EAST MAG
hvezdáreň
Foto: archív PSK

Hvezdárne privítali vlani vyše 33-tisíc návštevníkov

Záujem o župné hvezdárne rastie. Prešovská a humenská hvezdáreň sa vlani tešili zo zvýšeného záujmu širokej verejnosti, do svojich priestoroch pritiahli o 4-tisíc záujemcov  viac ako v roku 2022.

Hvezdáreň a planetárium v Prešove navštívilo v roku 2023 vyše 22-tisíc návštevníkov. To predstavuje nárast oproti roku 2022 o takmer 3-tisíc ľudí. Na svoje si prišli deti, študenti, ale aj dospelí. Tí zažili nielen tematické exkurzie, prednášky, výstavy, súťaže, ale aj expedície, astronomické pozorovania či tematické programy v planetáriu.

Vyhraďte si čas na Deň hvezdární a planetárií

Obľúbeným a mimoriadne lákavým bol Deň hvezdární a planetárií, na ktorý sa môže verejnosť tešiť aj v tomto roku v marci. V rámci neho ich čaká prezentácia rôznych astronomických programov. V októbri zas hvezdáreň pripravuje konferenciu, a to pri príležitosti svojho 40. výročia.

„Vyše 11-tisíc návštevníkov privítala v minulo roku vo svojich priestoroch Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, ktorých prilákal najmä programový balík Večer pod hviezdami na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Ten zahŕňa prehliadku observatória, program v planetáriu a pozorovanie objektov nočnej oblohy. Celkovo navštívilo hvezdáreň o vyše 1200 ľudí viac ako v roku 2022,” informovala Lea Lehotská z Kancelárie predsedu PSK.

Foto: archív PSK

Otvoria Výskumno-prezentačné centrum

Tento rok sa Vihorlatská hvezdáreň chystá na slávnostné otvorenie Výskumno-prezentačného centra parkov tmavej oblohy v Karpatoch, vybudovaného v rámci projektu Karpatská hviezdna dráha v programe ENI Cross-border Cooperation Programme 2014-2020 Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine. Pokračovať bude okrem iného aj s obľúbeným prázdninovým programom Večer pod hviezdami.

komentár: 1