky vyrobené zo 14 a 18 karátového zlata

Snubný prsteň by sa nemal báť vlhkosti, korózie, mechanických nárazov; musí byť hypoalergénny. V svadobných prsteňoch neexistuje nič také ako 100% zlato bez nečistôt: mäkký kov sa pri náraze a dlhšom trení rýchlo deformuje.

Zliatiny šperkov sa merajú v karátoch, pričom sa berie do úvahy podiel nečistôt (legúr) k čistému zlatu. Bankové prúty majú obsah zlata 99,9 %, čo sa rovná 24 karátom. 1 karát je 1/24 zlata maximálnej rýdzosti, približne 4,17 % čistého zlata v zliatine.

Pre kvalitné svadobné obrúčky sa používajú dva typy zliatin zlata so zvýšenou odolnosťou proti opotrebeniu:

  • 14 karátov. 14 dielov rýdzeho zlata a 6 dielov ligotavých. 10 gramov 14-karátového zlata obsahuje 58,5 %, čiže 5,85 gramov. je čisté zlato.
  • 18 karátov. 18 dielov alebo 75 % čistého zlata a 25 % nečistôt. 10 gramov obsahuje 7,5 gramu. zlato bez nečistôt.

Farba a vlastnosti zliatiny pre svadobné obrúčky závisia od zloženia ligatúry. Najbežnejšími spoločníkmi zlata sú meď a striebro v určitých pomeroch. Do zliatiny sa často pridáva platina, paládium, nikel, kobalt. Takéto šperky sa nebojí trenia, teplotných zmien, chemikálií pre domácnosť, farbív. V roku 2024 zostanú medzi mladomanželmi obľúbené obrúčky z ružového a bieleho zlata.

Foto: archív EGNE

Svadobné obrúčky vyrobené z platiny

Vzácny kov má vynikajúce vlastnosti pre šperky, ktoré sa používajú neustále. Kov nie je náchylný na koróziu, neuveriteľne pevný, hypoalergénny, s ušľachtilým diskrétnym leskom. Vďaka svojej pevnosti dosahuje podiel platiny v šperkárskej zliatine 95% – snubný prsteň pozostáva takmer výlučne z drahého kovu.

Pár svadobných obrúčok s rôznymi vzormi

Klasické prstene bez reliéfu ustúpili párovým zberateľským modelom, vytvoreným z rovnakej zliatiny, ale s jasne definovanými rodovými charakteristikami. Pánske snubné prstene sú o 1/3 širšie ako dámske, lakonické, funkčné. Dámske prstene sú zdobené reliéfom, prelamovaným vzorom, drahými kameňmi. V roku 2024 sú relevantné dámske snubné prstene s diamantmi, moissanitmi a farebnými topásmi.

Pridajte komentár